TOP 10 favorité na Giru – Fabio Aru

První Grand Tour sezóny je za dveřmi a i letos se na naší stránce můžete těšit na výčet favoritů pro celkové pořadí a také jezdců, kteří budou bojovat v hromadných dojezdech. Spurtéři budou vycházet vždy v 10:00 a celkoví favorité v 17:00. Druhý závodník v našem seznamu je Fabio Aru.

Jedna z největších hvězd současné italské cyklistiky a od letoška lídr UAE Team Emirates.

Už v juniorské kategorii Aru zářil a ukazoval, že je jedním z největších talentů své generace. Proto se pro druhou polovinu dostal na stáž k Astaně. V jejích barvách přesvědčil. Hned v prvním závodě, který jako profík jel (USA Pro Cycling Challenge), byl v jedné z etap na 2. místě. Dobré výkony předvedl i na italských klasikách v závěru sezóny a profi smlouva byla na stole.

V roce 2013 už skončil celkově čtvrtý na Giro del Trentino a rázem se objevil v sestavě na Giro d´Italiatalia a 20. etapu dokončil na 5. místě. Do Top 10 se dostal i na Österreich Rundfahrt (8. místo) a 7. místo na Tre Valli Varesine.

V roce 2014 už byl asi největším talentem cyklistiky a všichni čekali co předvede. Na Trentinu byl 7. celkově. Na Giru při etapě na Plan de Montecampione (15. etapa) nedal nikomu šanci a dojel si pro výhru. Postupně se i díky skvělé formě propracoval na 3. místo, které dokázal udržet do cíle. Poté se představil i na Vueltě a etapové triumfy si připsal rovnou dva (v etapách 11. a 18.), celkově Vueltu dokončil na 5. místě.

Sezóna 2015 byla jeho životní. V Katalánsku byl 6. celkově. Poté nastoupil na Giro a společně s Mikelem Landou zatápěli Albertu Contadorovi. Od 5. etapy se držel na druhém místě, po 13. etapě se dostal dokonce do růžového dresu a stal se prvním jezdcem ze Sardinie, který si Maglia Rosa oblékl. Hned v následující časovce o ni zase přišel. V posledním týdnu s Landou útočili, oba z toho vytěžili dva etapové vavříny (Aru v etapách 19. a 20.). Následoval výlet do Polska, kde finišoval v celkové pořadí na 5. místě. Opět přijel i na Vueltu a zde přišel vrchol kariéry. Vyčerpávající souboj s Tomem Dumoulinem, korunovaný ziskem červeného dresu. Pokračoval 3. místem na Milán-Turín, 2. místem na Tour of Almaty a 2. místem na Abu Dhabi Tour.

Rok 2016 začal ve Valencii (6. místo), dále nastoupil i v Algarve (9. místo), Katalánsku (14. místo) a Baskicku (DNF). Změněný závodní kalendář měl jediný důvod. První start na Tour de France. Na Dauphiné nebojoval o celkové umístění, ale povedlo se mu vyhrát 3. etapu do Toulonu. Na Tour de France byl lídrem Astany, ale zůstal za očekáváním. Pohyboval se na hraně nejlepší desítky, nejlepší postavení bylo průběžně 6. místo, ale u toho nezůstalo a Aru z TOP 10 vypadl. Celkově skončil až na 13. místě. Následně odcestoval do Brazílie na Olympijské hry a vybojoval 6. místo. Sezónu dokončil na domácích silnicích při podzimních klasikách a vždy se pohyboval v blízkosti 10. místa ve výsledkové listině (nejhůře 11. na Kolem Lombardie).

Rok 2017 měl být ve znamení vítězoslavného tažení 100. ročníkem Gira, bohužel přišlo zranění a Aru se na startu na své rodné Sardinii ukázal pouze jako host. Vše si chtěl vynahradit na Tour de France. Ale popořadě. 3. místo celkově v Ománu, 8. na Abu Dhabi Tour. Zranění na Tirrenu, které ho připravilo o Giro. Poté skvělý výkon na Critériu du Dauphiné, kde společně s Jakobem Fuglsangem vytvořili úderné duo, které zničilo Porta i Frooma. Fuglsang vyhrál, Aru nakonec skončil 5, když ho přeskočil ještě Dan Martin.

Na konci června se stal mistrem Itálie a v dresu s trikolorou vyrazil za žlutým dresem. Hned první horskou etapu, s dojezdem na La Planche des Belles Filles (neboli planinu krásných dívek), vyhrál dominantním způsobem. Posunul se na 3. místo, po karambole 9. etapy byl už 2. Ve 12. etapě měl dosavadní lídr Tour, Chris Froome, problémy. Ztratil čas a také titěrný náskok, který měl na Arua. Ital se tak oblékl poprvé i do žlutého dresu. Ten udržel jen dva dny, protože ve 14. etapě neměl ideální pozici a peloton se v dojezdu do Rodez členil na skupinky. Aru následně hájil alespoň pódium, ale v 17. a 18. etapě dostal dva tvrdé direkty a spadl z druhého na páté místo, které mu zůstalo až do Paříže.

Ani Vuelta nebyla příliš úspěšná. Od 3. etapy se pohyboval v pořadí ve druhé pětce, ale na závěr závodu už viditelně neměl sílu a poslední horská etapa na Anglíru byla pro Arua skoro smrtící. Do cíle dojel až jako 60. s více jak 15 minutovou ztrátou na vítězného Contadora a logicky následoval sešup pořadím. Přeskočili ho Kruijswijk, Van Garderen, Cháves a Meintjes a Aru byl rázem až 13. a to ještě se štěstím, protože 14. Nicolas Roche byl za Aruem jen o 19 vteřin. Po Vueltě zkusil podzimní italské klasiky, kde nejlepším umístěním bylo 3. místo na Milán – Turín.

Po sezóně Astanu opustil a na 3 roky podepsal smlouvu s UAE Team Emirates. Letos nastoupil do 4 etapových závodů – Abu Dhabi Tour (13. místo), Tirreno-Adriatico (12. místo), Kolem Katalánska (nedokončil) a především Tour of the Alps (6. místo). Zde už ukazoval lepšící se formu, která by měla na Giru eskalovat a Aru se pokusí získat růžový dres a dojet s ním až do Říma. Konkurence ale nespí a na Giru bude letos extrémní. Ve skvělé formě jedoucí Pinot, nová hvězda López, matador Pozzovivo, obhájce prvenství Dumoulin, trio Mitcheltonu Simon Yates, Cháves a v širší nominaci zařazený Kreuziger a především čtyřnásobný vítěz Tour a jeho nebeská letka – Chris Froome.