Koronavirus dopadá na cyklistiku – online

nabor

Pravidelně aktualizováno! Aktuální světové téma číslo jedna, vir SARS-CoV-2, který dostal název Covid-19, ale nejběžněji je nazývaný pouze koronavirus, ovlivňuje už i sportovní akce, cyklistiku nevyjímaje. Právě události v cyklistice v posledních dnech s tímto virem spojené pro vás v tomto článku sledujeme online.

22. května

Spustili jsme podcast Grupeto. Více v článku.

29. dubna

Vuelta

Vuelta měla letos odstartovat v Nizozemsku, kde se měly jet tři etapy. Avšak kvůli současné situaci se organizátoři španělské Grand Tour rozhodli start Nizozemsku zrušit. Pokud se tak Vuelta pojede, bude mít pouze 18 etap a odstartuje v Baskicku.

Tour de France

Před dvěma týdny byla Tour přeložena na nový termín od 29. srpna. Jenže nemusí to být konečné datum, jak se zdálo. Ve Francii byl nyní vyhlášen zákaz všech masových akcí až do 1. září, což se znovu překrývá s plánovaným startem Tour.

17. dubna

Giro d′Italia

Giro bylo oficiálně odloženo už před nějakou dobou kvůli pandemii způsobené virem SARS-CoV-2. Pořadatelé nyní rozhodli o uspořádání virtuálního Gira, které startuje už zítra.

RCS uspořádá virtuální Giro!

16. dubna

Belgie

Belgická vláda nařídila zákaz všech sportovních akcí až do 31. srpna. To znamená ohrožení například Eneco Tour nebo národní šampionáty, či závod Kolem Valonska a spousta menších podniků. Zároveň je jasné, že v létě se minimálně monument Kolem Flander nepojede.

15. dubna

Tour de France, UCI

O měsíc dřív než byl nejpozdější termín. Organizátoři z A. S. O. oznámili, že Tour de France nezačne v původním termínu. Nově je naplánována na 29. srpen – 20. září a vzhledem k ní se posune i celý závodní kalendář, zatímco UCI zrušila veškeré závody do 1. července.

Více v článku: Tour de France odložena! Posune se celý kalendář

Amstel Gold Race

Podobně jako se na konci března konal virtuální podnik Kolem Flander, uvidíme i tuto neděli 19. 4. virtuální klasiku Amstel Gold Race. Celkem se pojede na 26 kilometrů a bude obsahovat i stoupání Kruisberg, Eyserbosweg, Fromberg, Keutenberg a Cauberg. Sestava zatím nebyla oznámena.

14. dubna

Tour de France

Odklad nejslavnějšího cyklistického závodu na planetě je nyní téměř jistotou. Může za to nové nařízení vládních orgánů a prezidenta Francie Emmanuela Macrona, které kvůli šířící se nákaze Covid-19 zakazuje všechny masové akce minimálně do poloviny července. Tento termín se překrývá se začátkem Tour de France, a proto je nyní téměř jisté, že dojde k odložení i tohoto závodu.

11. dubna

UAE Tour

Fernando Gaviria po šesti týdnech v karanténě po závodě UAE Tour, během které měl pozitivní testy na Covid-19. V týdnu opustil hotel, kde byl uzavřen a speciálním letadlem odletěl do Kolumbie, kde se podrobí další, tentokrát už kratší, karanténě z preventivních důvodů.

8. dubna

Tour de France

Tour de France by se mohla posunout na srpen. Alespoň toto jsou ochotná připustit hostitelská města závodu, která se odložení nebudou bránit, jen aby zachránili ročník 2020.

3. dubna

Kolem Švýcarska

Včera jsme informovali o zrušení generálky na Tour de France – Critérium du Dauphiné. Jen den poté přišla další špatná zpráva. Bez náhrady je zrušen další etapový závod kategorie World Tour – Kolem Švýcarska.

Tour de France

K tématu Tour de France se v současné době vyjadřuje hodně lidí. Jedním z nich je i bývalý francouzský ministr sportu David Douillet, který řekl, že konání Tour v původním termínu by byl „zločin proti lidskosti.“

Kolem Flander

Mluví se o tom v souvislosti s Girem, ale první, kdo přinese virtuální závod, je monument Kolem Flander. V neděli, kdy se měl závod původně konat, bude místo toho takzvaná Lockdown Edition, kde se představí hned 13 hvězdných cyklistů, včetně Zdeňka Štybara a olympijského šampiona Grega Van Avermaeta.

2. dubna

UCI

Cyklistická unie UCI dnes prodloužila závodní pauzu až do 1. června včetně. Situace ve světě se zatím nelepší, proto bylo nutné přijmout další opatření, týkající se cyklistických závodů. Nepojede se tak ani hlavní generálka na Tour de France – Critérium du Dauphiné.

Tour de France

Největší otázkou posledních dní zůstává, jak to bude s Tour de France. S vyjádřením přispěchal i muž nejpovolanější, šéf závodu Christian Prudhomme. Ten de facto dementoval plány konat Tour za zavřenými dveřmi s tím, že není v jejich silách toto zajistit na takovém závodě, jakým je Tour. Zároveň připustil i posun závodu na pozdější datum.

31. března

Giulio Ciccone

Loni se vozil dva dny ve žlutém dresu, jinak hájil barvy Treku-Segafredo. Nyní nabízí Italský cyklista Giulio Ciccone tyto dresy na stránce gofundme.com, kde se snaží získat 10 000 €, za které pak nakoupí respirátory pro svoji regionální nemocnici v Chieti.

Odkaz: https://www.gofundme.com/f/respiratore-per-ss-annunziata-chieti

29. března

Tour de France

Organizátor největšího závodu planety Tour de France A. S. O. oznámil, že rozhodnutí o konání závodu padne do 15. května. Do tohoto data se dozvíme jak to se slavným závodem bude, zda-li se pojede bez diváků, v jiném datu nebo bude zrušen. S vyjádřením hned přispěchal i Julian Alaphilippe, který řekl, že o Tour bez diváků nechce ani přemýšlet.

24. března

Olympijské hry

Jeden z vrcholu současné sezóny pro mnoho jezdců měly být Olympijské hry v Tokiu a mluvilo se především o hromadném závodě, který měl svědčit hlavně vrchařům. Dlouhodobě o útoku na zlato mluvil třeba Alejandro Valverde. Nyní je vše jinak a závody se, stejně jako celá Olympiáda, odsouvají o rok.

23. března

UAE Tour

Cyklisté Fernando Gaviria, Maximiliano Richeze a Dmitry Strakhov zůstávají v karanténě po závodě UAE Tour. Společně s nimi jsou v izolaci ještě jeden nejmenovaný jezdec Gazprom-RusVelo a čtyři členové doprovodných týmů (dva z UAE Team Emirates, dva z Gazpromu).

21. března

Egan Bernal

Vítěz Tour de France 2019 Egan Bernal byl po návratu do Kolumbie v izolaci a testován na přítomnost Covidu-19. Jeho výsledky jsou negativní.

Vincenzo Nibali

Žralok z Messiny oznámil, že odmítá dále plánovat, na které závody vyrazí, dokud tato pandemie nezmizí.

18. března

Na více jak měsíc bez cyklistiky

Po pár hodinách je všechno jinak a UCI zrušila veškeré závody do 1. 5.! Přijdeme i o Amstel Gold Race, Schledeprijs, Escborn-Frankfurt nebo Brabantský šíp. Aktuálně by se závodit mohlo ve Španělsku na etapovém závodě Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo (1. – 3. 5.).

Kolem Flander

Včera ve večerních hodinách se objevila zpráva od organizátorů monumentu Ronde Van Vlaanderen, že se slavný závod odkládá. Ředitel pořádající agentury Flanders Classics Thomas Van Den Spiegel o této možnosti hovořil asi před dvěma dny, nyní se to stalo skutečností.

Nejbližšími klasikami, které jsou zatím plánovány, ale je pravděpodobné i jejich odložení/zrušení, jsou Scheldeprijs, Brabantský šíp a Amstel Gold Race.

Kolem Yorkshiru

Od 30. 4. do 3. 5. se měl jet populární etapový závod Kolem Yorkshiru. Pořadatelé ale odvolali letošní ročník, kvůli šířící se nákaze COVIDU-19.

17. března

Paříž-Roubaix, Valonský šíp, Lutych – Bastogne – Lutych

Organizace A. S. O., která stojí za významnými závody jako Tour de France, Vuelta nebo Paříž – Roubaix, dnes oznámila, že v rámci bezpečnosti odloží na neurčito i dvě své Ardenské klasiky Valonský šíp a Lutych – Bastogne – Lutych. Společně s tím A. S. O. potvrdila i odklad už dříve avizovaného monumentu Paříž – Roubaix.

16. března

Kolem Baskicka, Tour of the Alps, Kolem Romandie

6. dubna měl v Eibaru odstartovat závod Kolem Baskicka. Vzhledem k současné situaci není překvapením, že se závod v původním termínu nepojede a prozatím byl odložen na neurčito. Stejné rozhodnutí bylo učiněno u tradiční generálky před Giro d’Italia Tour of the Alps, která mělo odstartovat 24. dubna. Pro závod Kolem Romandie, který byl v plánu na 28.4. – 3.5., se náhradní termín hledat nebude a letošní ročník byl nadobro zrušen.

15. března

Kolem Flander a Paříž-Roubaix

Situace se nelepší. Thomas Van Den Spiegel (Flanders Classics) a Christian Prudhomma (ASO) dnes potvrdili, že konání dvou monumentů Kolem Flander a Paříž-Roubaix je nepravděpodobné. Pro Peklo severu by se nejelo poprvé od 2. světové války, Kolem Flander dokonce poprvé od 1. světové války.

14. března

Giro d’Italia

S postupující epidemií Covidu-19 se nabízí i otázka co první Grand Tour roku Giro d´Italia. Nyní je v této věci jasno a nevypadá to vůbec dobře.

Italské Giro bylo oficiálně odloženo na neurčito

Pauza od cyklistiky

Všechny závody do 1. dubna jsou zrušené a bohužel se dá předpokládat, že tento trend bude pokračovat. Zdá se, že je jen otázkou času oznámení o odložení závodů Kolem Flander, Paříž – Roubaix nebo Kolem Baskicka.

13. března

Paříž-Nice

Pořadatelská agentura ASO ohlásila, že závod Paříž-Nice nebude ukončen v neděli, ale už v sobotu 14. 3. Ze závodu zároveň před dnešní etapou odstoupil celý tým Bahrain-McLaren.

12. března

Náhradní termín pro Giro?

V ohrožení je i Giro d’Italia. To má odstartovat 9. května v Budapešti. Mauro Vegni dnes připustil, že je ve hře náhradní termín. Zatím se ale neví, kdy by to přesně mělo být.

Fernando Gaviria

I mezi profesionálními cyklisty se již objevují první nakažení. Jedná se o účastníky závodu UAE Tour, konkrétně o ruského cyklistu týmu Gazprom-RusVelo Dmitryho Strakhova a také Fernanda Gaviriu. Na UAE Tour se mělo nakazit více cyklistů, ostatní jména ale zatím nejsou známa.

Kolem Katalánska

To o čem se dlouho spekulovalo se dnes potvrdilo. Zrušen byl i závod Kolem Katalánska. Zdali bude stanoven náhradní termín je zatím ve hvězdách.

Zrušení flanderských závodů až do 31. března

Všechny flanderské klasiky, které byly naplánovány do 31. března jsou zrušeny. Bohužel tak letos přijdeme o Nokere Koerse, Driedaagse de Panne, E3 Binckbank Classic a Gent-Wevelgem. Toto nařízení se tedy nevztahuje na závod Kolem Flander, jeden z vrcholů jarní části sezóny. Ten se má totiž jet 6. dubna, i jeho osud je však pochopitelně ve velkém ohrožení.

10. března

Kolem Katalánska

Ředitel závodu dnes prohlásil, že je v ohrožení i tento podnik. Ve Španělsku se nedaří zastavit šíření koronaviru Covidu-19 a pořadatelé zvažují pro letošek závod zrušit.

Paříž – Nice

Závod bude pokračovat, ale za „zavřenými dveřmi“. Pojede se bez diváků, což, minimálně ve startovním a cílovém prostoru budou chtít organizátoři hlídat. Navíc v ohrožení je kvůli tomu i dojezd do Nice, kde je přítomnost většího počtu diváků očekávána.

9. března

Paříž – Nice

Podle sportovního ředitele Treku-Segafredo Stevena de Jongha by Paříž – Nice mohl být na nějakou dobu poslední závod. Zkušený Holanďan mluví o možném zrušení nejbližších závodů v Evropě.

8. března

Groupama-FDJ + Cofidis

Konečně nějaká pozitivní zpráva! Týmy Groupama-FDJ a Cofidis byly propuštěny z karantény a mohou opustit Spojené arabské emiráty. V karanténě byly dlouhých 11 dní.

6. března

Itálie

Organizace RCS je ve světle odhlášení týmů a neustupujícího ohrožení koronavirem odložit i závody Milán – San Remo a Tirreno Adriatico! RCS zároveň požádala UCI o pozdější datum v kalendáři.

Movistar

I sestava Movistar odvolala svoji účast na závodech Tirreno – Adriatico, Paříž – Nice a Milán – San Remo.

5. března

AG2R

Francouzská stáj neodcestuje do Itálie na závody Tirreno – Adriatico a Milán – San Remo.

CCC

Jim Ochowitz oznámil, že jeho svěřenci nepojedou Paříž – Nice ani Tirreno – Adriatico.

Groupama-FDJ

Groupama-FDJ odvolala svůj start na Tirreno – Adriatico.

Sunweb

Sunweb zrušil svoji účast na Tirrenu – Adriaticu a Milán – San Remo.

Astana

Astana nenastoupí na Paříž – Nice ani na Tirreno – Adriatico.

Deceuninck-Quick Step

Opačný směr zvolil Deceuninck-Quick Step, který oznámil, že závodit bude v plném rozsahu všude.

4. března

INEOS

INEOS nenastoupí do žádného závodu, až do Kolem Katalánska kvůli úmrtí Nicolase Portala a hrozbě koronaviru.

Mitchelton-Scott

Zástupci Mitchletonu-Scott stahují svůj tým ze závodů Paříž – Nice, Tirreno – Adriatico a Milán – San Remo.

Cofidis a Groupama-FDJ

Týmy Cofidis a Groupama-FDJ dále zůstávají v karanténě na hotelech ve Spojených arabských emirátech a zůstanou zde nejméně do 14. března.

Zrušení Paříž-Nice?

Krátce po zrušení Strade Bianche se ozvali i týmoví doktoři, kteří krom této klasiky doporučují zrušit všechny italské závody a k tomu i další World Tour etapový podnik Paříž – Nice.

Itálie

Bylo oznámeno, že letošní ročník populární klasiky Strade Bianche se nepojede, kvůli přetrvávající hrozbě Covidu-19.

Jumbo-Visma

Sestava Jumbo-Visma oznámila, že se nepředstaví na Strade Bianche, Tirreno – Adriatico a Milán – San Remo.

Israel Start-Up Nation

Šéfové Israel Start-Up Nation prohlásili, že jejich jezdci budou závodit kdekoliv, kde je to pro ně bezpečné.

EF Pro Cycling

Tým EF Pro Cycling oznámil, že nenastoupí na Strade Bianche, Tirreno – Adriatico a Milán – San Remo.

3. března

Nicolas Portal zemřel ve 40 letech

Úterní večer se cyklistický svět ponořil do smutku. Z nenadání ho opustila jedna z nejvýraznějších osobností Nicolas Portal. Bývalý profesionál a týmový šéf Sky/INEOSu zemřel na infarkt v pouhých čtyřiceti letech.

Článek: Ve věku 40 let zemřel sportovní ředitel týmu Ineos a bývalý závodník Nicolas Portal

UAE Tour

Ze Spojených arabských emirátů přichází zprávy o jednotlivých jezdcích. Jedna hovoří o tom, že hvězdy týmu Groupama-FDJ David Gaudu a Arnaud Démare zůstávají v karanténě, další tvrdí, že jedním z celkem šesti nakažených je i hvězdný spurter Fernando Gaviria.

2. března

Itálie

V Itálii se počet lidí nakažených koronavirem začal nebezpečně zvyšovat a místní vláda začala podnikat kroky, které mají zabránit jeho šíření. Zavřené jsou školy (do 15. března) a například fotbalová utkání se hrají za zavřenými dveřmi. Přesto od organizátora většiny závodů v Itálii, společnosti RCS přišla zpráva, že se Strade Bianche, Tirreno – Adriatico i Milán – San Remo pojedou.

Článek: Závody Strade Bianche, Tirreno – Adriatico a Milán – San Remo by se měly jet

1. března

UAE Tour

Domácí sestava UAE Team Emirates musí zůstat kvůli dalším testům v karanténě na hotelu ve Spojených arabských emirátech. Stejný osud čeká i jezdce a pracovníky Cofidisu, Groupama-FDJ a Gazprom-RusVelo.

29. února

UAE Tour

Po karanténě začínají týmy s negativními výsledky testů opouštět hotel a míří zpět do Evropy.

28. února

UAE Tour

Hned další den přišla zpráva, že hned 167 testů z neznámého počtu celkových na koronavirus SARS-CoV-2 bylo negativních.

Itálie

Ve spojitosti s událostmi ve Spojených arabských emirátech se ihned začalo mluvit i o zrušení závodů Strade Bianche, Tirreno – Adriatico nebo Milán – San Remo v Itálii, kterou virus zasáhl nejvíce.

27. února

Poslední dvě etapy UAE Tour zrušeny!

Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Najednou se objevila zpráva o dvou nakažených lidech na UAE Tour. V krátké době následovala reakce pořadatelů, kteří se rozhodli zrušit poslední dvě etapy. Všichni zúčastnění byli dáni do karantény a museli čekat na výsledky testů. Vítězem závodu se stal Adam Yates (Mitchelton-Scott).

Článek: Zbývající etapy UAE Tour zrušeny kvůli dvěma případům koronaviru

26. února

UAE Tour

Dánský cyklista Michael Mørkøv opouští závod a míří do Berlína na Mistrovství světa v dráhové cyklistice. Ovšem v Německu putuje do karantény s podezřením na koronavirus, ten se u něj nakonec nepotvrdil.