První volný den si užije ve žlutém Julian Alaphilippe

nabor

Letošní ročník Tour de France se nese ve znamení stého výročí žlutého dresu, který byl poprvé udělen v roce 1919 Eugènovi Christophovi. Organizátoři chtěli v letošním roce připomenout slavného nositele tohoto dresu Eddyho Merckxe, a tak závod odstartoval v Bruselu a do Francie se podíval až ve třetí etapě.

1. etapa (Brusel -> Brusel, 194,5 km; Mike Teunissen)

Takřka dokonalý vstup do závodu má za sebou tým Jumbo-Visma. V první etapě se totiž radoval Mike Teunissen. Tento závodník má životní formu a jako první Holanďan se po třiceti letech oblékl do žlutého dresu. V závěru jen o několik centimetrů předčil Petra Sagana a dokonale tak nahradil Dylana Groenewegena, který spadl nedaleko cíle.

K zemi se v té samé etapě poroučel i obhájce vítězství Geraint Thomas. Další velký favorit Jakob Fuglsang spadl asi 20km před cílem. Stačil se ale, díky bojovnému výkonu vrátit zpět do balíku. Groenewegenův i Thomasův pád nebyl nijak vážný a bez problémů dokončili etapu. Fuglsang se pro jistotu odebral do nemocnice na vyšetření, které jen potvrdilo, že i on může nadále bez větších komplikací v závodě pokračovat.

Odkaz na článek: Vítězem první etapy Tour de France se stal překvapivě Mike Teunissen

Mike Teunissen
Mike Teunissen v dojezdu první etapy Tour de France

2. etapa (Brusel -> Brusel, 27,6 km; Jumbo-Visma)

Druhá etapa měla otestovat celkovou sílu a sehranost týmů, jelikož se jednalo o týmovou časovku. Jako první k ní nastoupil tým Ineos. Britská sestava stanovila čas 29:17, na kterém si postupně vylámaly zuby všechny ostatní týmy.

Výjimku tvořila sestava Jumbo-Visma. Ta do časovky odstartovala pochopitelně až jako poslední, jelikož ve svém středu měla Mika Teunissena jedoucího ve žlutém trikotu. Jumbo trasou doslova prolétlo a čas Ineosu vylepšilo o 20 sekund. Druhý den tak přidalo další výhru a dalo Teunissenovi prostor udržet žlutý dres až do šesté etapy, kdy se poprvé vjede do kopců.

Odkaz na článek: V časovce týmů zvítězila Jumbo-Visma. Teunissen tak zůstává ve žlutém

Team Lotto-Jumbo Visma
Tým Jumbo-Visma během týmové časovky

3. etapa (Binche -> Épernay, 215 km; Julian Alaphilippe)

Třetí etapa zavedla závodníky poprvé do kopců. V dlouhém úniku byl Tim Wellens, který se díky němu dostal do puntíkovaného dresu. Poslední prémií na trati byla Côte de Mutigny. Zde pořadatelé umístili i časový bonus, novinku letošního roku. Jako první tudy projel Wellens, ale balík měl na zádech a zaútočil z něj Julian Alaphilippe.

Francouz nasadil strhující tempo a do cíle v Épernay dojel s dostatečným náskokem, aby vstřídal Mika Teunissena ve žlutém dresu.

Odkaz na článek: Alaphilippe zaskočil soupeře brzkým útokem a dojel si pro žlutý dres

Julian Alaphilippe
Julian Alaphilippe v cíli třetí etapy Tour de France (cyclingnews.com; 2019)

4. etapa (Remeš -> Nancy, 213,5 km; Elia Viviani)

Etapa s pořadovým číslem čtyři byla rovinatá a peloton si hravě poradil s trojicí na čele. O vítězi rozhodoval spurt, ve kterém druhou výhru pro Deceuninck zapsal Elia Viviani, který dostal skvělou týmovou podporu a dokázal jí dokonale využít.

Odkaz na článek: Elia Viviani se poprvé v životě raduje na Tour de France

Elia Viviani
Elia Viviani byl nejrychlejší v dojezdu čtvrté etapy.

5. etapa (Saint-Dié-des-Vosges -> Colmar, 175,5 km; Peter Sagan)

Zvlněný profil etapy do Colmaru nahrával jezdcům jako Sagan, Matthews nebo Trentin. Ti to také potvrdili a po zlikvidování sólového pokusu Ruie Costy, který zkusil zaskočit soupeře nástupem v posledních kilometrech, si to rozdali o výhru. Nejlepší spurt předvedl Peter Sagan a vybojoval své letošní premiérové vítězství.

Odkaz na článek: Dojezd v Colmaru ovládl Peter Sagan. Alaphilippe zůstává žlutý

Peter Sagan
Peter Sagan opanoval dojezd páté etapy (cyclingnews.com; 2019)

6. etapa (Mulhouse -> La Planche des Belles Filles, 160,5 km; Dylan Teuns)

První vrchařská zkouška letošního roku čekala na závodníky v šesté etapě a končila výstupem na Planinu krásných dívek (La Planche des Belles Filles). Z početného úniku se nakonec ukázali být nejsilnější dva muži – Dylan Teuns a Giulio Ciccone. První jmenovaný protnul cílovou pásku první, ten druhý po projetí cílem pozorně sledoval časomíru, protože na dálku bojoval s Julianem Alaphilippem o žlutý dres.

Mezi favority celkového pořadí se začalo závodit až v úplném závěru kopce, kdy z vysokého tempa Groupamy-FDJ zaútočil Alaphilippe. Toho stíhal Thomas a obhájce prvenství ho dokázal před cílem přeskočit a mezi jezdci v celkovém pořadí dopadl nejlépe. V těsném závěsu následoval Thibaut Pinot a za ním projel cílem Alaphilippe, který těsně ztratil žlutý dres na úkor Cicconeho. Velké ztráty v této etapě nabrali Patrick Konrad, Vincenzo Nibali, bohužel i Roman Kreuziger a především Romain Bardet.

Odkaz na článek: Vítězem prvního horského dojezdu se stal Dylan Teuns, do žlutého jde Giulio Ciccone

Dylan Teuns
Dylan Teuns uspěl na La Planche des Belles Filles

7. etapa (Belfort -> Chalon-sur-Saône, 230 km; Dylan
Groenewegen)

Nejdelší etapu roku pořadatelé naplánovali na sedmý den závodu. Přes šest hodin dlouhá etapa končila hromadným dojezdem a do vítězné listiny se zapsal další jezdec. Patrně největší favorit hromadných dojezdů Dylan Groenewegen tentokrát už uspěl a zaznamenal už třetí etapovou výhru pro svůj tým Jumbo-Visma na letošní Tour.

Odkaz na článek: Nejdelší etapu letošní Tour ovládl Dylan Groenewegen

Dylan Groenewegen
V nejdelší etapě roku kraloval Dylan Groenewegen

8. etapa (Mâcon -> Saint-Étienne, 200 km; Thomas De Gendt)

Naprosto skvělou podívanou nám nabídla kopcovitá zkouška v osmé etapě. Čtyři jezdci v úniku nahrávali do karet spurterům, kteří umí přejet kopec. Jenže na čele se objevila jména Terpstra, King, De Marchi a De Gendt. Všichni vynikající závodníci si vybudovaný náskok dokázali udržet. V náročném profilu byli silnější De Marchi s De Gendtem. Belgičan posléze odjel i od Itala a začal bojovat proti pelotonu, kde tempo zvedla Astana a posléze i EF Education First.

Navíc v posledním stoupání Côte de la Jalliere odjeli Thibaut Pinot a Julian Alaphilippe. Thomas De Gendt ale ukázal, jak kvalitním jezdcem je a bez problémů si dojel pro etapové prvenství. Pinot s Alaphilippem dokázali svou snahu také dotáhnout úspěšně do cíle. Pro Pinota to byly důležité sekundy v celkovém pořadí, pro Alaphilippa návrat do žlutého trikotu.

Odkaz na článek: Ze strhujícího finále vyšel nejlépe Thomas De Gendt, žlutý trikot přebírá Alaphilippe

Thomas De Gendt
Thomas De Gendt předvedl naprosto fenomenální výkon a zaslouženě vyhrál osmou etapu

9. etapa (Saint-Étienne -> Brioude, 170,5 km; Daryl Impey)

O osudu deváté etapy se rozhodlo daleko před cílem. Peloton se nikam nehnal a o výhru se ve zvlněném terénu poprala patnáctka uprchlíků. Nejsilnější se nakonec ukázali být dva z nich – Daryl Impey a Tiesj Benoot. Ti také zabojovali o etapovou výhru. Impey zde prokázal spurterské kvality a Benoota hladce porazil.

V pelotonu panoval klid, až na chvíli, kdy zaútočil Romain Bardet, který se v Brioude narodil. S ním odjeli Richie Porte a George Bennett, ale brzy byli vráceni do pelotonu a mezi favority na žlutý dres se nestalo vůbec nic.

Odkaz na článek: Klasikářskou etapu do Briude vyhrál z úniku Daryl Impey

Daryl Impey
Daryl Impey oslavil v deváté etapě svůj premiérový triumf na Tour

10. etapa (Saint-Flour -> Albi, 217,5 km; Wout Van Aert)

Měla to být klidná etapa před volným dnem. Jenže s tím nesouhlasil Deceuninck-Quick Step a zaútočil na bočním větru. Tímto útokem dostali do problémů celou řádku favoritů. Nejlépe z poražených dopadla čtveřice  Thibaut Pinot, Richie Porte, Jakob Fuglsang a Rigoberto Urán, která zaostala o minutu a čtyřicet vteřin. Hůř dopadl Mikel Landa, který nabral ztrátu přes dvě minuty. George Bennett ztratil skoro 10 minut a vypadl úplně z celkového pořadí. Navíc s ním zůstal i Dylan Groenewegen a do boje o výhru se nezapojil.

Jenže ztrátu důležitých mužů v etapě pro Jumbo-Visma vyvážila skvělým spurtem jejich další hvězda Wout Van Aert. Debutant na Tour de France se utkal s Elio Vivianim a o několik centimetrů svého soupeře dokázal porazit.

Odkaz na článek: Údajně sprinterská etapa zamíchala celkovým pořadím, zvítězil Wout Van Aert

Wout Van Aert
Desátá etapa, desátý vítěz. Wout Van Aert přespurtoval všechny soupeře a slaví v Albi (cyclingnews.com; 2019)

Julian Alaphilippe zakončil první týden jako průběžně vedoucí závodník. Roman Kreuziger průběžně okupuje osmnáctou příčku se ztrátou 3:28.

Pořadí Jezdec a tým Čas
1. Julian Alaphilippe (DQS) 43:27:15
2. Geraint Thomas (INE) + 1:12
3. Egan Bernal (INE) + 1:16
4. Steven Kruijswijk (TJV) + 1:27
5. Emanuel Buchmann (BORA) + 1:45
6. Enric Mas (DQS) + 1:46
7. Adam Yates (MTS) + 1:47
8. Nairo Quintana (MOV) + 2:04
9. Dan Martin (MOV) + 2:09
10. Giulio Ciccone (TREK) + 2:32
11. Thibaut Pinot (FDJ) + 2:33
12. Patrick Konrad (BORA) + 2:46
13. Rigoberto Urán (EFF) + 3:18
14. Alejandro Valverde (MOV) + 3:18
15. Romain Bardet (AG2R) + 3:20
16. Jakob Fuglsang (AST) + 3:22
17. Warren Barguil (TAR) + 3:26
18. Roman Kreuziger (DDD) + 3:28
19. Xandro Meurisse (WGB) + 3:42
20. Richie Porte (TREK) + 3:59
21. Mikel Landa (MOV) + 4:15

 

Bodovací soutěž Jezdec a tým Body Vrchařská soutěž Jezdec a tým Body
1. Peter Sagan (BORA) 229 1. Tim Wellens (LTS) 43
2. Michael Matthews (SUN) 167 2. Thomas De Gendt (LTS) 37
3. Elia Viviani (DQS) 153 3. Giulio Ciccone (TREK) 30
4. Sonny Colbrelli (TBM) 151 4. Xandro Meurisse (WGB) 27
5. Jasper Stuyven (TREK) 105 5. Natnael Berhane (COF) 20
Nejlepší mladík Jezdec a tým Čas Týmová Soutěž Tým Čas
1. Egan Bernal (INE) 43:28:31 1. Movistar 130:45:20
2. Enric Mas (DQS) + 0:30 2. Trek-Segafredo + 1:30
3. Giulio Ciccone (TREK) + 1:16 3. Bora-hansgrohe + 14:59
4. David Gaudu (FDJ) + 3:16 4. Mitchelton-Scott + 15:31
5. Laurens De Plus (TJV) + 25:03 5. AG2R + 18:56

Zdroje obrázků: Cyclingnews (©2019): Tour de France: Alaphilippe wins stage 3, http://www.cyclingnews.com/tour-de-france/stage-3/results/ (8. 7. 2019)
Cyclingnews (©2019): Tour de France: Peter Sagan wins stage 5, http://www.cyclingnews.com/tour-de-france/stage-5/results/ (10. 7. 2019)
Cyclingnews (©2019): Tour de France: Groenewegen wins stage 7, http://www.cyclingnews.com/tour-de-france/stage-7/results/ (12. 7. 2019)
Cyclingnews (©2019): Tour de France: Impey wins in Brioude, http://www.cyclingnews.com/tour-de-france/stage-9/results/ (14. 7. 2019)
Cyclingnews (©2019): Tour de France: Wout Van Aert wins stage 10, http://www.cyclingnews.com/tour-de-france/stage-10/results/ (15. 7. 2019)