Typologie tipujících

nabor

Již čtvrtým rokem náš server worldtourcycling.cz pořádá tipovací soutěž. Za tu dobu se u nás vystřídala opravdu spousta účastníků. Máme tak bohaté zkušenosti s různými typy tipů. A jelikož je dnes volný den, trochu si tipovačku odlehčíme. Pokusíme se rozdělit nás tipující do několika kategorií, podle způsobu, jakým k tipům přistupujeme.

Vyloučíme rovnou náhodné kolemjdoucí a výkřiky do tmy, které nejsou myšleny vážně. Typicky to bývají jména jiných tipujících, či cyklistických legend, které už nezávodí. Soustřeďme se jen na početnější a vyhraněné skupiny.

Fanoušci

Jede se rovinatá etapa? Či horská? Nebo je to tip na celkové pořadí? Nevadí. Tato skupina má v tipech stále stejné jméno. Typický příklad je Peter Sagan. Ale není to jen on. Fanouškovství je u této skupiny povýšeno nad soutěž samotnou. Tato skupina však není příliš početná.

Opisovači

Jednoduchá a někdy i účinná strategie. Prosté opisování podle kurzů vybrané sázkovky má však i své úskalí. Kurzy sázkovek se mohou měnit podle vývoje sázek. Nebo mají dva cyklisté stejný kurz a tipující z této skupiny pak nezřídka panikaří, protože nejsou připraveni se rozhodovat sami.

Šachisti

Přemýšlí a rozehrávají partie. Jak se bude vyvíjet etapa? Únik? Hromadný dojezd? Kdo byl včera v úniku? Kdo spadl? Co se jede zítra? Kdo se bude šetřit? Mají načtené veškeré analýzy ze všech serverů, co jich na internetu je. Nakonec stejně tipují jako Opisovači, jen k tipu dojdou jinou, sebeuspokojující cestou.

Střelci

Velmi zábavná skupina, která se v průběhu GT výrazně rozšiřuje podle toho, jak se zvyšuje ztráta na průběžné 1. místo (později: první trojku, první desítku, dvacítku, padesátku). Střelci chtějí trefit svou hauptrefu a většinou jde o únik či nenadálý útok před cílem. Pokud se tak stane, jsou spokojení, navíc, pokud jsou opravdu jediní, kdo trefil vítěze, jsou v extázi. Povzbuzeni takovým úspěchem pak pokračují ve stejné strategii. Samozřejmě už bez úspěchu a pak se již pořadím jen propadají.

Konzervy

Vyznačují se především tím, že příliš neriskují. Většinou se rekrutují ze stálých účastníků tipovačky, protože už mají zkušenost z předchozích grand tour. Sledují své konkurenty, mají znalosti Opisovačů, Šachistů i Střelců, a přestože by jim třeba srdce hráče velelo tipnout jinak, tipnou tak, aby především neriskovali. Ví, že takovým tipem příliš neztratí a naopak v dlouhodobém horizontu jen získají. Někdy si troufnou zariskovat ve třetím jménu a tento tip pak bývá tím rozdílovým.

Tajnůstkáři

Jeopardy Watson soutěžJe to vyšší level Konzervy. Tajnůstkáři skrývají své tipy před konkurenty do poslední chvíle. Vědí, že je ostatní Konzervy a Tajnůstkáři sledují, tak tipují co nejpozději nebo své tipy na poslední chvíli mění. Nezřídka se stane, že na poslední chvíli několik Tajnůstkářů změní tipy zároveň a pak se po uzávěrce diví, co to tam mají, když ostatní mají něco úplně jiného.

Dřív než prozradíme recept na úspěch, definujme, co to vlastně úspěch v tipovací soutěži je. Umístění do 50. místa je známka opravdové cyklistické odbornosti, do 20. místa už jste top kvalita, zvláště pokud se tam dostáváte pravidelně. Do 10. místa už jste opravdu mistři a na bednu k tomu všemu potřebujete mít ještě trochu štěstí. Proto zatím nemáme nikoho, kdo by vyhrál dvě grand tour.

Jaký je tedy recept na vítězství v tipovačce? Nebo alespoň na solidní umístění? Nebýt vyhraněný v žádné skupině. Naopak použít taktiky všech skupin tipujících. Jen je potřeba to udělat ve správnou chvíli. A mít i trochu štěstí. A v tom bývá ten největší problém. Vždyť ono je to v reálném pelotonu vlastně hodně podobné.

Hezkou zábavu.