Nad dva tisíce na Cervinii

nabor

Extrémně těžká 19. etapa letošního Gira bude ničit peloton nejen samotným profilem, ale také délkou ohromujících 236 kilometrů.

Trasa se bude znovu motat blízko švýcarským hranicím, tentokrát je ovšem nepřekročí. První půlka etapy bude ještě jakžtakž snesitelná s poměrně dlouhou, ale také mírnou „trojkou“ Croce Serra coby hlavní překážkou. Je velkou otázkou, zda už v této fázi uvidíme v akci typický „únik dne“, či zda se i útočníci budou raději šetřit až na druhou polovinu etapy. Ta uvidí hned tři další, velmi dlouhá stoupání, všechna ohodnocená první kategorií. Celkově najdeme v profilu více než 50 kilometrů klasifikovaného stoupání a právě cílová Cervinia bude tím nejdelším – 19,2 km, 5 %.

Protože si dnes závodníci opravdu pořádně zastoupají, bude nutno počítat i s nízkými teplotami. Přes projasněnou oblohu klesnou u cíle na hodnoty jen kolem deseti stupňů.

19. etapa Gira, která je velmi dlouhá a na konci jsou hned tři stoupání
19. etapa Gira, která je velmi dlouhá a na konci jsou hned tři stoupání

Co chce Alberto Contador? Před pár desítkami hodin tvrdil, že šetřit nohy na Tour. Včera ale opět dal spíše na emoce a ty by i dnes mohly velet k útoku za etapovým vítězstvím. Mikel Landa by na druhou stranu mohl chtít dokonat etapový hattrick a je jedním z kandidátů na potenciální útok už na předposledním stoupání dne. Velkým překvapením by bylo, kdyby něco nezkusil Hesjedal či Kruijswijk a pokud bude mít nohy, dnešní profil by měl svědčit také Leopoldu Königovi. Těchto pět závodníků z top ten můžeme považovat za asi největší favority.

Mimo top ten se nabízí tradičně Stefano Pirazzi. Tak jako včera i Niemiec, Szmyd, po pádu již bohužel ne Cunego. Ilnur Zakarin, který by jinak připadal do úvahy, asi bude spíše pracovat pro dobro Trofimova.

19. etapa začíná v 10:30 a může se jet i více než sedm hodin. Do hor se peloton dostane po druhé odpolední a dojíždět by měl krátce po páté.