Špatný den Dumoulina, Vueltu vyhraje Aru

nabor

Takticky i výkonnostně dokonalou práci odvedla dnes Astana a Fabio Aru z toho vytěžil maximum. Vueltu opět po třech letech rozhodl nástup na předposledním stoupání dne. Rovnou na třetím stoupání od konce pak dnešní etapu pro sebe získal Ruben Plaza.

Únik rozdává brzy karty

Scénář se začal psát už od úvodních kilometrů. Do úniku se postupně dostalo 38 jezdců, 2 z Astany (L. L. Sánchez a Zeits), naopak ani jeden z Giantu. Náskok rychle stoupal a když přesáhl deset minut, začínalo být jasné, že vítěz znovu vzejde právě z řad uprchlíků.

Už 115 kilometrů před cílem zaútočil Ruben Plaza, na druhém stoupání dne se k němu nikdo přidat nechtěl a ani pozdější nástupy k ničemu významnému nevedly, zatímco Plazův náskok na vrcholu kopce vylétl na dvě a půl minuty.

Na třetí prémii dne, když tempo stíhačů nesmírně upadalo, za to vzal George Bennett a po něm Giovanni Visconti, který spolu s De Marcchim zdolal kopec dvě minuty za Plazou. K této dvojici se ve sjezdu připojili Goncalves a Montaguti

Velké věci se však mezitím děly v pelotonu. Astana napálila tempo a Landa odtáhl Arua pryč od Dumoulina. Ten se na chvíli znovu dotáhl, zanedlouho však stíhal z osmičky nejsilnějších už jen s Nievem a prémii přejel 20 vteřin za Aruem. Trápil se také Valverde.

Dumoulin v prachu, Plaza v nedohlednu

Ve sjezdu pak Dumoulin zapnul časovkářské nohy, nicméně když už byl Aruovi na dohled, v končícím klesání se otočil k Nievemu a od té chvíle bylo jasné, že favority vidí dnes naposled. Na skupinku počkali Sánchez se Zeitsem a během pár kilometrů náskok raketově narostl na více než minutu.

Fanoušci nepravděpodobných hrdinů tak museli upínat své zraky k Plazovi. Ten si stále držel minutu a půl k dobru. Z řad stíhačů brzy na poslední prémii odpadl Montaguti, zbylí tři útoky dál mrhali silami a tak Španělovy naděje stoupaly. Dumoulin ze sebe přes viditelnou skleslost doloval morálku k boji alespoň o další místa v celkovém pořadí, ztrácel už skoro dvě minuty.

Ve skupině favoritů dlouhý nástup zkusil Quintana, za kterým se okamžitě vydal Majka. V tu chvíli šlo už de facto o souboj ne o čtvrté, ale rovnou o třetí místo, protože Dumoulin dál ztrácel. Zbylí favorité jeli lakonicky, bez zájmu či síly k útoku.

Hrdina dne Plaza mezitím pokořil poslední prémii s náskokem 1:45 před nejbližšími pronásledovateli, k nimž se blížil Sergio Henao.

Plaza i Aru dokončují misi

Sjezd značil dojetí domestiků McCarthyho s Rojasem jejich lídry Majkou a Quintanou. Goncalves s De Marcchim zase stahovali Plazu, jejich naděje ale byly mikroskopické. Dumoulinův odstup už mířil k pěti minutám na Arua a osmi na Plazu. Ten si v závěrečném stoupání v klidu pohlídal svůj náskok a zakončil neuvěřitelnou sólo výpravu. Za ním přespurtoval z první figury De Marcchiho Goncalves.

V celkovém pořadí došlo krom Aruova posunu na první a Dumoulinova pádu na šesté místo ještě k poklesu Valverdeho s Morenem (dojeli s Dumoulinem).

Pořadí 20. etapy Vuelty 2015

P. Jméno Tým Čas
1 Ruben Plaza Lampre  4:37:05
2 Jose Goncalves Caja Rural  1:07
3 Alessandro De Marcchi BMC  1:08
4 Romain Sicard Europcar  1:29
5 Amael Moinard BMC  1:30
6 Carlos Verona Etixx
7 Sergio Henao Sky
8 Kenny Elissonde FDJ  1:35
9 Matteo Montaguti Etixx  1:43
10 Moreno Moser Cannondale  2:40

Celkově po 20. etapě

P. Jméno Tým Čas
1 Fabio Aru  Astana  83:01:40
2 Joaquim Rodríguez  Kaťuša  1:17
3 Rafal Majka  Tinkoff-Saxo  1:29
4 Nairo Quintana  Movistar  2:02
5 Esteban Chaves  Orica  3:30
6 Tom Dumoulin  Giant  3:46
7 Alejandro Valverde  Movistar  7:10
8 Mikel Nieve  Sky  7:26
9 Dani Moreno  Kaťuša  7:32
10 Louis Meintjes  MTN-Qhubeka  10:46