nabor

Virus SARS-CoV-2 (dále jen koronavirus) zásadně ovlivňuje i všechny sporty a tedy i cyklistiku. O zásadních informacích informujeme zde. Ze všech evropských zemí je situace nejhorší v Itálii, a tak se logicky nabízí otázka, týkající se Gira. Uvidíme letos italskou Grand Tour? Poslední dny nás trochu přiblížily k odpovědi na tuto otázku.

Giro d’Italia mělo letos odstartovat 9. května v maďarské Budapešti. Zde se měla objet na úvod devítikilometrová individuální časovka. Pokračovat se mělo rovinatou etapou z Budapešti do Győru a třetí maďarská etapa měla vést mezi městy Székesfehérvár a Nagykanizsa. Poté se již měl peloton letecky přesunout na jih Itálie, konkrétně na Sicílii.

Evropou se ale začal šířit koronavirus, závody byly rušeny, dokonce i ty nejvýznamnější. Organizátoři Gira se k situaci dlouho nijak nevyjadřovali. Nechtěli si připustit, že by se letos Giro nejelo, vždyť naposledy přerušila italskou Grand Tour druhá světová válka. S rozhodnutím tak dlouho váhali, ředitel závodu Mauro Vegni se vyjádřil, že je ve hře náhradní termín.

K rozřešení situace částečně pomohlo Maďarsko. To vyloučilo, že by mohlo Giro skutečně startovat v Budapešti v původním termínu a všechny tři etapy Gira na svém území zrušilo. Informoval o tom v pátek maďarský poslanec Máriusz Révész prostřednictvím Facebooku.

Reagovat tak museli i organizátoři celého Gira, kteří prohlásili, že italská Grand Tour je oficiálně odložena. Přesné datum není známo a nedozvíme se ho dříve než 3. dubna.

V souvislosti s Girem se nabízí i otázka, jak to bude s Tour de France. Samozřejmě pokud by pokračující pandemie koronaviru nijak nepolevovala, byl by v ohrožení i francouzský závod. V posledních dnech se pouze prezident UCI David Lappartient vyjádřil, že případné zrušení Gira d’Italia a Tour de France by byla naprostá katastrofa.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.