Češi a Slováci na Paříž-Roubaix

nabor

Na královně všech klasik Paříž-Roubaix se objevilo hned několik jezdců z bývalého Československa. Dvojice Jan Bárta a Zdeněk Štybar zastupovala Českou republiku a trojice jezdců stáje Tinkoff byla ze Slovenska. Nejvýše pomýšlel úřadující mistr světa, Peter Sagan.

Peter Sagan

Mark Cavendish a Peter SaganOvšem, jak ukázalo „Peklo severu“, tento závod je velmi nevyzpytatelný a hlavně velmi náročný, což Peter Sagan pro svůj facebookový profil i potrvdil:

Byl to bláznivý a náročný den. Roubaix je skvělý závod, ale je těžké tu vyhrát.

Stáj Tinkoff nasadila poměrně mladou sestavu, která sem měla jet především na svého lídra. Jejich strategie byla postavena na Oscaru Gattovi, který měl být především tahounem a největším podporovatelem pro Petra. Jenže ten na začátku závodu odpadl a strategie se musela narychlo přehodnotit. Když už šlo do tuhého zůstal vepředu Peter sám bez pomoci stájových kolegů. Navíc měl smůlu, když před ním upadl jeden z jezdců Kaťuše.

https://youtu.be/yfR2bh-gj_k

Pak už se to jednomu ze spolufavoritů těžko dohánělo, což okomentoval i slovy: Když se po pádech peloton rozdělil, tak více týmů mělo vpředu své jezdce, takže začali pracovat proti mně. Dokázal jsem spolupracovat s Cancellarou, ale po jeho pádě jsme ztratili rytmus a také šance na vítězství.

Peter dnes opravdu neměl štěstí, a ač si brousil zuby na jiné umístění, jedenácté místo rozhodně není ostudou.

Zdeněk Štybar

Zdeněk Štybar

Velké zklamání jistě prožil Zdeněk Štybar. Všichni čeští fanoušci mu dávali velké šance na celkové prvenství, jenže s bývalým cyklokrosovým mistrem světa nebylo od začátku vše v pořádku, což na trati bylo vidět. Nehýřil až takovou aktivitou, jakou jsme u něj zvyklí vídat.

Po závodě Zdeněk přiznal: Doufal jsem, že antibiotika zafungují a pojede se mi dnes dobře, ale zázraky se v cyklistice nedějí a zejména na „Peklo severu“ musí být jezdec 100% fit. A proto se není čemu divit, že byl nakonec klasifikován na 110. místě.

Štybar se však držel, co mu síly stačily, až do pavé sektorů, ovšem při jednom z pádů zůstal vzadu a pak se na trati doslova trápil. Dokonce pro své oficiální stránky přiznal, že uvažoval o odstoupení ze závodů: Po úseku na Wallers-Arenbergu pro mě bylo po závodě. Chtěl jsem odstoupit, protože každá kostka pro mě byla utrpením. Prostě jsem už nemohl, byl jsem úplně vyždímaný, ale nebylo se jak jinak dostat do Roubaix.

Pro stejné stránky zhodnotil i své jarní vystoupení, které ovšem nebylo lichotivé: Jsem z jarní části sezóny strašně zklamaný. Není to ani v nejmenším podle mého očekávání. Prostě není každý rok stejný, i když uděláte v přípravě vše stejně.

Juraj Sagan, Michael Kolář

Michael Kolář
Michael Kolář

Pro dvojici ze stáje Tinkoff to sice nebyla první zkušenost s tak obrovským závodem, ale každý se s tím popral po svém. Rodák ze Žiliny, Juraj Sagan, mimochodem starší bratr Petra, dojel v hlavním balíku, který nabral téměř 14 a půl minuty zpoždění. Nicméně 51. místo je Jurajovým velkým úspěchem.

To Michal Kolář si vypil kalich hořkosti až do dna. V prvním pavé sektoru měl defekt a když dojížděl na chvost pelotonu, tak se připletl do dalšího pádu. Jeho samotného nepostihl, ale zdržel jej natolik, že již nemělo smysl dále pokračovat.

Jan Bárta

Jan BártaNejlepší z českých jezdců. Dnes neoslnil žádným excelentním výkonem, nebyl v pelotonu téměř vidět a ani nebyl vidět v žádném z úniků dne. Zřejmě byl svázán některým z taktických pokynů, které ovšem zbrzdili pavé sektory. Ač se na královském závodě jarních klasik objevil po dvou letech, rozhodně nezajel nejhorší výsledek. Z 88. místa se rozhodně v Kyjově, ani v německé stáji radovat nebude.

Kompletní článek k Paříž-Roubaix 2016 naleznete v odkazu.