Týden v cyklistice 8/2018


V osmém týdnu roku 2018 jsme se dočkali velice atraktivního závodění. Viděli jsme první jarní klasiky a další střety vrchařů. Pojďme si shrnout co se v minulých sedmi dnech odehrálo.

Abu Dhabi Tour

Stále ještě poměrně nový závod Abu Dhabi Tour se pomalu stává velice populární destinací pro takřka všechny typy závodníků. Letos dostali spurtéři tři šance hned ve třech prvních dnech závodu. Čtvrtým dnem byla časovka a celý závod vyvrcholil v neděli v královské etapě vedoucí na stoupání Jebel Hafeet.

Na Abu Dhabi Tour se sjela spurtérská špička. Hned v první etapě, ještě před oficiálním startem, spadl Mark Cavendish a musel ze závodu odstoupit. Britova zranění však údajně nejsou vážná a k závodění by se měl vrátit 7. března, kdy se má představit na startu Tirrena-Adriatica.

První etapu nakonec nejlépe zvládl Alexander Kristoff, který dokázal překonat Andreu Guardiniho i Caleba Ewana. O den později se radoval Elia Viviani, který letos získal již své páté vítězství. Nejdramatičtější hromadný dojezd však přišel až v etapě třetí. Hlavními aktéry se stali dva Němci – Marcel Kittel a Phil Bauhaus. Šťastnější byl nakonec druhý jmenovaný, který se radoval až po přezkoumání cílové fotografie.

Závod pokračoval časovkou, kterou si podmanil Rohan Dennis a dostal se do vedení. Třináctikilometrová časovka také rozdala karty před královskou etapou. Velice dobře ji zajeli Wilco Kelderman, Alejandro Valverde a i přes defekt neztrácel mnoho ani Tom Dumoulin.

V poslední etapě se však jako nejsilnější ukázali být Alejandro Valverde a Miguel Angel Lopez. Dumoulin měl další defekt a vztekle zahodil kolo. Valverde nakonec porazil Lopeze ve spurtu a kromě etapového triumfu slavil i triumf celkový, jelikož Dennis odpadl již v první části stoupání. Lopez se díky druhému místu v etapě dostal na třetí místo celkově za Wilca Keldermana.

Omloop Het Nieuwsblad

První klasika letošní sezóny má poměrně překvapivého vítěze. Díky skvělé týmové práci týmu Astana se jím stal Michael Valgren. Další překvapení bylo na druhém místě, na které se dostal Łukasz Wiśniowski. Třetí byl pak Sep Vanmarcke. Výborný výkon předváděl Zdeněk Štybar. Více si však můžete přečíst v našem článku.

Kuurne-Brusel-Kuurne

Belgická klasika vyvrcholila hromadným spurtem, ačkoli po vítězství dlouho sahal po odvážném nástupu Julien Vermote. V něm byl nejrychlejší Dylan Groenewegen.

Boonen se vrací do cyklistiky jako poradce týmu Lotto-Soudal

Belgická legenda Tom Boonen po loňském Paříž-Roubaix ukončila svou dlouholetou kariéru. Boonen se do cyklistiky se takřka po roce vrací již ne jako jezdec, ale jako týmový poradce. Poté co takřka celou svou kariéru strávil v týmu Quick-Step Floors, se však Boonen stal překvapivě poradce jiného belgického týmu – Lotto Soudal.

Astana ve finanční krizi?

S překvapivým prohlášením přišel generální manažer týmu Astana Alexander Vinokurov: „Závodíme z vlastních úspor, jezdci nedostávají výplaty. Situace je kritická. Smlouvu má 30 jezdců a máme vůči nim nějaké závazky. K tomu musíme přidat dalších 50 lidí, když počítáme všechny zaměstnance včetně trenérů, masérů, doktorů a mechaniků.“

Hlavní peníze plynou do Astany z Kazachstánu a údajně právě tyto příjmy týmu Astana haprují, přestože jezdci Astany jsou v poslední době úspěšní (viz Lutsenkovo vítězství na závodě Kolem Ománu či Valgrenovo vítězství na Omloop Het Nieuwsblad). V ohrožení tak je existence celého týmu.