Máme tu poslední den kalendářního roku a s ním přichází i vyhlášení soutěže naší stránky. O vítězích jste rozhodovali vy diváci a na jednoho z vás čeká i kšiltovka Tour de France. Soutěžilo se v následujících kategoriích: nejlepší jezdec, nejlepší tým, nejlepší klasikář, nejlepší sprinter, nejlepší vrchař, nejlepší závod, nejlepší výkon, nejlepší oslava a nejlepší jezdec do 25 let roku 2017.
Celkem přišlo úctyhodných 518 hlasů ze kterých vybereme 1.1.2018 jednoho výherce. Společně s tím vyjdou i podrobnější výsledky hlasování a ohlédnutí za minulým rokem z pohledu redakce.
Nejlepší jezdec
Zobrazit nejlepší jezdce
3. místo – Tom Dumoulin (55 hlasů)
Holanďan má za sebou životní sezónu. Jako první ze své země totiž dokázal vyhrát Giro d’Italia. K celkovému triumfu přidal dvě etapy. Dumoulin pokračoval celkovým vítězstvím na Binckbank Tour a aby to nebylo málo v září se stal dvojnásobným mistrem světa – nejprve společně se svým týmem Sunweb vyhrál týmovou časovku a o pár dní později i tu individuální.
2. místo – Chris Froome (97 hlasů)
Froome celou sezónu obětoval doublu Tour-Vuelta. Vítězství mu v první části sezóny unikalo, ale i přesto předváděl výborné výkony například na závodech Kolem Katalánska, Herald Sun Tour či Critérium du Dauphiné. Následující období však patřilo Britovi. Nejprve počtvrté vyhrál Tour de France a o měsíc později i Vueltu. Tento double dokázal jako teprve třetí v historii. V závěru sezóny ještě získal dva bronzy z mistrovství světa – z individuální a týmové časovky.
1. místo – Peter Sagan (259 hlasů)
Vítězem se stává suverénně Peter Sagan. Slovák za sebou oproti minulým letům nemá nejpovedenější sezónu, ale to neznamená, že by byl málo vidět. První výhru získal na klasice Kuurne-Brusel-Kuurne. To však bylo jeho jediné klasikářské vítězství tohoto roku. Chybějící výhra na monumentu sice byla zklamáním, ale velmi mu byl blízko na Milán-San Remu, když byl v cíli dříve jen Kwiatkowski. Vyloučení z Tour de France Sagana nezlomilo. Dokázal se vrátit a vyhrál prestižní kanadskou klasiku GP de Québec. Na veškeré neúspěchy však bylo zapomenuto, když se v září stal potřetí v řadě mistrem světa.
Nejlepší tým
Zobrazit nejlepší týmy
3. místo – Quick-Step Floors (75 hlasů)
Belgická stáj má za sebou další velmi úspěšnou sezónu. Letos nasbírali hned 56 vítězství a některá z nich opravdu stojí za to. Největším triumfem je zřejmě Gilbertův triumf na závodě Kolem Flander. Na Grand Tours pak získali hned 16 vítězství (5 na Giru, 5 na Tour a 6 na Vueltě).
2. místo – Bora-hansgrohe (76 hlasů)
Bora se dostala na druhé místo opravdu jen velmi těsně, Quick-Step totiž porazila o jediný hlas. Německý tým před sezónou hodně investoval a dostal se do nejvyšší kategorie World Tour. V roce 2017 nasbíral 33 výher včetně 4 etap na Grand Tours. Vítězství však získávali jezdci především v etapách na týdenních závodech či národních šampionátech.
1. místo – Sky (200 hlasů)
I v kategorii nejlepší tým je vítěz jasný. Stal se jím britský celek Sky, který má za sebou vskutku velmi úspěšnou sezónu, o čemž svědčí i první místo v kategorii World Tour či 34 výher. Mezi nimi ční především dvě celková vítězství na Grand Tours a na nich 4 etapy. Týmu se podařilo vyhrát prestižní klasiky Milán-San Remo, Strade Bianche, Clásica San Sebastian či Cyclassics Hamburg. Celou sezónu korunovali třetím místem na mistrovství světa v týmové časovce.
Nejlepší klasikář
Zobrazit nejlepší klasikáře
3. místo – Michał Kwiatkowski (91 hlasů)
Polský závodník byl letos opravdu k nezastavení. Nejprve vyhrál Strade Bianche a o dva týdny později i Milán-San Remo. Jen těsně mu uniklo vítězství na Amstel Gold Race a na Lutychu byl pak třetí. Stal se polským mistrem v časovce a výrazně pomohl Chrisi Froomovi k jeho čtvrtému titulu na Tour de France. Jemu samotnému jen o sekundu uniklo vítězství v závěrečné časovce. Kwiatkowski však šest dní po konci Tour de France vyhrál prestižní závod Clásica San Sebastian.
2. místo – Alejandro Valverde (147 hlasů)
Valverde absolvoval jen polovinu sezóny, když se hned v první etapě Tour de France těžce zranil. To co předváděl do té doby je však obdivuhodné. V sérii klasik na Mallorce bylo jeho maximem druhé místo. Na jednorázovce Vuelta a Murcia byl však bezkonkurenční. Následovaly výhry na třech prestižních týdenních závodech – Ruta del Sol, Kolem Katalánska a Kolem Baskicka. Vyhrál hned dvě ze tří ardenských klasik. Nejprve již popáté Valonský šíp a poté i počtvrté Lutych-Bastogne-Lutych.
1. místo – Greg Van Avermaet (217 hlasů)
Belgický závodník letos vyhrál opravdu takřka každou klasiku, ke které nastoupil. V úvodu nejprve Omloop Het Nieuwsblad, poté E3 Harelbeke, Gent-Wevelgem a nakonec i svůj první monument Paříž-Roubaix. K tomu přidal druhá místa ze Strade Bianche či Kolem Flander. Olympijský šampion by tuto sezónu jistě velice rád zopakoval.
Nejlepší sprinter
Zobrazit nejlepší sprintery
3. místo – André Greipel (33 hlasů)
Greipel vyhrál hned první závod v roce, ke kterému nastoupil – Trofeo Porreres na Mallorce. Pokračoval triumfy v etapách na Volta ao Algarve či Paříž-Nice. Německý rychlík byl znovu velmi výrazně vidět i na klasikách, ale nezaznamenal zde výhru. Na Giru pak vyhrál hned druhou etapu a oblékl se do růžového trikotu. Ve zbytku závodu se mu nedařilo, což si přenesl i do Tour, kde nevyhrál žádnou etapu poprvé od roku 2011. Jeho poslední výhrou byl nový závod Omloop Eurometropool.
2. místo – Marcel Kittel (162 hlasů)
Kittel byl v hromadných dojezdech letos takřka neporazitelný. Letos se mu podařilo nasbírat hned 13 výher. Začal už v únoru na Abu Dhabi Tour. V jeho výčtu nechybí ani klasika Scheldeprijs. Přes vítězství v etapě na závodě Kolem Kalifornie se konečně dostáváme k Tour de France. Zde totiž Němec vyhrál hned pět etap! Skutečně neuvěřitelné.
1. místo – Peter Sagan (281 hlasů)
Sezónu slovenského závodníka jsme tu již jednou shrnovali. Co se však týče jeho sprinterských zářezů, nesmíme opomenout vítězné etapy na Tirreno-Adriatico, Kolem Kalifornie, Kolem Švýcarska, Tour de France, Kolem Polska, BinckBank Tour a především pak světový šampionát.
Nejlepší vrchař
Zobrazit nejlepší vrchaře
3. místo – Richie Porte a Warren Barguil (66 hlasů)
Na třetím místě je remíza. Porte a Barguil totiž dostali naprosto shodný počet hlasů.
Porte byl vidět především v první polovině sezóny. Zde vyhrál World Tour závody Tour Down Under a Kolem Romandie. Nesmíme zapomenout ani na obdivuhodný výkon v sedmé etapě Paříž-Nice, když odpáral v závěrečném stoupání jak Contadora tak Henaa a zvítězil. Sahal po triumfu na Critériu du Dauphiné, nakonec byl však druhý o deset sekund za Jakobem Fuglsangem. Jak by si vedl na Tour se již nikdy nedozvíme, neboť v deváté etapě si po pádu přivodil četná zranění včetně zlomené pánve a sezóna pro něj skončila.
Barguil pak všechny udivoval na Tour de France. Zde nejprve zvedl ruce nad hlavu v deváté etapě, cílová fotografie mu však přisoudila až druhé místo. Na výhru si tak musel počkat až do třinácté etapy, kde po dlouhé stíhací jízdě společně s Quintanou dojel Landu s Contadorem a všechny pak porazil ve spurtu. Další výhru přidal v osmnácté etapě, když na něj nikdo neměl ve stoupání na Izoard. Po celou dobu sbíral body do soutěže o puntíkovaný trikot, kterou nakonec vyhrál a celkově obsadil desáté místo.
2. místo – Chris Froome (111 hlasů)
Stejně jako o Saganovi i o Froomovi tu již mluvíme podruhé. Froome se o druhou příčku zasloužil především celkovými triumfy na Tour a Vueltě, na které vyhrál i dvě etapy.
1. místo – Mikel Landa (156 hlasů)
Landa byl letos v kopcích opravdu velmi silný. Připravoval se na Giro, ale ze hry o celkové vítězství ho připravil hromadný pád pod Blockhausem v deváté etapě. Zde ztratil takřka půl hodiny, ale nevzdával se a dokázal se ještě ve čtyřech etapách dostat na pódium a v devatenácté etapě dokonce na stupínek nejvyšší. Díky těmto počinům vyhrál i modrý trikot pro nejlepšího vrchaře Gira. Na Tour pak přijel jako pomocník Chrise Frooma. I zde však myslel na své úspěchy a celkově skončil čtvrtý, pouhou sekundu za pódiem. Ve zbytku sezóny ještě vyhrál závod Vuelta a Burgos.
Nejlepší závod
Zobrazit nejlepší závody
3. místo – Paříž-Roubaix (72 hlasů)
Paříž-Roubaix stejně jako každý rok poskytuje strhující podívanou. Letos byla posílena dvěma faktory – loučením Toma Boonena a výkonem Zdeňka Štybara, který až do konce sahal na výhru. Závod se vyvíjel tak, že na velodrom v Roubaix společně přijeli tři jezdci – Avermaet, Štybar a Langeveld. Ohlíželi se po sobě a dali šanci se vrátit Giannimu Mosconovi a Edwardu Theunsovi. Moscon na nic nečekal a hned nastoupil. Za ním vyrazil již Štybar a do cílové rovinky najížděl na prvním místě. Za ním se však vynořil Aermaet a kousek před cílem českého závodníka předjel.
2. místo – Giro d’Italia (93 hlasů)
Překonat loňské Giro, co se napínavosti týče, se zdálo být nemožné. Přesto se to letošnímu stému ročníku povedlo. Organizátoři připravili velice atraktivní trať a v poslední etapě, kterou byla časovka, byli v rozestupu jedné minuty naskládáni hned čtyři jezdci – Quintana, Nibali, Pinot a Dumoulin. Dumoulin jako nejlepší časovkář však dokázal ze čtvrtého místa poskočit až na to první a Giro vyhrál.
1. místo – Tour de France (223 hlasů)
Pořadatelé letošní Tour se snažili udělat závod co nejdramatičtější, a tak minimalizovali horské dojezdy. Froome vedl od páté etapy, ale ve dvanácté etapě se do vedení dostal Aru. Froome si ho sebral zpět o dva dny později. Předposlední etapou byla časovka a do ní vstupovali hned tři jezdci v odstupu půl minuty – Froome, Uran a Bardet. Froome však zde svůj náskok výrazně navýšil a celou Tour vyhrál.
Nejlepší výkon
Zobrazit nejlepší výkony
3. místo – Tom Dumoulin vítěz Gira d’Italia (52 hlasů)
Dumoulinovo počínání na Giru si vysloužilo 52 hlasů. Závod jsme již podrobněji rozebírali.
2. místo – double Tour-Vuelta Chrise Frooma (80 hlasů)
Froome hned po titulu z Tour odjel na vysokohorské soustředění, kde se chtěl připravit na Vueltu. Na španělské Grand Tour se pak dostal do vedení hned ve třetí etapě a už ho udržel. Cestou ještě stihl vyhrát dvě etapy. Titul mu však může být odebrán poté, co měl v moči dvojnásobek povoleného množství léku na astma salbutamolu v testu po sedmnácté etapě.
1. místo – Peter Sagan potřetí v řadě mistrem světa (289 hlasů)
Nejvíce na Vás zapůsobil Peter Sagan na mistrovství světa v norském Bergenu. Zde se udržel s ostatními na mírně zvlněné trati. Trať však odpárala většinu sprinterů. Do cíle tak dorazila velká skupina závodníků. Dlouho byl na prvním místě Alexander Kristoff, ale na posledních metrech se před něj dokázal Sagan dostat a závod vyhrát.
Nejlepší oslava
Zobrazit nejlepší oslavy
3. místo – Alejandro Valverde na Valonském šípu (54 hlasů)
2. místo – Peter Sagan v páté etapě Kolem Švýcarska (181 hlasů)
1. místo – Alberto Contador poslední výstřel (200 hlasů)
Nejlepší jezdec do 25 let
Zobrazit nejlepší jezdce do 25 let
3. místo – Jasper Stuyven: 25 let (72 hlasů)
Stuyven se dokázal prosadit již na Kuurne-Brusel-Kuurne, když nestačil jen na Petra Sagana. Nejvíce se nám však ukázal na Paříž-Roubaix, kde se celý den držel vpředu a nakonec dojel do cíle jako čtvrtý v čase vítěze. Na Giru skončil druhý v šesté etapě a také druhý v bodovací klasifikaci. Po výborném výkonu také dokázal vyhrát závěrečnou etapu BinckBank Tour.
2. místo – Gianni Moscon: 23 let (119 hlasů)
Moscon je opravdu velkou nadějí týmu Sky do budoucna. Letos se dokázal prosadit takřka v jakémkoliv terénu. Nejprve se dokázal dostat na páté místo Paříž-Roubaix a společně s Jasperem Stuyvenem ohromil cyklistický svět. V horské etapě Route du Sud pak skončil druhý, když porazil vrchaře jako Uran či Sepúlveda, a celkově sedmý. Stal se italským mistrem v časovce. Na Vueltě a závodu Vuelta a Burgos byl ve spurtérských etapách druhý. Na Vueltě také Froomovi výrazně pomohl k titulu. Na mistrovství světa byl pátý v časovce a kousek před cílem byl na první pozici společně s Julianem Alaphilippem. Dvojice však byla dojeta (Moscon byl zpětně ze závodu diskvalifikován za držení se auta, když se chtěl vrátit do pelotonu po defektu).
1. místo – Fernando Gaviria: 23 let (256 hlasů)
Gaviria je jedním z nejnadějnějších sprinterů současnosti. Již v úvodu sezóny povyhrával etapy na Tour de San Luis a Volta ao Algarve. První World Tour výhru získal na Tirreno-Adriatico a na Milán-San Remo pak skončil pátý. Nejvíce se však předvedl na Giru. Zde vyhrál hned pět etap a vyhrál také bodovací klasifikaci. Toto se nikomu při své debutové účasti na Grand Tour doposud nepodařilo. Kolumbijský sprinter se ještě předvedl v samém závěru sezóny na Tour of Guangxi. Zde vyhrál čtyři ze sedmi etap.