Matthew Hayman v 37 letech zaznamenal na Paříž-Roubaix největší úspěch své kariéry

nabor

Matthew Hayman (Orica-GreenEDGE) porazil své soupeře ve spurtu a bere velmi překvapivou výhru a Tomu Boonenovi páté vítězství. Tom Boonen se musel spokojit s druhým místem. Třetí byl Ian Stannard a na nejaktivnějšího jezdce Sepa Vanmarcka zbylo čtvrté místo.

Matthew Hayman zaznamenal ve 37 letech teprve své druhé profesionální vítězství a navíc na klasice klasik. Jeho doposud jediná výhra přišla na Paříž-Bourges v roce 2011.

Tvorba úniku

Slavnostní start proběhl v 10:50 v Compiegne. Za 15 minut odmával Christian Prudhomme start. Ihned se tvořil únik. Velmi aktivní byly týmy Astana, IAM, Katusha, Fortuneo – Vital Concept, Direct Energie a Topsport Vlaanderen.

peloton
Peloton v prvních fázích závodu

249 km před cílem se oddělila šestice ve složení Benoit Jarrier (Fortuneo – Vital Concept), Nils Politt (Katusha), Robin Stenuit (Wanty-Groupe Goberd), Gediminas Bagdonas (AG2R), Evaldas Siskevicius (Delko Marseille) a Kenneth Vanbilsen (Cofidis). Jejich pokus vypadal nedějně, ale po 11 kilometrech byli pohlceni.

230 kilometrů před cílem se odtrhla velmi početná skupina. Zástupce tam měly i velké týmy jako Tinkoff, Trek, Katusha, Lotto Soudal, Sky nebo Etixx. Konkrétně se v čele prezentovali Stijn Devolder, Marco Coledan, Jasper Stuyven, Boy Van Poppel (všichni Trek-Segafredo), Guillaume Van Keirsbulck, Matteo Trentin (oba Etixx-Quick Step), Christian Knees, Elia Viviani (oba Sky), Floris Gerts, Rick Zabel (oba BMC), Nikolay Trusov (Tinkoff), Mark Cavendish (Dimension Data), estonský mistr Gert Joeäär (Cofidis), Roy Curvers (Giant-Alpecin), Olivier Naesen (IAM), Jelle Wallays (Lotto Soudal), Alexander Porsev (Katusha), Twan Castelijns (LottoNL-Jumbo), Matthieu Ladagnous, Johan Le Bon (oba FDJ), Sander Helven (Topsport-Vlaanderen), Nelson Oliveira (Movistar) a Phillip Gaimon (Cannondale).

Tato skupina získávala sekundu k sekundě. Požár hasily Astana a Direct Energie a 210 kilometrů před cílem je dojeli. Potom odjeli Elia Viviani, Boy Van Poppel a Alexander Porsev, ale ani oni nedokázali odjet od pelotonu daleko.

Následně se oddělila další početná skupina, kde byli Marko Kump (Lampre-Merida), Borut Božič (Cofidis), Magnus Cort Nielsen, Matthew Hayman (oba Orica-GreenEDGE), Jelle Wallays (Lotto Soudal), Johan Le Bon (FDJ), Yannick Martinez (Delko Marseille), Yaroslav Popovich (Trek-Segafredo), Tim Declercq (Topsport Vlaanderen), Salvatore Puccio (Sky), Frederick Backaert (Wanty-Groupe Gobert), Imanol Erviti (Movistar), Michael Morkov (Katusha), Sylvain Chavanel (Direct Energie), Reinhardt Janse Van Rensburg (Dimension Data) a Maxime Daniel (AG2R).

Peloton byl pod palbou bočního větru a nadělil se na dvě velké části. Všichni favorité se drželi v čele a kostky se mocně blížily, proto na čelo najel celý tým Etixxu.

První kostky

Na první sektor Troisvilles přijela s minutovým náskokem čelní skupina. V pelotonu se vyrovnaly týmy Sky, Etixx, Bora a Trek. Ještě před Troisvilles potkal defekt Larse Booma (Astana) a Sepa Vanmarcka (LottoNL-Jumbo). Přišel i první pád a na zemi se ukázal Nelson Oliveira (Movistar).

Na Troisvilles převzal tempo tým Sky. Následně měl defekt i Michael Kolář (Tinkoff). Rozestup mezi čelní skupinou a pelotonem se pohyboval okolo minuty, ale únik se postupně vzdaloval. Dění v pelotonu kontroloval i nadále tým Sky a projelo se bufetem (140 km před cílem).

Balík se potrhal kvůli pádu a vzadu zůstal například Niki Terpstra (Etixx-Quick Step). 127 kilometrů před cílem měl defekt Dayer Quintana (Movistar) a situaci vyřešil s klidem, když si opřel kolo, sedl si a počkal na doprovodný vůz.

Čelní únik odjížděl, ale také se štěpil, když odpadli například Michael Morkov a Jelle Wallays.

Následoval pád z čela, peloton se rozdrobil a Etixx za to vzal. Dojel si to tým LottoNL-Jumbo, držel se také Edvald Boasson Hagen. Velmi pěkně si vedli i jezdci týmu Sky, kde se udrželi před pádem Luke Rowe a Ian Stannard. Naopak zde chyběl Peter Sagan, Fabian Cancellara, Alexander Kristoff i Zdeněk Štybar s Nikim Terpstrou. Ti všichni jeli ve druhé skupině, která ztrácela 40 sekund a sekundy spíše přibývaly.

Z Arenbergu je to už jen kousek do cíle

Ještě před Arenbergem se z pelotonu odtrhla drobná skupinka ve složení Tony Martin, Tom Boonen, Robert Wagner (LottoNL-Jumbo), Ian Stannard, Edvald Boasson Hagen a zezadu se přiřítil Luke Durbridge (Orica-GreenEDGE). Mezera se vytvořila, kvůli defektu Sepa Vanmarcka na sektoru Haveluy.

Poté projeli jezdci zatáčkou a před nimi se zjevila legenda Trouée d´Arenberg. Štybarova skupina se díky týmu Lotto Soudal a Fabianu Cancellarovi dostala trochu blíže. Ovšem Zdeněk toto tempo neudržel a ztratil kontakt. Za Boonenovou skupinou, kterou už vedl král Roubaix, se snažili přiblížit i Luke Rowe a Sep Vanmarcke. Sagan zkusil nastoupit, ale okamžitě se za něj pověsil Cancellara a mistr světa odmítl kamkoliv jet.

Po sektoru Pont Gibus byla situace následující: Na čele pokračoval únik. Už jen minutu za nimi byla skupina kolem Toma Boonena. Dalších 60 vteřin ztrácela skupina Sepa Vanmarcka a Luka Rowa. O další minutu dále pokračovala skupina Petera Sagana, Fabiana Cancellary a Nikiho Terpstry.

Tony Martinovi docházely síly, ale odstup od úniku držel pořád stejný. Naštěstí pro něj přijela skupina s týmem LottoNL-Jumbo a Sky, což byla vítaná pomoc. Navíc v Cancellarově skupině táhl tempo pouze Jasper Stuyven. Proti němu tahal Tony Martin, Danny Van Poppel a tým LottoNL-Jumbo. Ale i tak Jasper Stuyven dokázal svého lídra přibližovat k Boonenově skupině.

63 kilometrů před cílem se Boonenova skupina dostala díky týmu LottoNL-Jumbo k úniku. Okamžitě se začalo nastupovat. Zkusil odjet Matthew Hayman, ale Ian Stannard ho pohltil. Další defekt potkal Sepa Vanmarcka a skupina Boonena se zastavila. Vanmarcke se vrátil a LottoNL-Jumbo opět rozjelo tempo.

Ze stíhací skupiny nastoupil Fabian Cancellara. Chytili se ho Peter Sagan a Bert De Backer (Giant – Alpecin). Na čele zareagoval Tom Boonen a rozjel tempo. Střídali mu Ian Stannard, Luke Rowa a Sep Vanmarcke. Sagan s Cancellarou se přibližovali a náskok klesl k 30 vteřinám. Do pedálů šlápl tým Sky, konkrétně Salvatore Puccio a Gianni Moscon, a zpomalil přibližování Cancellary.

Následoval tvrdý pád Gianniho Moscona.

Po pádu Gianniho Moscona spadl i Salvatore Puccio. Týmu Sky zbyl v čelní skupině už pouze Luke Rowe a Ian Stannard. Tempo musel rozjet poslední domestik Sepa Vanmarcka, Maarten Wynants.

https://www.youtube.com/watch?v=wlTFETElI-U

Mons-en-Pévéle

Jako první zde odpadl z čelní skupiny Marcus Burghardt (BMC). Síly došly i Wanantsovi a tempa se ujal Sep Vanmarcke a společně s Ianem Stanardem trochu poodjel. Tom Boonen se snažil stíhat a také trochu odjel. Za ním se vezl Matthew Hayman, Edvald Boasson Hagen, Alexejs Saramotins a také Imanol Erviti.

pád Fabiana Cancellary
pád Fabiana Cancellary

Cancellara upadl těsně před Saganem, ten přejel jeho kolo a měl obrovské štěstí, že neupadl. K zemi se řítil i Niki Terpstra. Sagan pokračoval s Royem Curversem a Bertem De Backerem (oba Giant – Alpecin), ale ztráceli opět přes minutu.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=yfR2bh-gj_k

Le Carrefour de l´Arbre

Ještě před sektorem Camphin-en-Pévéle rozjel obrovské tempo Luke Rowe. Roztáhl Iana Stannarda a na kostkách se čelní skupina roztrhala. Krom Stannarda byl na čele i Matthew Hayman, Tom Boonen, Edvald Boasson Hagen a Sep Vanmarcke.

Při nájezdu na Le Carrefour de l´Arbre se rozjel Sep Vanmarcke, hodně riskoval a trochu se vzdálil od Stannarda, Boonena a Hagena. Hrdina dne Hayman byl vytlačen Stannardem a ztratil kontakt. Za Vanmarckem se hodně zoufale střídali Boonen s Hagenem a Stannard pomalu ztrácel, ale bojoval a dotáhl se zpět. Ke stíhacímu triu se vrátil Matthew Hayman.

Po trojici sektorů Camphin-en-Pévéle, Le Carrefour de l´Arbre a Gruson byl Vanmarckův náskok 10 vteřin. Ovšem za ním se střídali čtyři závodníci. Nástup Iana Stannarda pohltil Sepa Vanmarcka a opět pokračovala pětice závodníků.

Zezadu se už přibližovala čtveřice Erviti, Haussler, Saramotins a Sieberg. Proto zkusil na sektoru Hem odjet Sep Vanmarcke. Ovšem Edvald Boasson Hagen držel kontakt a byl největším favoritem pro dnešní dojezd.

Velodrom v Roubaix

Zbývalo šest kilometrů a vypálil Ian Stannard. Za ním vyrazili všichni čtyři pronásledovatelé. Edvald Boasson Hagen si počínal stále velmi chytře a minimálně střídal. Nástup vyzkoušel i Matthew Hayman, ale nevyšlo to. Ihned zkusil odjet i Edvald Boasson Hagen, také nic. Další kdo to zkusil, byl Sep Vanmarcke, ale Tom Boonen ho pohltil a zkusil to sám. Také bez úspěchu. Proto vypálil Ian Stannard a vypracoval si drobný náskok, ale Tom Boonen ho pohltil, na nic nečekal a vytvořil si pár metrů.

Za ním vyrazil dres Oricy a utrhl Vanmarcka, Stannarda a Hagena, dojel Boonena a nastoupil mu. Belgický král Roubaix se zmáčkl a Haymana dojel. Nastoupil také Sep Vanmarcke a dojel k Boonenovi s Haymanem. Norský mistr se ale dostal za Vanmarckovo zadní kolo. Toto úsilí ho stálo mnoho sil a nedokázal bojovat o výhru. Na prvním místě byl Tom Boonen, za ním jel Matthew Hayman, Sep Vanmarcke a Ian Stannard.

RoubaixHayman předjel Boonena, vedle něj byl Sep Vanmarcke a Boonen neměl moc prostoru kudy se dostat do čela. Na rovince se Boonen prosmýkl mezerou mezi Haymanem a Vanmarckem a začal spurtovat.

Ale nakonec mu to nestačilo a Matthew Hayman nemohl ještě na stupních vítězů uvěřit, co se mu povedlo. Navíc se do čelní skupiny dostal z úniku, kde před tím jel 100 kilometrů.

A velcí favorité? Fabian Cancellara se loučil s Roubaix na 40. místě se ztrátou 7:35 minut. Při posledním kole si vzal Švýcarskou vlajku, ale na reklamě mu uklouzlo kolo a spadl do bláta. Alexander Kristoff dojel ve skupině s Jurajem Saganem na 48. místě.

stupně v Roubaix

Video

https://www.youtube.com/watch?v=BWIihd6wWCg

Pořadí závodu

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Matthew Hayman Orica – GreenEDGE 5:51:53
2. Tom Boonen Etixx – Quick Step ,,
3. Ian Stannard Sky ,,
4. Sep Vanmarcke LottoNL-Jumbo ,,
5. Edvald Boasson Hagen Dimension Data + 0:03
6. Heinrich Haussler IAM + 1:00
7. Marcel Sieberg Lotto Soudal ,,
8. Aleksejs Saramotins IAM ,,
9. Imanol Erviti Movistar + 1:07
10. Adrien Petit Direct Energie + 2:20
11. Peter Sagan Tinkoff ,,
51. Juraj Sagan Tinkoff + 14:23
88. Jan Bárta Bora – Argon 18 + 18:30
110. Zdeněk Štybar Etixx – Quick Step ,,
DNF Michael Kolář Tinkoff – – –