Italské Giro bylo oficiálně odloženo na neurčito

nabor

Virus SARS-CoV-2 (dále jen koronavirus) zásadně ovlivňuje i všechny sporty a tedy i cyklistiku. O zásadních informacích informujeme zde. Ze všech evropských zemí je situace nejhorší v Itálii, a tak se logicky nabízí otázka, týkající se Gira. Uvidíme letos italskou Grand Tour? Poslední dny nás trochu přiblížily k odpovědi na tuto otázku.

Giro d’Italia mělo letos odstartovat 9. května v maďarské Budapešti. Zde se měla objet na úvod devítikilometrová individuální časovka. Pokračovat se mělo rovinatou etapou z Budapešti do Győru a třetí maďarská etapa měla vést mezi městy Székesfehérvár a Nagykanizsa. Poté se již měl peloton letecky přesunout na jih Itálie, konkrétně na Sicílii.

Evropou se ale začal šířit koronavirus, závody byly rušeny, dokonce i ty nejvýznamnější. Organizátoři Gira se k situaci dlouho nijak nevyjadřovali. Nechtěli si připustit, že by se letos Giro nejelo, vždyť naposledy přerušila italskou Grand Tour druhá světová válka. S rozhodnutím tak dlouho váhali, ředitel závodu Mauro Vegni se vyjádřil, že je ve hře náhradní termín.

K rozřešení situace částečně pomohlo Maďarsko. To vyloučilo, že by mohlo Giro skutečně startovat v Budapešti v původním termínu a všechny tři etapy Gira na svém území zrušilo. Informoval o tom v pátek maďarský poslanec Máriusz Révész prostřednictvím Facebooku.

Reagovat tak museli i organizátoři celého Gira, kteří prohlásili, že italská Grand Tour je oficiálně odložena. Přesné datum není známo a nedozvíme se ho dříve než 3. dubna.

V souvislosti s Girem se nabízí i otázka, jak to bude s Tour de France. Samozřejmě pokud by pokračující pandemie koronaviru nijak nepolevovala, byl by v ohrožení i francouzský závod. V posledních dnech se pouze prezident UCI David Lappartient vyjádřil, že případné zrušení Gira d’Italia a Tour de France by byla naprostá katastrofa.