Týden v cyklistice 39/2018

nabor

Mistrovství světa proběhlo zdárně, známe nové nositelé duhových trikotů. Ve většině případů to nejsou žádné překvapení, i když najdou se výjimky. Pojďme se na MS podívat ještě jednou.Vše začalo již 23. září, kdy se předvedly naposledy profi týmy při boji proti chronometru. Mezi ženami překvapivě prorazila německá stáj Canyon-SRAM, která předčila obě holandské sestavy.

Mezi muži se dominovala stáj Quick-Step Floors, která předčila jak BMC, tak Sunweb, jenž obhajovala titul.Tento systém časovek zažil derniéru. Nový model bude v národních týmech a budou jezdit tři ženy a tři muži. Tento model bude poprvé vyzkoušen jako závod MS ve Velké Británii, kam se šampionát pro příští rok přemístí.

Individuální časovky nepřinesly žádné velké překvapení. Mikkel Bjerg z přehledem obhájil vítězství, a vzhledem k tomu, že je mu teprve 19 let, tak může mezi „třiadvacítkáři“ zářit ještě několik let.

Mezi ženami ukázaly extratřídu Holanďanky. V sezóně nejlepší Annemiek van Vleutenová porazila o 29 sekund Annu Van der Breggenovou. To Ellen Van Dijková ztratila 1:25 a málem  se na bronzový stupínek nevešla, protože výbornou časovku předvedla Kanaďanka Leah Kirchmannová. Ta za třetí van Dijkovou zaostala o pouhé dvě vteřiny.

Na muže čekala poměrně těžká trať. Nejlépe se s ním vypořádal Australan Rohan Dennis, který vrátil porážku Tomu Dumoulinovi, který se loni v Bergenu předvedl perfektním výkonem.

V hromadných závodech se měli ukázat i čeští závodníci. Především Karel Vacek mezi juniory a Roman Kreuziger v muži Elite.

Karel Vacek se držel se svým největším rivalem Belgičanem Remcem Evenepoelem až do předposledního kola, pak jej postihly křeče a český závodník musel zpomalit. To jej nakonec sesunulo na konečné 12. místo. To Belgičan ukázal všem záda a suverénně si dojel pro duhový trikot.

Hromadný závod U23 byl v režii Švýcarů. Ti předvedli velice takticky vyzrálý výkon a Marc Hirshi jej korunoval vítězstvím, stal se tak evropským i světovým šampiónem v jediném roce.

Úžasné představení předvedla Anna van der Breggenová, která nadělila svým soupeřkám více než 3 minuty. Konečně se Holanďanka dočkala své velké medaile. Druhá byla po obrovském vypětí Amanda Sprattová z Austrálie.

Zajímavostí závodu je zranění druhé velké naděje holandské ženské cyklistiky. Annemiek van Vleutenová měla přibližně na 95. kilometru střet s Britkou Dani Kingovou. Podle svých slov si myslela, že to není nic vážného. Až když sesedla z kola, dojela na 7. místě, tak zjistila, že nemůže chodit a rentgen potvrdil zlomeninu tibiální plošiny, což znamenalo okamžitou operaci.

Mužský závod svým profilem trati připomínal pilu. Osm stoupání na okruhu a na závěr jeden rozhodující devátý  kopec, za to s velice pekelným, místy až 28% stoupáním. Když na stoupání na Gramartboden rozjeli Francouzi tempo Alaphillipovi, tak se udrželi pouze Španěl Alejandro Valverde, který podobný typ závodů miluje, a Kanaďan Michael Woods. Ve sjezdu se přidal ještě Tom Dumoulin, ale tomu do závěru sebrala síly stíhačka. Ve spurtu ukázal své kvality nestárnoucí Valverde, a dočkal se duhového trikotu. Od jeho první medaile z kanadského Hamiltonu, která byla stříbrné barvy, uplynulo 15 let. Valverde v cíli neskrýval slzy dojetí a při rozhovorech těžko hledal slova.

Neztratili se ani Češi. Karel Hník byl v denním úniku a svou jízdu si užil. Češi se usídlili za čelem pelotonu, kde hrozby hlídal především Zdeněk Štybar. Všechny okolnosti se sešly dohromady, když Kreuziger vjížděl na poslední stoupání za Francouzi s Valverdem, ovšem vytuhl a polevil. Konečné 6. místo je jedním z největších úspěchů nejen jeho, ale celé české cyklistiky.

Slovenský mistr Peter Sagan s tratí chvíli bojoval, ale bylo jasné, že tento profil mu nesedí. Bohužel musel sesednout s kola podobně jako Belgičané Serge Pauwels, Tiesj Benoot, Polák Michael Kwiatkowski či Brit Simon Yates