Královskou etapu Tirrena ovládl Landa, Caruso je zpátky v modrém

nabor

Mikel Landa (Movistar) ovládl královskou etapu závodu Tirreno-Adriatico. Ve finiši na Sarnano Sassotetto porazil Rafala Majku (Bora-hansgrohe) a George Bennetta (LottoNL-Jumbo). Technika zradila Gerainta Thomase (Sky), což přineslo dres lídra zpět do BMC Damianu Carusovi.

Hned po startu se do úniku dostala čtveřice Nicola Bagioli (Nippo-Vini Fantini), Jacopo Mosca (Wilier Triestina), Krists Neilands (Israel Cycling Academy) a Alexander Vlasov (Gazprom-Rusvelo). Po pár kilometrech se k nim připojili ještě Mads Pedersen (Trek-Segafredo) a Antoine Duchesne (Groupama-FDJ).

Asi v polovině etapy si smůla zase našla Toma Dumoulina (Sunweb), který spadl a následně odstoupil z celého závodu. Na prémiích získávali body Jacopo Mosca a Nicola Bagioli a upevnili své pozice ve vedeních bodovací, respektive vrchařské soutěže.

Průběh etapy na čele kontroloval tým Sky, který držel únik s přijatelným odstupem a v dobré pozici drželi i Gerainta Thomase, Chrise Frooma a Michala Kwiatkowskiho.

Při nájezdu do posledního stoupání se na čelo dostaly barvy Astany, které pracovaly pro lídra Miguela Ángela Lópeze. Vysoké tempo Kazachů zapříčinilo i pád Primože Rogliče (LottoNL-Jumbo), který zpomalil polovinu čelní skupiny, čímž do problémů dostal například i Boba Jungelse (Quick-Step Floors).

5,5 kilometru před cílem zkusil práci svých druhů využít López a zaútočil. Vybudoval si drobný náskok. Ihned následoval útok dvojice Fabio Aru (UAE Team Emirates) a Rafal Majka (Bora-hansgrohe), zatímco tým Sky držel konstantní tempo. Další útok přišel ze strany Bena Hermanse (Israel Cycling Academy).

Mezitím Majka odpáral Arua a dojel k Lópezovi, ale Aru nebyl daleko a blížil se i Hermans a všichni se nakonec spojili v silnou čtveřici. Tým Sky, který na čelo poslal Vasila Kiriyenku, nenechával nic náhodě a vedoucí jezdce drželi na uzdě.

Toho si byl dobře vědom Rafal Majka a svým kolegům nastoupil. Polský jezdec včera spadl a ztratil 13 minut, což neznamenalo nebezpečí v celkovém pořadí. Za Majkou vyrazil López a snažil se svého soka polapit.

2,6 kilometru před cílem vytáhl trumfy Movistar a vyrazil Mikel Landa, zatímco Kolumbijec López přišel o všechny síly a definitivně odpadl. Do problémů se dostal i Chris Froome a lehce se začal propadat ve chvíli, kdy se Landa dostal k Majkovi. Ihned se zvedl ze sedla a pokračoval, ale jak Aru, tak Majka, tak Hermans se s Baskem udrželi.

Přiblížil se cíl a zaútočil Romain Bardet (AG2R) v momentě, kdy měl lídr závodu Geraint Thomas (Sky) defekt. Útoků na čele využil George Bennett a tím svým doslova dolétl do čelní skupiny.

Thomasovi pomáhal ještě Froome, zatímco Aru zkusil zaútočit na etapový vavřín, bez úspěchu. Navázal na něj Bennett a Arua odpáral. V poslední zatáčce zaútočil Mikel Landa, čímž získal výhodu, kterou dokázal proměnit v etapové prvenství. Druhý do cíle dojel Rafal Majka a třetí George Bennett.

Problémy Gerainta Thomase vrátili do modrého dresu Damiana Carusa a pořadí se notně zdramatizovalo, protože Carusa mají na dostřel všichni jezdci v Top 10. Týmu Sky se naštěstí povedlo udržet na vysokých pozicích Michala Kwiatkowskiho, který je nyní nejvážnější hrozbou a největším favoritem na celkový triumf.

Pořadí etapy

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Mikel Landa Movistar 6:22:13
2. Rafal Majka Bora-hansgrohe ,,
3. George Bennett LottoNL-Jumbo ,,
4. Fabio Aru UAE Team Emirates + 0:06
5. Ben Hermans Israel Cycling Academy ,,
6. Tiesj Benoot Lotto Soudal ,,
7. Romain Bardet AG2R ,,
8. Wilco Kelderman Sunweb ,,
9. Adam Yates Mitchelton-Scott ,,
10. Rigoberto Uran EF Education First-Drapac ,,

Celkové pořadí

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Damiano Caruso BMC 17:14:49
2. Michal Kwiatkowski Sky + 0:01
3. Wilco Kelderman Sunweb + 0:11
4. Mikel Landa Movistar + 0:20
5. Geraint Thomas Sky + 0:26
6. Rigoberto Uran EF Education First-Drapac + 0:31
7. George Bennett LottoNL-Jumbo + 0:33
8. Davide Formolo Bora-hansgrohe + 0:34
9. Tiesj Benoot Lotto Soudal + 0:36
10. Domenico Pozzovivo Bahrain – Merida + 0:41