Týden v cyklistice 37/2019

Počasí a příroda spějí k podzimu a španělská Vuelta ve svém 74. ročníku dospěla k vyvrcholení. Na dva poslední dny se k ní symbolicky připojil i závod elitní kategorie žen. Část mužské elity ladila formu v Británii a v Kanadě. A všichni hledí ke světovému silničnímu šampionátu, který se bude konat od 21. do 29. září 2019 v britském Yorkshiru…

Vuelta

Netradičně ještě v pondělí pokračoval druhý blok španělské Grand Tour, a to kratší etapou přes tři vrchařské prémie nejvyšších kategorií. Dojezd na HC vrchol Cubilla ovládl sólově Jakob Fuglsang. Ve volném dni se peloton přesunul již směrem k Madridu. Nejdelší letošní etapu, 219,6 km, ovládl ve středu po bezchybném taktickém výkonu QuickStepu Philippe Gilbert. Osmnáctou etapu s dvojitým výjezdem na Morcuera vyhrál z úniku Sergio Higuita. V páteční rovinatější etapě došlo k dojezdu větší skupiny, ale Sam Bennett se opět v cíli díval na záda závodníkovi QuickStepu, tentokrát Rémi Cavagnovi, jenž dokázal o pár vteřinek dotáhnout do konce dlouhý sólový únik. Sólový únik slavil úspěch i v klíčové sobotní 20. etapě. Tadej Pogačar ostře zaútočil ve stoupání a nikdo ho nenásledoval. Byl to tudíž další slovinský den – Pogačar třetí etapové vítězství a Primož Roglič definitivně v červeném dresu při svém životním úspěchu.Ve slavnostní poslední etapě se ve spurtu v Madridu prosadil Fabio Jakobsen.

Vuelta a España 2019 – stupně vítězů:

1. místo: Primož Roglič (Jumbo-Visma)

2. místo: Alejandro Valverde (Movistar)  – 2:33

3. místo: Tadej Pogačar (UAE Team Emirates)  – 2:55

Nejlepší vrchař: Geoffrey Bouchard (AG2R)

Nejlepší mladý jezdec: Tadej Pogačar

Vítěz bodovací soutěže: Primož Roglič

Nejlepší tým: Movistar

Největší bojovník: Miguel Ángel López

Odkazy na články:

16. etapa: V horském dojezdu 16. etapy byl první Jakob Fuglsang, celkové vedení si upevnil Primož Roglič
17. etapa: Finiš 17. etapy pod taktovkou Deceuninck-QuickStepu dotáhl k vítězství Philippe Gilbert
18. etapa: Mladý Kolumbijec Higuita vyhrává 18. etapu Vuelty z dlouhého úniku
19. etapa: 25kilometrový únik přetavil Rémi Cavagna ve vítězství. Štybar třetí!
20. etapa: Třikrát hurá Slovincům! Pogačar má etapový hattrick, Roglič červenou
21. etapa: Závěrečná výhra patří Jakobsenovi. Ve spurtu udolal Bennetta

Fabio Jakobsen vítězí v poslední etapě Vuelty 2019 /zdroj: cyclingnews.com/

OVO Energy Tour of Britain

Britská část evropské tour se postupně posouvala ostrovem od severu k jihu. Třetí etapu s veselou příhodou na železničním přejezdu vyhrál ve spurtu suverénně opět Dylan Groenewegen. Ve čtvrté, profilově pestré etapě v závěrečném stoupání do cíle všechny překvapil ostrým nástupem cyklokrosový mistr světa Mathieu van der Poel, vyhrál a ujal se i celkového vedení. Třetí vítězný spurt na letošní Okolo Británie předvedl ve středu Dylan Groenewegen a na čelo se dostal Matteo Trentin. Šestá etapa v podobě časovky, dlouhé 14,4 km, zastihla v nejlepší formě Edoarda Affiniho a celkově šel znovu do čela Mathieu van der Poel. Svoji pozici uhájil tím nejlepším způsobem – vítězstvím v etapě – i v předposledním, pátečním dějství, kde porazil Trentina v přímém souboji v posledním kopci, a definitivně potvrdil své celkové prvenství v závodě i v poslední etapě, a to dokonce těsným vítězstvím v hromadném spurtu.

3. etapa: Okolo Británie: Groenewegen se vrátil na vítěznou vlnu
4. etapa: Okolo Británie: Mathieu van der Poel do čela celkové klasifikace
5. etapa: Okolo Británie: Další rovinatá etapa, další zářez Groenewegena
6. etapa: Okolo Británie: Affini vyhrál krátkou časovku, v čele opět van der Poel
7. etapa: Okolo Británie: van der Poel potvrdil vedoucí příčku
8. etapa: Okolo Británie: Třetí vítězství van der Poela potvrdilo jeho celkové prvenství

Mathieu van der Poel vítězí v Tour of Britain 2019 /zdroj: cyclingnews.com/

WNT Madrid Challenge by la Vuelta – ženy

Víkendový elitní závod žen se jel ve dnech 14.-15.9. v Madridu a jeho blízkém okolí. V sobotu ženy absolvovaly desetikilomterovou časovku v Boadilla del Monte, v tzv. Metropolitní oblasti Madridu. Na zcela rovinaté trati byla nejrychlejší Lisa Brennauerová, jednatřicetiletá Němka z týmu WNT Rotor, která zářila například na světovém šampionátu v roce 2014. Druhé a třetí místo obsadily ženy z týmu Sunweb Lucinda Brandová a Pernille Mathiesenová. Nedělní závod v celkové délce 99 km se jel na 17 okruzích s mírným převýšením přímo v Madridu, odpoledne před slavnostním dojezdem Vuelty. Vítězné gesto si mohla užít Chloe Hoskingová (Alé Cipollini), druhá v hromadném dojezdu skončila teprve dvacetiletá Letizia Paternosterová (Trek-Segafredo) a třetí Roxane Fournierová (Movistar). Vítězka 1. etapy Lisa Brennauerová nic neztratila a získala tak celkové vítězství v závodě.

Lisa Brennauer topped the podium with Lucinda Brand and Pernille Mathieson second and third (Image credit: Getty Images Sport)

Grand Prix Cycliste de Québec

GP Quebec 2019, Michael Matthews
Michael Matthews /zdroj: cyclingnews.com/

Desátý ročník kanadské jednorázovky měl v pátek na startu 146 jezdců, mezi nimi mnoho hvězdných klasikářů i sprinterů. Vítězství po 201,6 kilometrech slavil Michael Matthews, v hromadném dojezdu porazil Petera Sagana a Grega van Avermaeta.

Odkaz na článek: Michael Matthews obhájil titul z GP de Québec

Grand Prix Cycliste de Montréal

V neděli 15. září 2019 se jela druhá zaoceánská jednorázovka, kterou tvořilo 18 okruhů v Montrealu, v celkové délce 219,6 km, přičemž v každém okruhu jezdci nastoupali 136 výškových metrů. Na startu byla opět hvězdná sestava včetně vítězů minulých ročníků – Michaela Matthewse, Petera Sagana, Grega van Avermaeta, ale také Julian Alaphilippe, Geraint Thomas, Richie Porte, Adam Yates, Daryl Impey nebo Vincenzo Nibali.

Vítěz z r. 2018 Michael Mathews nedokázal obhájit (to se ostatně ještě nepovedlo během deseti let nikomu) a skončil v poli poražených.

Zvítězil Greg van Avermaet(CCC Team) druhý dojel Diego Ulissi(UAE Team Emirates) a třetí Iván García Cortina(Bahrain – Merida) Podrobnosti v samostatné reportáži během  dnešního dne.

A na závěr Chris Froome

Chris Froome, který, jak všichni vědí, je ve fázi rehabilitace a prvních zkušeností na kole (prozatím na dráze) po svém hrůzném pádu na Critérium du Dauphiné, se podrobil další operaci. Na Twitteru sám uvedl:

„Hloupě jsem se řízl do palce kuchyňským nožem a včera večer jsem se podrobil operaci, aby byla šlacha zase pohromadě. Teď budu pár týdnů ukazovat ‚jedničku‘,“ napsal pod fotografií z nemocnice, na níž je s obvázaným palcem směřujícím nahoru. „Tohle fakt není můj rok, už se nemůžu dočkat 2020.“

Chris Froome /zdroj: Twitter.com/

Budeme doufat s ním, že se vše v dobré obrátí.