Top 10 jezdců sezóny 2018 – Simon Yates

V naší sérii Top 10 jezdců sezóny 2018 pokračujeme. Dalším představeným závodníkem je vítěz Vuelty Simon Yates. Šestadvacetiletý Brit ukázal, že je nutné s ním počítat jako s jedním z největších favoritů na závodech Grand Tours.

Sezónu začal dlouholetý člen týmu Mitchelton-Scott na Volta a Comunitat Valenciana a Abu Dhabi Tour. Následně závodil na Paříž-Nice, vyhrál v 7. etapě a dostal se do vedení. Jenže v poslední etapě nedokázal odpovědět na útok Marca Solera a v celkovém pořadí s ním o 4 vteřiny prohrál. Další závod Kolem Katalánska a výhra v 7. etapě a čtvrté místo v celkovém pořadí dávaly tušit, že Yates má letos opravdu velkou formu.

Simon Yates
Simon Yates v 7. etapě Kolem Katalánska

Tu následně potvrdil i na Giru, kde v úvodu závodu exceloval. Už v časovce zajel 7. nejlepší čas a porazil i medailistu z OH a mistrovství světa v této disciplíně – Chrise Frooma. V šesté etapě odjel jeho kolega Esteban Cháves, Yates ho po pár chvílích následoval, oba společně projeli cílem etapy a Cháves byl vítězem, Yates měl růžový trikot. Od této chvíle naprosto dominoval, nebyl k poražení a ukazoval ohromnou sílu. Ovládl dojezdy do Gran Sassa, Osmia i Sappady a do posledního týdne vstupoval s náskokem přes dvě minuty.

Simon Yates
Simon Yates v 9. etapě Gira

Časovku v 16. etapě ještě zvládl dobře, ale poté mu začaly docházet síly a v 19. etapě, která vedla přes Colle delle Finestre a Sestriere, odpadl a nabral ztrátu. Rázem se z růžového dresu poroučel pořadím dolů a do Říma dojel jako 21.

Nepovedený závěr Gira ho nikterak neovlivnil a na konci července znovu začal závodit. Ihned byl druhý na klasice ve Španělsku – Prueba Villafranca-Ordiziako a na závodě Kolem Polska sváděl boj s Michalem Kwiatkowskim o celkový triumf. I přes Yatesovu výhru v poslední etapě Polák odolal.

Simon Yates
Simon Yates v poslední etapě závodu Kolem Polska

Následoval start na Španělské Vueltě. Už v 9. etapě na La Corvatillu se Simon hřál v dresu lídra. Přišel o něj na dva dny na úkor Jesúse Herrady, ale vítězstvím na Les Praeres ve 14. den závodu byl zpět v červeném. Ve zbytku závodu kontroloval svoji pozici proti Enricu Masovi, Migueli Ángelu Lópezovi, či Alejadrovi Valverdemu. Yates nebyl pasivní, naopak sám útočil, ale s rozumem, aby zbytečně neplýtval silami a díky tomu dojel do Madridu v červeném dresu a natáhl tak sérii britských vítězů Grand Tours, která trvá od Tour 2017, zároveň navázal na loňskou výhru Chrise Frooma na Vueltě.

Simon Yates
Simon Yates ve 14. etapě Vuelty

Na závěr sezóny nastoupil ještě na mistrovství světa, ale závod nedokončil, když odpadl poměrně daleko před cílem.

Jinak může sezónu hodnotit úspěšně a rázem patří k nejužšímu okruhu favoritů na závodech Grand Tours, po bok jezdců jako Chris Froome, Tom Dumoulin nebo Nairo Quintana. Vítěztví na Vueltě mu také zajistilo 1. místo v tabulce UCI. Celkem letos získal 3072 bodů.