Peklo severu dostálo svému jménu! Mokré a blátivé Roubaix vyhrál Sonny Colbrelli!


Brutální návrat Paříž-Roubaix připravil skvělou podívanou. Do posledních metrů to byl souboj tří nejsilnějších. Závěrečný spurt vyhrál Mistr Evropy a debutant na „Pekle severu“ Sonny Colbrelli (Bahrain-Victorious). Porazil další dva nováčky Floriana Vermeersche (Lotto Soudal) a Mathieu van der Poela (Alpecin-Fénix). Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) projel cílem jako 25.

14. dubna 2019 zvedl slavnou dlažební kostku nad hlavu Philippe Gilbert. Od té doby nikdo. 903 dní trvalo, než se závodníci vydali na trasu 118. ročníku „Pekla severu“ Paříž – Roubaix. 3. října 2021 závodníci vyrazili z tradičního startovního města Compiégne a po 257,7 kilometrech na ně čekal cíl na velodromu v Roubaix.

Trasa byla rovinatá, ale měla své nástrahy. Konkrétně to bylo 31 dlážděných úseků, včetně těch nejtěžších a nejslavnějších jako byli Arenberský les, Mons-en-Pévèle a Carrefour de l′Arbre. Celkem po kostkách museli jezdci zvládnout 55 kilometrů. Aby se závodníci nemuseli vypořádávat jenom s náročnými úseky po dlažebních kostkách, počasí si připravilo i poměrně vydatný déšť. Poprvé od roku 2002 tak Roubaix bylo mokré.

Roubaix muži
Trasa Paříž-Roubaix 2021 (procyclingstats.com)

Úvodní kilometry

Od startu se hned začalo bojovat o únik. Do prvního pokusu se pustila hned velká jména. Na čele se usadila trojice Matteo Trentin (UAE Team Emirates), Max Kanter (DSM) a Edward Theuns (Trek-Segafredo). Trentin si po několika kilometrech vycouval zpět do hlavního pole, ze kterého se dále nastupovalo. Proto skončil i pokus pro Kantera a Theunse.

Po padesáti kilometrech závodu se oddělila velmi silná skupina 31 závodníků. V pelotonu na to musely reagovat silné týmy, především Bora, jelikož na čele byli Florian Vermeersch, Harry Sweeny, Tosh Van der Sande (všichni Lotto Soudal), Daniel Oss (Bora-hansgrohe), Davide Ballerini, Tim Declercq (oba Deceuninck-Quick Step), Edoardo Affini, Timo Roosen, Nathan Van Hooydonck (všichni Jumbo-Visma), Jasper Philipsen (Alpecin-Fénix), Toms Skujinš (Trek-Segafredo), Marco Haller, Fred Wright (oba Bahrain-Victorious), vítěz z roku 2017 Greg Van Avermaet (AG2R Citroën), Stefan Küng (Groupama-FDJ), Stefan Bissegger (EF Education-Nippo), Tom Van Asbroeck (Israel Start-Up Nation), Andre Carvalho (Cofidis), Vegard Stake Laengen (UAE Team Emirates), Owain Doull, Gianni Moscon, Luke Rowe (všichni INEOS), Florian Maitre (TotalEnergies), Luke Durbridge, Robert Stannard (oba BikeExchange), Evaldas Šiškevičius (DELKO), Nils Eekhoff (DSM), Max Walscheid (Qhubeka NextHash), Imanol Erviti, Matteo Jorgenson (oba Movistar) a Luca Mozzato (B&B Hotels).

Stefan Küng krátce poté na jednom z kruhových objezdů spadl a vrátil se do pelotonu. Další kdo vypadl z čela byl Marco Haller, kterého zdržel defekt. Závodníci se přiblížili k prvnímu sektoru Troisvilles à Inchy (30), což přineslo nervozitu a bohužel také pád, kdy v pelotonu k zemi spadli jezdci Groupama-FDJ, včetně Stefana Künga a také lídr Treku Jasper Stuyven, zatímco do čela přijelo Jumbo-Visma s Woutem Van Aertem i Alpecin-Fénix s Mathieu van der Poelem.

První dlážděné sektory

Hned první sektor způsobil problémy mnoha jezdcům a čelní skupina se začala dělit. Překvapivě s problémy zvládl první úsek Greg Van Avermaet. Situaci navíc nepřispěl ani boční vítr. I peloton se nadělil a v hlavní skupině najednou bylo přibližně třicet závodníků. Podmínky byly opravdu brutální a na jezdce čekalo ještě dalších třicet sektorů.

Aktivní v úniku byli jezdci INEOSu, kteří výrazně napomohli k navýšení náskoku nad dvě minuty. Závodníci bez problému přejeli i nejdelší sektor dne Quiévy à Saint-Python (28), zatímco se začaly ukazovat v hlavním poli další velká jména jako Anthony Turgis (TotalEnergies), Matej Mohorič nebo Sonny Colbrelli (oba Bahrain-Victorious).

Na sektoru Saint-Python (27) ujela čtveřice Vermeersch, Walscheid, Rowe a Eekhoff. V hlavním poli musel defekt vyřešit Mathieu van der Poel, ale jeho tým ho rychle vrátil zpět do pelotonu, který mezitím znovu zpomalil a odstup narostl na tři minuty.

Pádů přibývalo a jeden takový eliminoval vítěze z roku 2018 Petra Sagana (Bora-hansgrohe) a s ním i Jaspera Stuyvena. Potřetí na zemi skončil i Stefan Küng. Hlavní pole mezitím na sektoru Saint-Martin-sur-Écaillon à Vertain (25) naprosto zdecimoval Anthony Turgis a ze závodu se stal naprostý chaos a nikdo pořádně nevěděl, kde se kdo nachází.

V poli favoritů ale nechtěl nikdo pořádně jet a tak se znovu začali jezdci vracet zpět. Na čele se zatím Vermeersch s Eekhoffem zbavili Rowa, který měl defekt a Walscheida, který spadl. Hned na dalším sektoru šel k zemi další z bývalých vítězů, tentokrát ten z roku 2015 John Degenkolb (Lotto Soudal).

V hlavním poli jako první začal být iniciativní Wout Van Aert a od sektoru Quérénaing à Maing (22) chtěl udávat tempo a požadoval spolupráci ve stíhání ujetých závodníků.

Arenberg oddělil zrno od plev

Poslední sektor před mýtickým Arenberským lesem byl Haveluy à Wallers (20). I zde měli jezdci co dělat. Těžký pád měl ve stíhací skupině Portugalec Carvalho. V hlavním poli měl namále Sonny Colbrelli, ale někteří jezdci takové štěstí neměli a skončili na zemi.

Pak to přišlo. První ze tří pětihvězdičkových sektorů a symbol závodu Trouée d’Arenberg (19). 2,3 kilometrů lesem po hrubých kostkách. Místo, kde se závod dá tak snadno ztratit. Jako první sem přijeli Eekhoff s Vermeerschem.

Do problémů se dostal Wout Van Aert, před kterým spadl jeden z jezdců Qhubeky a Belgičan tak musel zalepit mezeru. Okamžitě toho chtěl využít jeho největší rival Mathieu van der Poel, který rozjel tempo.

Velký zmatek vyvolal jeden z jezdců INEOSu, který se po pádu vracel na kolo uprostřed cesty, těsně před van der Poelem. Ten se mu jen tak tak vyhnul, ale za ním jedoucí Mads Pedersen (Trek-Segafredo) už to nedokázal a spadl.

Za Arenbergem jel van der Poel s Colbrellim, Jorgensonem a Guillaumem Boivinem (Israel Stert-Up Nation). O stíhání se snažila šestice s Woutem Van Aertem, Zdeňkem Štybarem, Sepem Vanmarckem (Israel Start-Up Nation), Laurenzem Rexem (Bingoal WB) a dvojicí B&B Hotels Jérémy Lecroq a Cyril Lemoine.

Obě skupiny se za sektorem Wallers à Hélesmes (18) spojily a jejich tempo upadlo. Toho využil Lecroq, ke kterému doskočil Colbrelli, Boivin a Baptiste Planckaert (Intermarché-Wanty Gobert) a společně začali stíhat čelo závodu. Mezitím byli Vermeersch s Eekhoffem dojeti skupinou kolem Grega Van Avermaeta. Van der Poel musel vyřešit další defekt, ale díky neakčnosti skupiny favoritů se dokázal vrátit.

Po sektoru Tilloy à Sars-et-Rosières (15) na čele zůstali Van der Sande, Van Asbroeck, Philipsen, Bissegger, Moscon a Walscheid. Colbrelliho skupinka ztrácela necelou minutu a hlavní pole přibližně minutu a čtyřicet vteřin. S tím se rozhodl něco udělat van der Poel a znovu zaútočil a postupně se zbavil všech společníků. Požár musel hasit Wout Van Aert, který nezachytil útok svého rivala.

Druhý pětihvězdičkový sektor, to je Mons-en-Pévèle

Nizozemec rychle dojel do Colbrelliho skupiny a pokračoval ve vysokém tempu. Do čela se mezitím vrátili Vermeersch s Van Avermaetem. Ale krátce poté, na sektoru Beuvry à Orchies (14) ujeli Moscon, Van Asbroeck a znovu Vermeersch.

Za nimi se spojily dvě skupiny pronásledovatelů s odstupem 50 vteřin. Dalších 50 vteřin ztrácela skupina Wouta Van Aerta. Na závodníky se dokonce usmálo i slunce, ale v této fázi závodu, kdy byli všichni od hlavy až k patě zablácení to už takovou roli nehrálo.

Na sektoru Auchy à Bersée (12) se Gianni Moscon zbavil společníků a jel sám. Ve skupině van der Poela spadli Walscheid, van Avermaet a Van der Sande, zatímco van der Poel odjel s Colbrellim a Boivinem stíhat vedoucího muže.

Druhý pětihvězdičkový sektor na trase Mons-en-Pévèle (11) neudělal nic, až na fakt, že Mosconův náskok na Colbrelliho skupinu vzrostl na minutu a půl a Ital se každým šlápnutím blížil k cíli. Zatímco stíhací skupiny se k sobě postupně přibližovaly.

Z Carrefour de l’Arbre je to do Roubaix jen kousek

Na sektoru Pont-Thibault à Ennevelin (9) se musel van der Poel nadechnout k velkému útoku. Spolupráce ve skupině k ničemu nevedla a Nizozemec odjel sám stíhat Moscona. Tato snaha mu ale nevydržela dlouho a za chvíli za ním už byli znovu Colbrrelli, Boivin, Van Asbroeck i Vermeersch.

Ani lídrovi závodu se nevyhnuly problémy a Moscona 30 kilometrů před cílem potkal defekt zadního kola. Výměna naštěstí pro Itala byla z týmového auta a tak se rychle dokázal vrátit do tempa, ale jeho pohodlný náskok se snížil na 40 vteřin.

A problémy neskončily. Hned na následujícím sektoru Cysoing à Bourghelles (7) Mosconovi podjelo kolo a Ital spadl. Nasedl zpět, ale jeho stroj nebyl zrovna poslušný a jezdec INEOSu s ním bojoval, aby se vůbec udržel v sedle. Jeho náskok byl rázem jen 15 vteřin a skupina pronásledovatelů se dostala do očního kontaktu.

Dvojice klíčových sektorů, to je Camphin-en-Pévèle (5) a hned poté třetí pětihvězdičkový úsek Carrefour de l’Arbre (4). Na prvním z nich spadl Guillaume Boivin a hned za ním i motorka s kameramanem. Jak Kanaďan, tak motorka mohli rychle pokračovat. Mezitím odpadl i Van Asbroeck.

Pak už přišel na řadu Carrefour de l’Arbre. Okamžitě rozjel tempo van der Poel a Mosconův náskok se rychle tenčil a v polovině Arbru byl Ital dostižen pronásledovateli. Okamžitě nastoupil jeho krajan Colbrelli a Moscona se zbavil.

Teď už zbývaly jen tři jednodušší sektory, první z nich byl Gruson (3). Tam zaútočil Florian Vermeersch, ale neúspěšně. Do hry se chtěla zapojit i čtveřice Van Aert, Lampaert, Heinrich Haussler (Bahrain-Victorious) a Christophe Laporte (Cofidis), která za Grusonem ztrácela na čelo minutu a kam se propadli i Tom Van Asbroeck a  Guillaume Boivin.

8 kilometrů před cílem čekal na závodníky předposlední sektor Willems à Hem, kam vedoucí trio přijelo s více jak půlminutovým náskokem na Moscona. Poslední dlážděný úsek už přivedl závodníky ke slavnému velodromu. Nikdo z trojice neměl dlouho zájem nastoupit. Až tři kilometry před cílem zkusil pozornost svých soupeřů Florian Vermeersch. Čelní trio muselo hlídat minutový náskok na skupinu kolem Wouta Van Aerta, která by se při brzkém taktizování rychle vrátila do hry.

Mathieu van der Poel dovedl trojici na velodrom po šesti hodinách v brutálních podmínkách. Za ním číhal Colbrelli a třetí pozici hájil Vermeersch při nájezdu do posledního okruhu. Van der Poel pustil vedle sebe Colbrelliho, ale první vyrazil Vermeersch. Belgičan měl dlouho převahu, ale v cílové rovince se síly vyrovnaly a Sonny Colbrelli ukázal, proč patří mezi nejlepší spurtery planety. Poprvé od roku 1999 tak Paříž-Roubaix vyhrál Ital. Pro druhé místo si dojel Florian Vermeersch a bronz zůstal Mathieu van der Poelovi.

Paris - Roubaix 2021

|
P.Jméno TýmČas/Body
1Sonny ColbrelliitaTBV6:01:57
2Florian VermeerschbelLTS+ 0:00:00
3Mathieu PoelnldAFC+ 0:00:00
4Gianni MosconitaIGD+ 0:00:44
5Yves LampaertbelDQT+ 0:01:16
6Christophe LaportefraCOF+ 0:01:16
7Wout AertbelTJV+ 0:01:16
8Tom Van AsbroeckbelISN+ 0:01:16
9Guillaume BoivincanISN+ 0:01:16
10Heinrich HausslerausTBV+ 0:01:16
26Zdeněk ŠtybarczeDQT+ 0:06:26
55Peter SagansvkBOH+ 0:12:24
72Juraj SagansvkBOH+ 0:20:28
P.Jméno TýmČas/Body
1Sonny ColbrelliitaTBV6:01:57
2Florian VermeerschbelLTS+ 0:00:00
3Mathieu PoelnldAFC+ 0:00:00
4Gianni MosconitaIGD+ 0:00:44
5Yves LampaertbelDQT+ 0:01:16
6Christophe LaportefraCOF+ 0:01:16
7Wout AertbelTJV+ 0:01:16
8Tom Van AsbroeckbelISN+ 0:01:16
9Guillaume BoivincanISN+ 0:01:16
10Heinrich HausslerausTBV+ 0:01:16
11Jonas RutschdeuEFN+ 0:01:16
12Max WalscheiddeuTQA+ 0:03:17
13Anthony TurgisfraTEN+ 0:03:17
14Alexander KristoffnorUAD+ 0:04:40
15Gianni VermeerschbelAFC+ 0:04:40
16Sebastian LangeveldnldEFN+ 0:04:45
17Marco HallerautTBV+ 0:06:21
18Amaury CapiotbelARK+ 0:06:21
19Baptiste PlanckaertbelIWG+ 0:06:21
20Luca MozzatoitaBBK+ 0:06:21
21Laurenz RexbelBWB+ 0:06:21
22Nathan Van HooydonckbelTJV+ 0:06:21
23Sep VanmarckebelISN+ 0:06:21
24Søren AndersendnkDSM+ 0:06:26
25Jasper StuyvenbelTFS+ 0:06:26
26Zdeněk ŠtybarczeDQT+ 0:06:26
27Iván CortinaespMOV+ 0:07:14
28Connor SwiftgbrARK+ 0:07:22
29Philippe GilbertbelLTS+ 0:07:26
30Edvald Boasson HagennorTEN+ 0:08:37
31Dries Van GestelbelTEN+ 0:08:37
32Greg Van AvermaetbelACT+ 0:09:23
33Evaldas ŠiškevičiusltuDKO+ 0:09:23
34Arnaud DémarefraGFC+ 0:09:23
35Clément DavyfraGFC+ 0:09:23
36Ludovic RobeetbelBWB+ 0:09:23
37Tosh Van Der SandebelLTS+ 0:09:26
38Bert De BackerbelBBK+ 0:09:29
39Harry SweenyausLTS+ 0:10:03
40Taco HoornnldIWG+ 0:10:52
41Bram WeltennldARK+ 0:10:52
42Toms SkujiņšlvaTFS+ 0:11:06
43Jonas RickaertbelAFC+ 0:11:11
44Nils EekhoffnldDSM+ 0:12:24
45Jenthe BiermansbelISN+ 0:12:24
46Tim MerlierbelAFC+ 0:12:24
47Silvan DilliercheAFC+ 0:12:24
48Cees BolnldDSM+ 0:12:24
49Fred WrightgbrTBV+ 0:12:24
50Oliver NaesenbelACT+ 0:12:24
51John DegenkolbdeuLTS+ 0:12:24
52Luke DurbridgeausBEX+ 0:12:24
53Simon ClarkeausTQA+ 0:12:24
54Bert Van LerberghebelDQT+ 0:12:24
55Peter SagansvkBOH+ 0:12:24
56Stan DewulfbelACT+ 0:12:24
57Cyril LemoinefraBBK+ 0:12:28
58Owain DoullgbrIGD+ 0:12:32
59Julius BergnldEFN+ 0:12:37
60Stefan BisseggercheEFN+ 0:12:37
61Timo RoosennldTJV+ 0:13:19
62Arjen LivynsbelBWB+ 0:16:21
63Matteo JorgensonusaMOV+ 0:16:25
64Jack BauernzlBEX+ 0:17:59
65Luke RowegbrIGD+ 0:20:28
66Kasper AsgreendnkDQT+ 0:20:28
67Tim DeclercqbelDQT+ 0:20:28
68Michał KwiatkowskipolIGD+ 0:20:28
69Florian SénéchalfraDQT+ 0:20:28
70Tom BohlicheCOF+ 0:20:28
71Clément RussofraARK+ 0:20:28
72Juraj SagansvkBOH+ 0:20:28
73Lawrence NaesenbelACT+ 0:20:28
74Adrien PetitfraTEN+ 0:20:28
75Maximilian SchachmanndeuBOH+ 0:20:28
76Mikkel BjergdnkUAD+ 0:20:28
77Wesley KredernldIWG+ 0:20:28
78Tom ScullynzlEFN+ 0:20:28
79Dylan GroenewegennldTJV+ 0:20:28
80Edoardo AffiniitaTJV+ 0:22:50
81Robert StannardausBEX+ 0:22:53
82Szymon SajnokpolCOF+ 0:23:04
83Mike TeunissennldTJV+ 0:24:33
84Mathias NorsgaarddnkMOV+ 0:26:09
85Piet AllegaertbelCOF+ 0:26:14
86Reinardt Janse van RensburgzafTQA+ 0:26:18
87Jordi MeeusbelBOH+ 0:27:22
88Rudy BarbierfraISN+ 0:28:36
89Christophe NoppebelARK+ 0:28:36
90Timothy DupontbelBWB+ 0:28:36
91Eddy FinéfraCOF+ 0:28:36
92Frederik FrisonbelLTS+ 0:28:36
93Lluís MasespMOV+ 0:28:36
94Emīls LiepiņšlvaTFS+ 0:28:46
95Ramon SinkeldamnldGFC+
96Niki TerpstranldTEN+
97Dylan BaarlenldIGD+
98Florian MaîtrefraTEN+
99Davide MartinelliitaAPT+
100Benjamin PerrycanAPT+
101Maciej BodnarpolBOH+
102Sébastien GrignardbelLTS+
103Tom WirtgenluxBWB+
104Tom PaquotbelBWB+
DNFNils PolittdeuBOH
DNFDaniel OssitaBOH
DNFDavide BalleriniitaDQT
DNFPascal EenkhoornnldTJV
DNFHugo HofstetterfraISN
DNFMads SchmidtdnkISN
DNFSenne LeysenbelAFC
DNFJasper PhilipsenbelAFC
DNFAlex KirschluxTFS
DNFMads PedersendnkTFS
DNFQuinn SimmonsusaTFS
DNFEdward TheunsbelTFS
DNFJonathan MilanitaTBV
DNFMatej MohoričsvnTBV
DNFMarcel SiebergdeuTBV
DNFMichael SchärcheACT
DNFDamien TouzéfraACT
DNFGijs Van HoeckebelACT
DNFStefan KüngcheGFC
DNFOlivier Le GacfraGFC
DNFFabian LienhardcheGFC
DNFJake StewartgbrGFC
DNFMichael ValgrendnkEFN
DNFMitchell DockerausEFN
DNFJempy DrückerluxCOF
DNFAndré CarvalhoprtCOF
DNFSven BystrømnorUAD
DNFFernando GaviriacolUAD
DNFVegard LaengennorUAD
DNFRui OliveiraprtUAD
DNFMatteo TrentinitaUAD
DNFLeonardo BassoitaIGD
DNFMichał GołaśpolIGD
DNFGeoffrey SoupefraTEN
DNFSam BewleynzlBEX
DNFChristopher Juul-JensendnkBEX
DNFBarnabas PeákhunBEX
DNFPierre BarbierfraDKO
DNFClément CariseyfraDKO
DNFAlexandre DelettrefraDKO
DNFAugust JensennorDKO
DNFDušan RajovićsrbDKO
DNFJulien TrarieuxfraDKO
DNFNikias ArndtdeuDSM
DNFMax KanterdeuDSM
DNFCasper PedersendnkDSM
DNFJasha SütterlindeuDSM
DNFAimé De GendtbelIWG
DNFTom DevriendtbelIWG
DNFKevin Van MelsenbelIWG
DNFPieter VanspeybrouckbelIWG
DNFVictor CampenaertsbelTQA
DNFDimitri ClaeysbelTQA
DNFMichaël GoglautTQA
DNFGiacomo NizzoloitaTQA
DNFGabz CullaighgbrMOV
DNFImanol ErvitiespMOV
DNFJuri HollmanndeuMOV
DNFBenjamin DeclercqbelARK
DNFDaniel McLaygbrARK
DNFHugo HoulecanAPT
DNFGleb BrussenskiykazAPT
DNFYevgeniy FedorovkazAPT
DNFYevgeniy GidichkazAPT
DNFDmitriy GruzdevkazAPT
DNFJens DebusscherebelBBK
DNFQuentin JauréguifraBBK
DNFJérémy LecroqfraBBK
DNFJonas Van GenechtenbelBBK
DNFJonas CastriquebelBWB

Zdroj obrázku:
Twitter (©2021): Team Bahrain Victorious, https://twitter.com/BHRVictorious/status/1444684955909455878/photo/1 (3. 10. 2021)