Niki Terpstra napodobil Philippa Gilberta a vítězí na závodě Kolem Flander

nabor

Niki Terpstra (Quick-Step Floors) ovládl druhý monument sezóny, když dokázal nastoupit na rovině před Oude Kwaaremont. Druhý dojel po naprosto fenomenálním výkonu Mads Pedersen (Trek-Segafredo) a třetí byl obhájce prvenství Philippe Gilbert (Quick-Step Floors). Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) dojel s dalšími favority na 10. místě. 

V propršeném úvodu se dlouho nevytvořil pořádný únik. První nadějný pokus vytvořil Filippo Ganna (UAE Team Emirates), zatímco v balíku přišel pád, který postihl i jednoho z favoritů na výhru Sepa Vanmarcka (EF Education First).

Další útoky přicházely, ale velké týmy si průběh hlídaly a únik se pořádně netvořil. Po 50 kilometrech se na čelo pustili jezdci Bahrainu, kteří zkusili vytvořit prostředí pro únik svých jezdců.

Ovšem únik se vytvořil až po 70 kilometrech závodu. V tu chvíli se k zemi poroučel Sep Vanmarcke, znovu. Do úniku se nakonec dostali Filippo Ganna, Ivan García Cortina (Bahrain-Merida), Ryan Gibbons (Dimension Data), Pascal Eenkhoorn (LottoNL-Jumbo), Marco Haller (Katusha-Alpecin), Aimé De Gendt (Sport Vlaanderen-Baloise), Michael Goolaerts (Veranda´s Willems), Dimitri Peyskens (WB Aqua Protect), Jimmy Turgis (Cofidis) a Pim Lighart (Roompot-Nederlandse Looterij). Jejich maximálním náskokem bylo 5 minut.

Před ikonickým stoupáním Muur Kapelmuur přišel další z mnoha pádů a k zemi se poroučel Oliver Naesen (AG2R). U kapličky, kde se loni oddělila skupina s Philippem Gilbertem (Quick-Step Floors) se letos závodilo také. Peloton se začal dělit a iniciativu převzala Bora s Quick-Stepem.

Následovala kombinace Oude Kwaaremont + Patterberg, když zbývalo 58 kilometrů do cíle a na čele pelotonu to vypadalo jako příprava na spurt. Mitch Docker (EF Education First) spadl do ostnatého drátu v úvodu stoupání Kwaaremont.

Z balíku mezitím přišel útok Nilse Politta (Katusha-Alpecin) a Roberta Wagnera (LottoNL-Jumbo), ale na kostkách pak pokus Yvese Lampaerta (Quick-Step Floors). S ním se drželi například Sep Vanmarcke, Arnaud Démare (FDJ), Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) či Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors). Skupina zpomalila a přišel útok Magnuse Corta Nielsena (Astana). Zpět se postupně dotáhli Peter Sagan, Philippe Gilbert a Greg Van Avermaet.

Na následujícím Patterbergu útočili jezdci Sky a to přímo lídr Michal Kwiatkowski. Za Kwiatkowskim vyrazil Zdeněk Štybar a držel se polského soupeře. Ale ani ostatní favorité nebyli daleko.

Ke Cortovi se při nájezdu na Koppenberg připojili Sebastian Langeveld (EF Education First) a Dylan Van Baarle (Sky). Brzy dojeli zbytek jezdců z úniku a blížil se Koppenberg, který označil Zdeněk Štybar za klíčový.

Od jury přišla zpráva, že byl ze závodu vyloučen Luke Rowe (Sky), který se dostal na obrubník mezi diváky a rozhodčí byli nekompromisní.

Na Koppenbergu zahájil ofenzivu Quick-Step v osobě Nikiho Terpstry. který si vybudoval náskok. Sjížděl ho Greg Van Avermaet, za kterým se vezli Philippe Gilbert, Peter Sagan, Wout Van Aert (Veranda´s Willems) a stále se držel mezi favority i Vincenzo Nibali. Avermaetovi se povedla potrhat hlavní skupina a odnesl to Kwiatkowski, kterého musel zachraňovat tým.

Na čele stále zůstávali Langeveld, Van Baarle a Mads Pedersen (Trek-Segafredo), který odjel už v dřívějších fázích závodu.

Následoval Taainberg, neboli kopec Toma Boonena a v jeho duchu za to vzal Greg Van Avermaet. Za ním jel fantasticky Zdeněk Štybar, drželi se i Sep Vanmarcke, Jasper Stuyven (Trek-Segafredo), Wout Van Aert i Peter Sagan. Proto Greg Van Avermaet zase zvolnil a nic zásadního Taainberg nepřinesl.

Zdeněk Štybar

Na rovině přišel útok Zdeňka Štybara, za kterým vyrazili Jean-Pierre Drucker (BMC) a Gianni Moscon (Sky). Ani jeden ovšem Štybymu nestřídal a Daniel Oss (Bora-hansgrohe) tento pokus rychle sjel.

Štybar zkusil další útok. S ním se drželi Kwiatkowski, Avermaet i Sagan, čehož využil Vincenzo Nibali, za kterého se pověsil Niki Terpstra a Nibaliho dokázal odpárat.

Mads Pedersen při stíhací jízdě

Na Kwaaremontu dojel Terpstra k trojici na čele a ihned jim i ujel. Jediný Pedersen se dokázal držet nedaleko za Terpstrou. V balíku tlačili na pilu Tiesj Benoot (Lotto Soudal) a Sep Vanmacke. S nimi jeli i Van Avermaet, Štybar, Gilbert, Sagan, Van Aert, Naesen, Stuyven a Michael Valgren (Astana).

Na rovině se začalo nastupovat, nejprve Avermaet, poté Peter Sagan, ale ani jeden nedokázal výrazněji odjet.

Na Patterbergu to znovu zkusil Tiesj Benoot, ale také bez úspěchu. Pokus Sepa Vanmarcka už čelní skupinu nadělil, ale sám Vanmarcke na vrcholu Patterbergu neměl síly a v tu chvíli ho dokázal objet Peter Sagan a sám se pustil do stíhací jízdy.

Slovenský mistr světa už neměl energii a stíhací jízda nebyla úspěšná, což znamenalo téměř jistou výhru pro Terpstru.

Niki Terpstra si sólově dojel pro výhru na závodě Kolem Flander, druhé místo uhájil Mads Pedersen, který dnes zajel fantasticky. Boj o třetí místo svedli Michael Valgren s Philippem Gilbertem a obhájce prvenství byl ve finiši lepší a dojel si pro třetí místo. Čtvrtý zůstal Valgren a pátý do cíle dojel Greg Van Avermaet. Zdeněk Štybar dojel na 10. místě a s minutovou ztrátou projel cílem také Vincenzo Nibali.

Flandry
Mads Pedersen, Niki Terpstra, Philippe Gilbert

Pořadí

Pořadí Jezdec Tým  Čas
1. Niki Terpstra Quick-Step Floors  6:21:25
2. Mads Pedersen Trek-Segafredo  + 0:12
3. Philippe Gilbert Quick-Step Floors  + 0:17
4. Michael Valgren Astana  + 0:20
5. Greg Van Avermaet BMC  + 0:25
6. Peter Sagan Bora-hansgrohe  ,,
7. Jasper Stuyven Trek-Segafredo  ,,
8. Tiesj Benoot Lotto Soudal  ,,
9. Wout Van Aert Veranda´s Willems  ,,
10. Zdeněk Štybar Quick-Step Floors  ,,