Alpy opanovali Francouzi, Quintana útočil, Froome odolal

nabor

V posledním týdnu čekala na závodníky pořádná porce kilometrů a to především do vrchu. Ač měl Chris Froome dostatečný náskok před Nairem Quintanou, tak Kolumbijec neskrýval to, že není nereálné svoji tříminutovou ztrátu smazat. Nakonec ukrojil více než polovinu, ale na Frooma to bohužel nestačilo. Třetím místem celkově se zaskvěl Alejandro Valverde, pro kterého to bylo první pódium na Tour v životě.

17. etapa (Digne-les-Bains – Pra Loup ; 161 km)

 

Vítěz: Simon Geschke (Team Giant-Alpecin)

Žlutý trikot: Chris Frome (Sky)

Zelený dres: Peter Sagan (Tinkoff-Saxo)

Bílý dres: Nairo Quintana (Movistar)

Simon Geschke
Simon Geschke

Na počátku etapy si Sky hlídala úniky a postupně všechny stáhla a to i včetně toho o který se pokusil Kolumbijec Nairo Quintana, druhý muž celkového pořadí. Na druhém kopci, jenž byl hodnocen jako vrchařská prémie třetí kategorie, se osamostatnila skupina, ve které byl Peter Sagan (Tinkoff-Saxo) či John Degenkolb. Z vrchařů tu byli třeba Kudus a Pauwels (MTN-Qhubeka), Pinot (FDJ), Talansky (Canondale-Garmin), Urán (Etixx) a nejlépe postavený v celkovém pořadí Mathias Frank (IAM). Sky si pojistilo pozice vysláním Porta a Rocheho. Tinkoff přidal k Saganovi Majku a Movistar hned trojici svých jezdců. Na třetí prémii musel vzdát trápící se Tejay Van Garderen, jehož sužovaly bolesti břicha a nemohl podávat takové výkony jako na letošním Critérium du Dauphiné. Odstoupil z celkově 3. místa.

Na spritnérské prémii byl sice Peter Sagan třetí, ale svůj náskok na Andrého Greipela opět navýšil. Ve stoupání na Col d’Allos zaútočil Simon Geschke a náskok si udržel až do cíle. Ve stoupání na stejný kopec zaútočil ve skupině favoritů i Nibali, ale byl opět pohlcen domestiky Sky.

Ve sjezdu pádem ztratil Pinot, ale rychle se otřepal a pokračoval v úniku. Bohužel pád potkal i Alberta Contadora, který musel měnit kolo a chvíli jel i na kole Petera Sagana. El Pistolerovi se do cíle nepovedlo ztrátu dohnat a ze všech favoritů nejvíce ztratil.

V závěrečném stoupání na Pra Loup měl pak nejvíce sil Andrew Talansky, třetím mužem na cílové pásce byl Rigoberto Uran Uran. Ve skupině favoritů útočil Quintana, ale Froome si dával velký pozor, takže mezi těmito kohouty se nic nezměnilo. Naopak Valverde ujel Nibalimu a upevnil si třetí příčku.

18. etapa (Gap / Saint-Jean-de-Maurienne; 138 km)

Romain Bardet
Romain Bardet

Vítěz: Romain Bardet (AG2R)

Žlutý trikot: Chris Frome (Sky)

Zelený dres: Peter Sagan (Tinkoff-Saxo)

Puntíkatý dres: Joachim Rodriguez (Kaťuša)

Bílý dres: Nairo Quintana (Movistar)

V etapě ujelo 26 závodníků, v úniku se objevili i dva čeští jezdci – Jan Bárta a Roman Kreuziger. O pozornost se především staral Joachim Rodriguez, který chtěl získat puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře. Na všech pěti prémiích bodoval, ovšem na šesté již mezi bodujícími chyběl.

Při výstupu na Col du Glandon se Roman Kreuziger ani Jan Bárta neudrželi. Člen stáje Tinkoff-Saxo se však přidal ke svému lídrovi Albertu Contadorovi. Těsně před vrcholem, po kontaktu s motocyklem, upadl Fuglsang, takže se Bardet záhy radoval ze zisku 25 bodů a také malého odstupu, který se nakonec ukázal být rozhodujícím. Ve sjezdu ho totiž ještě zvýrazňoval a i v posledních kilometrech si jej dokázal před pronásledovateli pohlídat a vyhrát etapu.

Ve skupině favoritů sice útočil právě Contador, ale i přes minutový náskok se nakonec do skupiny vrátil a favorité dojeli pohromadě, takže se rozestupy opět neměnily.

19. etapa (Saint-Jean-de-Maurienne – La Toussuire – Les Sybelles; 201 km)

Nibali
Nibali

Vítěz: Vincenzo Nibali (Astana)

Žlutý trikot: Chris Frome (Sky)

Zelený dres: Peter Sagan (Tinkoff-Saxo)

Puntíkatý dres: Romain Bardet (AG2R)

Bílý dres: Nairo Quintana (Movistar)

Znovu se do úniku dostal Roman Kreuziger, ale ani tentokrát jeho skupina neměla šanci na úspěch. Jako první se k první vrchařské prémii vyšplhal Joachim Rodriguez, ale to bylo z jeho strany na Tour de France vše. Na Col de la Croix de Fer se třetím místem blýskl Romain Bardet, a v dalším průběhu etapy získal ještě dalších 9 bodů do vrchařské klasifikace, kterou se pokoušel ovládnout „Purito“.

Mladý Francouz se tímto počinem dostal do čela v boji o puntíkatý dres. Ve stejném stoupání ve skupině favoritů zaútočil i Vincenzo Nibali. Podle mnohých nefér, neboť Chris Froome hlásil technický problém. Žralok z Messiny však nabral rychle náskok, který si dovezl až do cíle. V závěrečném stoupání totiž utrhl i Pierra Rollanda, kterého zkušený Sicilian během své sólo jízdy dojel.

Rovněž ve skupině favoritů mělo poslední stoupání zajímavý průběh. Přibližně 5 kilometrů před cílem nastoupil Nairo Quintana, na což lídr závodu nestačil reagovat. Kolumbijec přijel se ztrátou 44 vteřin na Nibaliho a s náskokem půlminuty na Frooma.

Roman Kreuziger dojel na 17. místě, i přestože v jednom ze sjezdu s hlavní skupinou favoritů měl defekt.

20. etapa (Modane Valfréjus – Alpe d’Huez; 110,5 km)

Thibaut Pinot
Thibaut Pinot

Vítěz: Thibaut Pinot (FDJ)

Žlutý trikot: Chris Frome (Sky)

Zelený dres: Peter Sagan (Tinkoff-Saxo)

Puntíkatý dres: Chris Frome (Sky)

Bílý dres: Nairo Quintana (Movistar)

Poslední horská etapa, jejíž konec byl na legendárním Alpe d’Huez, poskytla skvělou podívanou, a to i přesto, že ji pořadatelé museli kvůli sesuvům půdy v jednom z tunelů při cestě na Galibier změnit. Místo zmíněného vrcholu a vrcholu Télegraphe, se jezdci vydali již podruhé na Col de la Croix de Fer, jen v opačném směru.

Již od začátku se vytvořil únik, ve kterém byli Alexander Geniez (FDJ), Lars Bak (Lotto Soudal), Nicolas Edet (Cofidis) a Ramunas Navardauskas (Cannondale-Garmin). Další jezdci se snažili připojit, ale již tolik štěstí neměli. Především stáj Movistar vše pozorně hlídala.

Při stoupání na Col de la Croix de Fer zaútočil Rubén Plaza Molina (Lampre). Následovali ho Warren Barguil (Giant-Alpecin), Brice Feillu (Bretagne-Séche), Andriy Grivko (Astana), Rafal Majka (Tinkoff-Saxo), Winner Anacona (Movistar), Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo), Bob Jungels (Trek), Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18), Cyril Gautier (Europcar), Pieter Weening (Orica), Dylan Van Baarle (Cannondale-Garmin). Bohužel pro vedoucího muže vrchařské klasifikace Romaina Bardeta si jeho stáj nechala skupinu odjet a tak musela náskok stahovat. AG2R ještě v tempu pomáhala stáj Movistar, která se chystala útočit na lídra celkové klasifikace Chrise Frooma. Nejprve zaútočil Alejandro Valverde, pak i Nairo Quintana. Froome se snažil vše řešit za pomoci svého týmu, ale domestici postupně odpadali. Vedle Frooma zůstali ve skupině největších favoritů i Nibali, Pinot či Alberto Contador. Když zaútočil Nibali, musel Froome reagovat a italského soka si dojel. Celá skupina se po sjezdu opět spojila a začínalo se tedy na čisté louce.

Na rovině zaútočila skupina, ve které byli Hesjedal, Pinot, Anacona, Serpa, Rolland a Plaza Molina. Těsně pod kopcem postihl defekt Nibaliho. Toho ihned využila stáj Movistar, ke zvýšení tempa a „Žraloku z Messiny“ se začalo pódiové umístění vzdalovat. Nic mu nebyla platná ani velmi dobrá stíhací jízda.

Nairo Quintana
Útok Naira Quintany na Col de la Croix de Fer

Mezitím se pokusil o útok Valverde, to Frooma nechalo ještě chladným, i když se s výpětím všech sil držel svého dvorního domestika Richieho Porta. Pak se o útok pokusil Quintana. Toho stihl ještě Poels pohlídat, ale po odpadnutí Contadora, který už věděl, že double mít nebude, zaútočil znovu Quintana. Tentokrát to byl útok razantní.

Ve stejném momentu se pokusil o atak na Hesjedala, Thibaut Pinot. Francouzký jezdec, který před Tour vyhrál prestižní závor Tour de Suisse, však svůj náskok neudržel. Hesjedal se mu snažil oplatit stejnou mincí, ale i to dopadlo plichtou. Pinot se nakonec od svého kanadského soka odpoutal a dojel si pro etapové prvenství.

Během toho se Quintana dotáhl na Anaconu, kterému následně také ujel a jal se stíhat Hesjedala s Pinotem. Kanaďana ještě stihl předjet a dojel za francouzem pouze o 18 vteřin. Froome se ve výšlapu a zvláště v posledních kilometrech trápil. Porte musel neustále sledovat, jak si jeho lídr vede. Nakonec však Froome sebral všechny síly a spolu s Valverdem dojeli 1:20 za Quintanou, čímž si udržel vedení v soutěži.

Nibali se dostal pouze ke Contadorovi, kde si upevnil 4. příčku. Na vítěze letošního ročníku Giro d’Italia zbylo pouze 5. místo.

21. etapa (Sèvres – Grand Paris Seine Ouest – Paris Champs-Élysées; 109,5 km)

Greipel
André Greipel

Vítěz: André Greipel (Lotto Soudal)

Žlutý trikot: Chris Frome (Sky)

Zelený dres: Peter Sagan (Tinkoff-Saxo)

Puntíkatý dres: Chris Frome (Sky)

Bílý dres: Nairo Quintana (Movistar)

Jedinou vrchařskou prémii vyhrál Filippo Pozzato. V Paříži pršelo, přestože byla vozovka mokrá,  jezdcům to příliš nevadilo, protože se očekával pohodový dojezd na Champs-Élysées. Ovšem Roman Kreuziger musel řešit technický problém. Po spritnérské prémii se vytvořil únik ve složení Nelson Oliveira, Florian Vachon a Kenneth Van Bilsen.

Problémy se nevyhnuly ani Chrisi Fromovi, ale celý tým Sky stihl dotáhnout svého lídra zpět do balíku. Asi 7 kilometrů před cílem měl únik náskok 9 vteřin a zaútočili Kenneth Van Bilsen s Rohanem Dennisem. Ale jejich náskok jim nebyl k ničemu.

Když už tedy bylo vše připraveno na závěrečný spurt, usadil se vepředu vlak stáje Kaťuša, ale Alexander Kristoff začal příliš brzy a do cíle tempo nevydržel. Okolo něj se prohnala německá „Gorila“ André Greipel a vystřídal svého krajana Marcela Kittela na postu vítěze na slavné třídě Champs-Élysées. Celkově letos zvítězil po čtvrté.

Češi a Slováci

Roman Kreuziger ve třetím týdnu ukázal, že má dostatek sil, dostal se i do dvou úniků. Ovšem se svými bojovníky se do cíle nedostal a tak byl raději po ruce svému lídru Albertu Contadorovi. I přesto skončil na skvělém 17. místě se ztrátou 1h 2’51“ . Pro každého jiného jezdce by to bylo samozřejmě výborné umístění, ale pro Romana je to druhé nejhorší postavení na Tour.

Jan Bárta s Romanem Kreuzigerem ve skupině uprchlíků
Jan Bárta s Romanem Kreuzigerem ve skupině uprchlíků

Výborného postavení dosáhl Jan Bárta, který byl během Tour de France velmi aktivní. Tato jeho činnost jej katapultovala až na 25. místo celkového pořadí. Ztráta na vítězného Brita Chrise Frooma činila 1h 26’56“.

Na 46. místě se umístil Peter Sagan, který byl na konci druhého a v první etapě třetího týdne 4x v úniku a díky tomu si upevnil vedení mezi spurtéry a sedmé místo v poslední rovinaté etapě mu přineslo další body v soutěži o zelený trikot, který získal již počtvrté v řadě.

Leopold König se soustředil na rovinaté úseky, kde vezl svého lídra směrem k vítězství. Člen stáje Sky nebyl využíván tolik jako na letošním Giru a ani nezopakoval loňské postavení. Ale vůbec mu to jistě nevadilo, protože jeho lídr udržel ten nejcennější trikot až do Paříže. Odstup od Chrise Frooma činil 2h 53’09“.

Posledním zástupce české a slovenské cyklistiky je Zdeněk Štybar. Ten se sice po prvním týdnu pohyboval v první desítce celkového pořadí. Ovšem s přibývajícími kopci se postupně propadal pořadím. Mělo to však své důvody. Musel být nápomocen Marku Cavendishovi, jenž se chtěl přes těžké hory dostat až do Paříže, kde se chtěl poprat o prvenství. To se mu nakonec nepovedlo. Člen stáje Etixx-Quick Step skončil na 103. místě s odstupem 3h 30’13“ na vítěze.