Úvodní etapu na Kolem Baskicka vyhrál Julian Alaphilippe

nabor

V úvodní etapě závodu Kolem Baskicka se radoval Julian Alaphilippe, který ve spurtu porazil Primože Rogliče. Ostatní favorité již nabrali na tuto dvojici ztrátu.

Závod Kolem Baskicka je považován za jeden z nejtěžších týdenních závodů. Hned první etapa tak nebyla vůbec jednoduchá a mohla svědčit jak vrchařům tak klasikářům. Do úniku se na začátku dne vydali Amanuel Ghebreigzabhier Werkilu (Dimension Data), Ibai Salas Zorrozua (Burgos BH), Jonathan Lastra Martinez (Caja Rural-Seguros RGA) a Aitor Gonzalez (Euskadi Basque Country-Murias). Tuto čtveřici si však peloton po celý den hlídal a nikdy jim nedal náskok vyšší než dvě minuty. Na předposlední horské prémii dne Aia pak byli uprchlíci dojeti, když zbývalo ještě 26 kilometrů do cíle.

V následném sjezdu se do předu dral Michal Kwiatkowski, který ale neměl po včerejším závodu Kolem Flander příliš sil, a tak pozici lídra týmu Sky připadla na Davida de la Cruze.

Poté již přišlo na řadu poslední stoupání první etapy – Elkano Galna. Stoupání, které neměří ani tři kilometry, ale je velmi prudké, významně nadělilo celý peloton. Již v úvodu odjel Primož Roglič společně s Julianem Alahpilippem a Nairem Quintanou. Roglič několikrát navýšil tempo a tomu již Quintana nestačil a vrátil se do skupiny za ním, kde byli i třeba Rigoberto Uran či Romain Bardet.

Vrchol stoupání tak jako první překonala francouzsko-slovinská dvojice. Do cíle jim zbývalo již jen sedm kilometrů a dalo se předpokládat, že někdo z nich se bude radovat z výhry.

Na Rogliče zbyla do spurtu méně výhodná první pozice. Ovšem Alaphilippe začal spurtovat poměrně brzo, na což málem doplatil. Roglič totiž stačil zareagovat a v závěru se na Francouze rychle dotahoval, ale již to nestihl. Alaphilippe vyhrál první etapu před Rogličem a oba mohou být spokojení, protože další favorité dorazili až 23 sekund po nich.

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors 4:17:36
2 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo
3 Pello Bilbao (Špa) Astana Pro Team 0:00:23
4 Enric Mas (Špa) Quick-Step Floors
5 Gorka Izagirre (Špa) Bahrain-Merida
6 Emanuel Buchmann (Něm) Bora-Hansgrohe
7 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
8 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
9 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
10 Nairo Quintana (Kol) Movistar Team