Top 10 jezdců sezóny 2018 – Julian Alaphilippe

nabor

Dalším jezdcem, který podle nás patří do Top 10 závodníků v roce 2018 je Francouz Julian Alaphilippe. Ten má za sebou nejlepší sezónu v kariéře, když dokázal získat 12 výher nebo puntíkovaný dres na Tour de France.

Sezónu odstartoval na etapovém závodě Colombia Oro y Paz, kde vyhrál ve 4. etapě a celkově dosáhl na 7. místo. Následně se přesunul do Spojených Arabských Emirátů, aby na Abu Dhabi Tour obsadil 4. místo celkově.

Julian Alaphilippe
Julian Alaphilippe na Colombya Oro y Paz

Na domácím závodě Paříž-Nice začal výborně a dojel si pro dvě třetí místa. Ale v posledních dvou etapách ztratil kontakt a vypadl z celkového pořadí. To jeho šéf, Patrick Lefévere, těžce nesl a z jeho úst šla na Alaphilippa silná kritika.

Šestadvacetiletý Francouz na tuto kritiku odpověděl triumfy v první a druhé etapě na závodě Kolem Baskicka.

Julian Alaphilippe
Julian Alaphilippe ve druhé etapě Kolem Baskicka

Následovaly Ardenské klasiky a Alaphilippe byl vidět. Na Amstelu si dospurtoval pro 7. místo, na monumentu Lutych – Bastogne – Lutych jistil svého kolegu Boba Jungelse, který vyhrál. Sám dovedl skupinu i s Romanem Kreuzigerem do cíle jako čtvrtý. Ovšem na Valonském šípu se mu povedlo po čtyřech letech sesadit krále závodu – Alejandra Valverdeho. Pokazil tak Španělův útok na 5. triumf v řadě. Zároveň zamezil i 7. španělskému triumfu v řadě (4x Valverde, Moreno, Rodríguez). Navíc se stal prvním vítězným Francouzem od roku 1997, kdy se radoval Laurent Jalabert.

Julian Alaphilippe
Julian Alaphilippe na Valonském šípu

V květnu si dal Julian od závodů pauzu a vrátil se na Critériu du Daphiné. Zde hned v první etapě (druhá odjetá, první byl prolog) dospurtoval jako druhý, za Darylem Impeyim. Ve čtvrté etapě pak nenašel přemožitele a etapu ovládl. Na výkony z Dauphiné navázal třetím místem na domácím mistrovství.

Julian Alaphilippe
Julian Alaphilippe ve 4. etapě Critéria du Dauphiné

Následoval jeden z vrcholů sezóny – Tour de France. V prvním týdnu se chvíli držel v Top 5, ale jeho cíl byl úplně jinde, proto si na konci závodního bloku vycouval z pořadí. Z jediného důvodu, hned v 10. etapě na Le Grand-Bornand nenašel přemožitele a zvítězil. Navíc si přivlastnil puntíkovaný dres. Ten následně hájil proti soupeřům. V této soutěži byl opravdu silný, tak moc, že jistotu výhry měl už dávno před Paříží. Triumf podpořil druhým místem v etapě do Mende a druhou výhrou, tentokrát po druhém volném dnu, v 16. etapě končící v Bagnéres-de-Luchon.

Julian Alaphilippe
Julian Alaphilippe v 10. etapě Tour de France

Po Tour odcestoval do Baskicka, kde se postavil na start klasiky San Sebastian. Zde potvrdil skvělou formu a v dojezdu přespurtoval Baukeho Mollemu.

Julian Alaphilippe
Julian Alaphilippe na San Sebastianu

Skvělá forma ho neopustila ani Na závodě Kolem Británie. Ve 3. etapě si dojel pro výhru. V královské etapě, která končila na Whinlatter Passu byl druhý a dostal se do vedení. To udržel až do cíle v Londýně a připsal si už desátou výhru.

Julian Alaphilippe
Julian Alaphilippe ve 3. etapě Kolem Británie

O pár dní později už byl u našich východních sousedů. V prologu byl čtvrtý, hned další den, při výjezdu na Štrbské pleso byl nejsilnější a dostal se do vedení. To udržel i v dalších etapách a stal se celkovým vítězem. Navázal tak na jezdce jako René Andrle, Ondřej Sosenka, Leigh Howard, Petr Vakoč nebo Jan Tratnik.

Julian Alaphilippe
Julian Alaphilippe ve 2. etapě Okolo Slovenska

Sezónu chtěl zakončit na mistrovství světa, kde byl řazen k největším favoritům. Možná byl dokonce největším favoritem. Jenže na stoupání na Hötting nestačil nejlepším a do cíle dojel jako osmý.

Jinak má za sebou Julian Alaphilippe za sebou nejlepší sezónu v kariéře. Celý rok byl vidět, vítězil a dále budoval svoji skvělou pověst výtečného klasikáře. S týmem Quick-Step zůstane ještě minimálně v sezóně 2019.

Seriál TOP 10 nejlepších cyklistů za rok 2018

P Datum Jezdec
1 1.11.2018 Niki Terpstra
2 4.11.2018 Michał Kwiatkowski
3 7.11.2018 Tom Dumoulin
4 10.11.2018 Peter Sagan
5 13.11.2018 Simon Yates
6 16.11.2018 Elia Viviani
7 19.11.2018 Julian Alaphilippe
8 22.11.2018 Geraint Thomas
9 25.11.2018 Alejandro Valverde
10 28.11.2018 Chris Froome