TOP 10 spurteři na Giru – Andrea Guardini


První Grand Tour sezóny je za dveřmi a i letos se na naší stránce můžete těšit na výčet favoritů pro celkové pořadí a také jezdců, kteří budou bojovat v hromadných dojezdech. Spurtéři budou vycházet vždy v 10:00 a celkoví favorité v 17:00. Nyní už se dostáváme mezi jezdce, kteří mohou reálněji pomýšlet na etapový úspěch. Čtvrtým představeným bude Andrea Guardini z Bardiani-CSF.

Andrea Guardini je italský rychlík, který si v kariéře připsal už 41 vítězství. Nejlepším závodem pro něj je Tour de Langkawi v Malajsii, kde posbíral celkem 24 etapových vavřínů.

Mezi profesionály vstoupil v roce 2010 v barvách ISD-Neri na zkoušku. Pro další dva roky s týmem podepsal smlouvu a hned v první sezóně zazářil. První závod sezóny 2011 byl etapák Tour de Langkawi a Guardini triumfoval v etapách 1, 2, 6, 7 a 10. Ve všech porazil i Marcela Kittela. Z Malajsie se přesunul do Kataru a zapsal si výhru v 6. etapě. Skvělé výkony pokračovaly v Ománu (3. místo), závod Coppiho a Bartaliho (2. místo). Na vítěznou vlnu naskočil v Turecku a připsal si dvě etapové výhry. Další přidal ve Slovinsku, na Volta a Portugal a Giro di Padania. Celkem to bylo 11 výher za sezónu, což je na první rok velmi dobrý počin.

Pro rok 2012 se jeho milovaný závod Langkawi přesunul z ledna na březen, proto Guardini stihl závody Tour de San Luis, Kolem Kataru a Kolem Ománu. Ani na jednom však nedosáhl na výhru. To se mu poštěstilo znovu na Langkawi, kde ovládl hned 6 dojezdů. Tímto počinem si vysloužil pozvánku na Giro a mladý talent měl velké ambice. Ty dokázal naplnit v 17. etapě, kde nenašel přemožitele a to spurtoval proti Cavendishovi, Kristoffovi, Nizzolovi nebo Modolovi. Po Giru odcestoval do Číny na Tour of Quinghai Lake a připsal si další tři etapové vavříny. Do konce sezóny už sice nic nevyhrál, ale výsledky podával velmi solidní a pro rok 2013 už podepsal smlouvu s Astanou.

Přechod do Astany se mu nevyvedl. Pouze jediná výhra za celou sezónu (ano, na Tour de Langkawi), ale jinak to nebyla velká sláva. Astana ho nechávala do dojezdů často osamoceného a nevzala Guardiniho ani na jednu Grand Tour.

Sezóna 2014 už dopadla lépe. Další dvě výhry z Tour de Langkawi. Dvě etapy přidal i v Dánsku na Tour of Denmark a také ovládl první etapu Eneca. Přišlo i více umístění do Top 10 než v minulém roce a tým dokázal svého spurtera více podpořit. Vysloužil si i pozvánku na Giro, ale zde díru do světa neudělal a nedostal se do žádneho spurtu.

Rok 2015 byl dalším dobrým rokem pro Guardiniho. Sezónu začal v Arábii, konkrétně v Dubai, Kataru a Ománu. Ve spurtech se umisťoval na předních pozicích a z Ománu si odvezl i vítětznou etapu. Poté klasicky zamířil do Malajsie a v etapách 1, 2, 4 a 8 nenašel přemožitele a to měl konkurenci v podobě Caleba Ewana. Etapu vyhrál i na Tour de Picardie a World Ports Classic. Také se stal vůbec prvním jezdcem, který vyhrál etapu na Abu Dhabi Tour.

Sezóna 2016 už podle představ úplně nevyšla (klasicky až na závod Tour de Langkawi, kde vyhrál další čtyři etapy). Zbytek sezóny ale nebyl ideální. Guardini nenašel správnou formu a výsledky na větších závodech nepřišly a Astana se s ním na konci roku rozloučila.

Pro sezónu 2017 podepsal s týmem UAE, ale ani zde to nebyla žádná sláva. Maximem byla dvě čtvrtá místa. Z loňského roku je patrně nejdůležitější zprávou o Guardinim jeho incident z Paříž-Roubaix, kde sjel z trasy a dostal se na dálnici.

Proto pro letošní sezónu znovu změnil tým. Nyní háji barvy týmu Bardiani-CSF. Rok odstartoval spurty při Colombia Oro y Paz. Na Abu Dhabi Tour byl v první etapě druhý. Následně přišel znovu závod Tour de Langkawi a Guardini uspěl ve dvou spurtech. Před Girem si střihl ještě závod Kolem Chorvatska, kde také ukázal dobré nohy a do světy vyslal signál – jsem zpět a jsem připraven se na Giru porvat o vítězství.

Seriál TOP 10 favorité Giro 2018

  • V 10:00 vydáváme naše tipy na spurtéry
  • V 17:00 vydáváme naše tipy na favority celkového pořadí
Datum zveřejnění Spurteři - 10:00 Favorité - 17:00
23.4.2018 Moreno Hofland Louis Meintjes
24.4.2018 Jean-Pierre Drucker Fabio Aru
25.4.2018 Kristian Sbaragli George Bennett
26.4.2018 Andrea Guardini Domenico Pozzovivo
27.4.2018 Jakub Mareczko Esteban Cháves
28.4.2018 Danny van Poppel Simon Yates
29.4.2018 Sacha Modolo Miguel Ángel López
30.4.2018 Niccolo Bonifazio Thibaut Pinot
1.5.2018 Sam Bennett Chris Froome
2.5.2018 Elia Viviani Tom Dumoulin