Froome a kauza se salbutamolem: Co o ní zatím víme?

nabor

Ve středu 13.12 se v médiích objevila zpráva, že Chris Froome měl po osmnácté etapě letošní Vuelty v moči dvojnásobné množství látky salbutamol než je povolené. To potvrdil i vzorek B, a tak má Froome problém – může ztratit titul z Vuelty a také dostat zákaz závodění na více než rok.

Tak za prvé, co to vlastně ten salbutamol je? Jedná se o látku, která je užívána především astmatiky. Rozšiřuje průdušky a tím ulehčuje dýchání. Nejčastěji je užívána formou inhalátoru. Salbutamol je možné podle pravidel užívat bez jakýchkoliv terapeutických výjimek (TUE), ale pouze v omezeném množství. Jezdec smí denně užít maximálně 1600 miligramů (800 miligramů za 12 hodin). Z toho vyplývá i to, že vzorek moči nesmí obsahovat více než 1000 nanogramů na jeden mililitr.

Froome se dozvěděl o výsledcích svého A vzorku v ten samý den, co vyhrál bronzovou medaili na mistrovství světa

Teď k jádru celého problému. Po osmnácté etapě letošní Vuelty obsahoval vzorek Froomovy moči 2000 nanogramů na mililitr, tedy dvojnásobek povolené hranice. Froome a jeho tým byl o výsledcích tohoto vzorku informován 20. září – deset dní po skončení Vuelty, třináct dní po odebrání vzorku a v den, kdy se probojoval k bronzové medaili na mistrovství světa v časovce. Ještě musel být otestován B vzorek, ale i ten ukázal stejné výsledky. Veřejnost zatím nic nevěděla, o dalších devět dní později – 29. listopadu, vyhlásil Froome pokus o double Giro-Tour v příští sezóně. 13. prosince se pak objevují zprávy o Froomově pozitivním vzorku. Jako první o kauze informovaly deníky The Guardian a Le Monde. Tým Sky tuto zprávu vzápětí potvrdil a vyjádřil plnou důvěru svému jezdci. Objevily se také první reakce samotného Frooma a také šéfa týmu Dava Brailsforda

Froome: „Je známo, že trpím astmatem a přesně znám pravidla. Používám inhalátor abych zvládl své příznaky (vždy v mezích pravidel) a vím jistě, že budu testován každý den, co povezu trikot lídra závodu.

Během Vuelty se mé astma zhoršilo, a tak jsem následoval rady týmového lékaře abych zvýšil své dávkování Salbutamolu. Jako vždy jsem si dával velký pozor, že jsem neužil více než povolenou dávku.

Svou pozici v tomto sportu beru velmi vážně. Je naprosto v pořádku, že UCI přezkoumává výsledky testu a společně s týmem poskytnu všechny potřebné informace.“

Brailsford: „Existuje mnoho zdravotních a fyziologických problémů s účinky na metabolismus a vylučování salbutamolu. Jsme odhodláni shromáždit veškerá fakta a pochopit, co se přesně stalo.

Mám naprostou důvěru v to, že Chris následoval rady lékařského vedení při léčení svých astmatických příznaků a že nikdy nevzal zakázané množství salbutamolu. Pro vyřešení těchto otázek uděláme vše, co je v našich silách.“

Výsledek obrázku pro froome time trial 2017 vuelta

Minulé případy

Froomova kauza se salbutamolem není v cyklistickém světě ojedinělá. Diego Ulissi měl ve vzorku moči z Gira d’Italia 2014 1900 ng salbutamolu na ml (tedy o 100 méně než Froome). Tento nález nedokázal Ital vysvětlit, a tak byl suspendován na devět měsíců, ale jeho dvě vítězné etapy z tehdejšího Gira mu byly ponechány.

Alessandro Petacchi měl v roce 2007 stopové množství 1352 ng/ml téže látky. Ani on nedokázal nedokázal obhájit, že za vyššími hodnotami je něco jiného než použití nepovoleného množství látky. Byly mu odebrány tři vítězné etapy z Gira a dostal desetiměsíční zákaz.

Z nedávné minulosti můžeme zmínit běžce na lyžích Martina Johnsruda Sundbyho, který byl za podobné problémy suspendován na 2 měsíce.

Jsou však i případy, kdy jezdec vyvázl bez trestu. Jedná se o pětinásobného vítěze Tour de France a dvojnásobného vítěze Gira d’Italia Miguela Induraina. Španěl byl pozitivně testován na salbutamol v roce 1994 během závodu Tour de l’Oise. V té době byla látka zakázaná v jakémkoliv množství, ale nakonec se ukázalo, že Indurain má lékařský předpis a látku tak mohl užívat.

Minulé kauzy tak v tuto chvíli hrají proti Froomovi.

Možný trest

Froomovi hrozí odebrání titulu z Vuelty. Mimo jiné může být suspendován až na 4 roky. Jedná se ale o extrémní případ, kdy by bylo dokázáno, že jezdec bral látku záměrně za zvýšením výkonu, tedy by se musel přiznat nebo by na něj vypovídali týmoví kolegové, maséři atd (podobně jako v případu Armstronga). Pokud se ohlédneme na minulé tresty, tak pokud se opravdu prokáže Britova vina, očekává se trest zákazu činnosti kolem jednoho až dvou let

Reakce

Jako první zareagoval Vincenzo Nibali. Tomu by bylo přiřknuto vítězství z Vuelty, pokud by byl Froome dodatečně vyloučen. Nibali byl vesměs k Froomovi kritický: „Vítězství z Vuelty mi již nikdo nevrátí.“ Rozhořčen byl i Tony Martin, kterému vadilo, že Froomovi bylo umožněno startovat na mistrovství světa (pravidla toto však v případě salbutamolu povolují).

Vyjádřil se i Alessandro Petacchi, sám suspendovaný za užívání salbutamolu. Italovo tvrzení hraje spíše ve Froomův prospěch. Petacchi tvrdí, že ačkoli vždy užíval stejnou dávku, hodnoty salbutamolu v moči byly vždy rozdílné: „Někdy to bylo 300, 400, 700 nebo 500 ng/ml. Můj vzorek by asi nebyl pozitivní, kdybych před odevzdáním moči vypil láhev vody. Já místo toho absolvoval pódiový ceremoniál a dopadlo to jak to dopadlo.“ Petacchi tak navrhuje naprosté zakázání salbutamolu, aby nedocházelo k podobným problémům.

Možná obhajoba a otázky

Mnoho expertů přes doping vzneslo hned krátce po zveřejnění kauzy otázky. Proč by Froome tři dny před skončením závodu záměrně užil nadměrné množství látky, která by mu ve vyšším výkonu nepomohla a riskoval tak pozitivní nález? Na druhou stranu, jak se mohlo tedy stát, že v jeho moči byl hned dvojnásobek povolené hladiny? Nebo proč vyhlásil pokus o double Giro-Tour, když již v té době znal výsledky svého vzorku?

Froome
Froome během etapy na Los Machucos opravdu nevypadal dobře

Jednou z možných odpovědí je dehydratace. Pokud obsahuje moč méně vody, ovlivní to množství látky v těle vždy. Toto by ale musel Froome dokázat a zřejmě tímto směrem se bude ubírat jeho obhajoba. Neměl by totiž být problém dokázat, že v den, kdy mu byl vzorek odebrán měl zhoršené astma. Jednalo se totiž o etapu na Los Machucos. V této etapě měl Froome zatím největší krizi. Po dojezdu absolvoval jen rychlou tiskovou konferenci, na které padaly i otázky na jeho zdraví. Froome sice všechny popřel, ale skutečně nevypadal nejlépe. Po závodě na tento den vzpomínali i jeho kolegové. I oni prý pozorovali na Froomovi známky nemoci a Davida Lópeze, s kterým sdílel pokoj, prý v noci budil svým silným kašlem. Právě proto mu lékař předepsal vyšší dávky salbutamolu, ale zůstal vždy v povolené hladině?

Brit si již najal právníka Mika Morgana. Morgan má být jeden nejlepších právníků ve sportovním odvětví na světě. Pomohl očistit jméno Darylu Impeymu, Sergiovi Henaovi či cyklistce Lizzie Deignan. Neúspěšně pak zastupoval Alberta Contadora a Johana Bruyneela. Z jiných sportů pomáhal tenistce Sharapovové či fotbalistovi Mamadouovi Sakhovi.

Vyrojilo se také mnoho otázek typu: Proč je každý druhý sportovec astmatik? V cyklistice jich známe z minulých let mnoho (Wiggins, Cancellara, Nibali, Indurain atd). I to má však své lékařské vysvětlení. Astma si sportovci (zejména vytrvalostní sportovci) vytvoří přílišným namáháním dýchací soustavy.

Froome v nejbližší době podstoupí testy (možná je již podstoupil), kde se bude snažit ukázat, že hodnot, které mu byly naměřeny, dosáhl bez porušení pravidel. Na to jak to dopadne si budeme muset počkat. Uvidíme zda Froome dokáže očistit své jméno.

2 KOMENTÁŘE

  1. Vrcholový sportovec musí být absolutně zdravý a ve špičkové formě.Jinak musí odstoupit.

  2. To nemusí být ani sportovec, stačí dělat lesníka který musí jít na obhlídku každý den a skoro za každého
    počasí, a dostane taky astma a pořádné. Tady jde o to proč lékař výpravy nenahlásil že Frome je nemocný.

Comments are closed.