Aru ve stoupání na Cervinii zaútočil a vrátil se na druhé místo

nabor

Italský mladík ve službách stáje Astana v posledním stoupání do nadmořské výšky 2001 metrů nad mořem využil svých kvalit, zaútočil ve skupině favoritů a dojel si pro etapové vítězství.

Únik devítičlenné skupiny

Nejdelší a nejnáročnější etapa letošního Gira, to byla 19. etapa z Gravellona Toce do  Cervinii. Délka 236 km, cíl v nadmořské výšce 2001 metrů. Jak se dalo předpokládat, tak z počátku ujela skupina 9 jezdců: Betancur (ALM), Montaguti (ALM), Rutkiewicz (CCC), Ulissi (LAM), Visconti (MOV), Chaves (OGE), Kočetkov (KAT), Van der Lijke (TLJ), Kirijenka (SKY). Ta postupně získala až 4 minutový náskok. Při sbírání prémií si nejprve Betancour dojel na 85.9 km pro horskou 3. kategorie, aby vzápětí na sprintérských získával nejvíce bodů Giovanni Visconti.

Giovanni Visconti získal dres pro nejlepšího vrchaře

Při prvním stoupání se skupina rozdělila a čtveřice Visconti, Kočetkov, Kirijenka, Chaves ujížděla směle k vrcholu a tedy k vrchařské prémii první kategorie. Tu pro sebe získal jezdec stáje Movistar Giovanni Visconti a přiblížil se alespoň virtuálně k modrému trikotu nejlepšího vrchaře. I druhé a strmější stoupání na Col Saint-Pantaléon pro sebe získal hrdina dne Giovanni Visconti, když na  začátku kopce ujel svým sokům a pro prémii si pohodlně dojel. Tím si zajistil pozici lídra mezi vrchaři. Na vrcholu byl druhý Kočetkov, ale pak již následoval peloton, který jel poměrně ve slušném tempu a který táhla především stáj Astana.

Aru zabral a dostal se celkově na druhé místo

Do posledního stoupání na Cervinii se Visconti pustil jako poslední Mohykán z úniku, ale přibližně 11 km před cílem byl dostižen. Nic mu to však neubralo na jeho hrdinském činu, vždyť se udržel v úniku přes 200 kilometrů. 9,5 km před cílem se pokusil o útok Sivcov, ale byl brzy lapen Astanou, která vzápětí zaútočila a doposud kompaktně jedoucí peloton roztrhala.

Vepředu se vytvořila skupina Aru, Landa, Contador, Urán, Kruijswijk, Hesjedal a König. Po kilometru zaútočil Aru, ale všichni borci zareagovali včas, pouze König odpadl. Následně zkusil nastoupit Hesjedal, kterému se jeho útok povedl a jel směle k vrcholu. To si však nenechal líbit Aru a vyrazil za kanadským protivníkem. Mezitím se König dotáhl k pronásledovatelům.

Aru dostihl Hesjedala, dokonce jej následně utrhl a vytvořil si náskok, který mu jízdou na hranici sil vyšel až do cíle. Druhý proťal pásku Hesjedal. Skupině s Leopoldem Königem ujel Urán, který si dojel pro třetí místo, pak již přijela skupina s Albertem Contadorem a Königem.

Roman Kreuziger nabral další ztrátu téměř půlhodiny. Petr Vakoč ztratil dokonce ještě o čtvrthodinu více.

Pořadí 19. etapy

P. Jméno Nár Tým Čas
1 ARU Fabio ITA AST 6:24:13
2 HESJEDAL Ryder CAN TCG +0:28
3 URAN URAN Rigoberto COL EQS +1:10
4 KANGERT Tanel EST AST +1:18
5 KRUIJSWIJK Steven NED TLJ +1:18
6 CONTADOR VELASCO Alberto ESP TCS +1:18
7 LANDA MEANA Mikel ESP AST +1:18
8 KONIG Leopold CZE SKY +1:21
9 NIEVE ITURALDE Mikel ESP SKY +1:24
10 GENIEZ Alexandre FRA FDJ +2:24

Celkové pořadí po 19. etapě

P. Jméno Nár. Tým Čas
1 CONTADOR VELASCO Alberto ESP TCS 78:48:40
2 ARU Fabio ITA AST +4:37
3 LANDA MEANA Mikel ESP AST +5:15
4 AMADOR Andrey CRC MOV +8:10
5 KONIG Leopold CZE SKY +10:47
6 TROFIMOV Yury RUS KAT +11:11
7 HESJEDAL Ryder CAN TCG +12:05
8 CARUSO Damiano ITA BMC +12:14
9 KRUIJSWIJK Steven NED TLJ +12:53
10 GENIEZ Alexandre FRA FDJ +15:07