Simon Yates ovládl královskou etapu na Paříž-Nice a posunul se do vedení

nabor

Britský závodník Simon Yates (Mitchelton-Scott) zvítězil v 7. etapě Paříž-Nice, po skvěle načasovaném útoku v závěrečném stoupání. Yates se tímto vítězstvím navíc dostal do průběžného vedení a do zítřejší poslední etapy nastoupí z pole position. Druhý dojel skvěle jedoucí Dylan Teuns (BMC). Za ním finišovali bratři Ion a Gorka Izagirre z týmu Bahrain-Merida. 

7. etapa měřila 175 kilometrů a zavedla závodníky přes 4 horské prémie až pod vrchol Valdeblore La Colmiane, kde na jezdce čekal 16 kilometrový výstup do cíle. Do úniku se na prvním kopci dne dostala velmi silná skupina Rory Sutherland (UAE), Tony Gallopin (AG2R), Alessandro de Marchi (BMC), Nicolas Roche (BMC), Jarlinson Pantano (Trek-Segafredo), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Amael Moinard (Fortuneo) a Jesús Herrada (Cofidis). Kvalita úniku nenechávala peloton klidný a týmy jako Astana či Mitchelton uprchlíkům nedávaly příliš prostoru.

Brutální počasí ve francouzských horách si dnes vybralo svou daň. V průběhu dnešní etapy odstoupili Dan Martin (UAE Team Emirates), Mike Teunissen (Team Sunweb), Julien El Fares (Delko-Marseille), Koen De Kort (Trek-Segfaredo) či Bert Van Lerberghe (Cofidis). A na start se vůbec nepostavil francouzský sprinter Arnaud Démare.

Z úniku jako první odpadli Rory Sutherland a Jesús Herrada, které o chvíli později následoval Thomas De Gendt. Skupina ještě více prořídla poté, co přes svodidla vozovky přepadli Alessandro de Marchi a Jarlinson Pantano. Oba dva byli ale i přes hrůzný pád schopni pokračovat dále. Po nájezdu do závěrečného stoupání tempu nestačili ani Amael Moinard a Nicholas Roche. Na čele tak zůstal poslední jezdec – Tony Gallopin. Ani Francouz ale neměl dostatek sil a 13 kilometrů před cílem byl závod opět pohromadě.

Na čele balíku jeli jezdci Bahrainu-Merida a Astany a tempo které nasadili, bylo velmi vysoké. Tak vysoké, že téměř 10 kilometrů nedokázal nikdo nastoupit. Úspěšný byl až Simon Yates, kterého se chytil Ion Izagirre. Dvojice zaútočila 4,3 kilometru pod vrcholem a začala se rychle vzdalovat. O 3 kilometry později to Brit zkusil znovu a Izagirreho se zbavil. Etapové vítězství si Yates již vzít nenechal, ale časový odstup byl v cíli minimální, takže ještě můžeme čekat epickou bitvu o celkové vítězství.

Stage 7 – Last kilometer

⏪ Revivez l'attaque de Simon Yates et sa victoire à La Colmiane !⏪ Relive Simon Yates' attack and his victory in La Colmiane!#ParisNice

Zveřejnil(a) Paris-Nice dne 10. březen 2018

Pořadí 7. etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott 5:02:54
2 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Teamy 0:00:08
3 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
4 Gorka Izagirre (Špa) Bahrain-Merida 0:00:13
5 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
6 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 0:00:20
7 Sergio Henao (Kol) Team Sky 0:00:46
8 Marc Soler (Špa) Movistar Team
9 Jakob Fuglsang (Dán) Astana Pro Team 0:00:48
10 Sam Oomen (Niz) Team Sunweb 0:00:54

 

Průběžné pořadí

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott 27:29:02
2 Ion Izagirre (Špa) Bahrain-Merida 0:00:11
3 Gorka Izagirre (Špa) Bahrain-Merida 0:00:12
4 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 0:00:13
5 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 0:00:27
6 Marc Soler (Špa) Movistar Team 0:00:37
7 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 0:00:39
8 Sergio Henao (Kol) Team Sky 0:00:57
9 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors 0:01:48
10 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:49