TOP 10 favorité na Giru – Domenico Pozzovivo

nabor

První Grand Tour sezóny je za dveřmi a i letos se na naší stránce můžete těšit na výčet favoritů pro celkové pořadí a také jezdců, kteří budou bojovat v hromadných dojezdech. Spurtéři budou vycházet vždy v 10:00 a celkoví favorité v 17:00. Čtvrtý den nám přináší pojednání o nejzkušenějším jezdci z celé dvacítky favoritů – Domenicu Pozzovivovi.

Pozzovivo vstoupil mezi profíky v roce 2005 v barvách týmu Ceramica Panaria – Navigare. Hned se dostal do nominace na Giro, které ale nedokončil. Nejlepším výsledkem bylo 5. místo na klasice Giro dell´Appennino.

V sezóně 2006 příliš nezávodil a nezářil, ale další rok se zlepšil. Na etapáku Settimana Ciclista Lombarda skončil třetí (když v poslední etapě přeskočil Romana Kreuzigera). Následně odjel na Giro a už ho dokončil. V cíli mu patřilo skvělé 17. místo a v kategorii do 25 let byl 3.

Pro další sezónu přešel do týmu CSF Group – Navigare (dnes Bardiani – CSF). 3. místo celkově, 5. místo na Brixia Tour a především 9. místo na Giru dostávají Pozzoviva do širší špičky závodníků na Grand Tours.

Rok 2009 mu přinesl první profesionální výhru, když vyhrál etapu na závodě Settimana Ciclista Lombarda. Zároveň byl 5. v Trentinu, 3. ve Slovinsku a 2. na Brixia Tour, ale na Giro se v této sezóně nedostal.

V další sezóně se mu dařilo ještě více. Vítězná etapa na Trentinu (3. místo celkově) a hned dvě výhry na Brixia Tour (a celkové vítězství). Ale vrchol sezóny – Giro nedokončil.

Velmi podobně proběhla i sezóna 2011. Giro nedokončil, vyhrál etapu na Brixia Tour a umisťoval se pravidelně v Top 10.

Nejúspěšnější sezónou (na výhry) byl rok 2012. To se drobnému Italovi povedlo ovládnout etapu a následně i celkové pořadí na Giru, vyhrál etapu ve Slovinsku, ale především v 7. etapě Gira nedal nikomu šanci a dojel si pro výhru. V celkovém pořadí to dotáhl až na 8. místo.

Pro sezónu 2013 už změnil týmové barvy a z Bardiani se přesunul do AG2R. Tým ho poslal jako lídra na Giro. I v tomto roce se probojoval do nejlepší desítkycelkového pořadí, na 9. místo. Poprvé si zkusil také Vueltu a zanechal výborný dojem, když v celkovém pořadí obsadil 6. místo.

Začátek sezóny 2014 mu vyšel skvěle. 6. místa v Ománu a na Tirrenu a 2. na Trentinu a zároveň 5. na Lutychu. Skvělý základ pro Giro. Na tom se mu zadařilo a dojel si pro nejlepší výsledek kariéry, když se probojoval na 5. místo.

Další sezónu cílil na ještě lepší umístění a výsledky před Girem tomu odpovídaly. Tour Down Under (6. místo), Tirreno-Adriatico (8. místo), Kolem Katalánska (3. místo a vítězná etapa) nebo Giro del Trentino (7. místo a vítězná etapa) zde všude jezdil excelentně a na Giru měl patřit mezi velké hvězdy a adepty na pódium. Jenže hned ve druhé etapě spadl a musel ze závodu odstoupit. Vrátil se ve Švýcarsku 5. místem a připravil se na Vueltu. Na té se pohyboval na hraně nejlepší desítky po celý závod, nakonec skončil 11.

Rok 2016 mu nevyšel vůbec. Nejlepší umístění byla dvě 7. místa (Tour Down Under a Giro del Trentino). Následně se na Giru držel znovu na hraně Top 10, ale v poslední etapě doslova vybouchl a spadl na 20. pozici. Představil se i na Tour jako pomocník pro Romaina Bardeta, kterému pomohl k druhému místu v celkovém pořadí.

Další sezóna byla naprosto odlišná a Pozzovivo znovu válel. Na Tour of the Alps (dříve Giro del Trentino) skončil na 3. místě a na Giru se probojoval do nejlepší desítky, byl aktivní, bojoval a nakonec skončil nikým neohrožován na 6. místě. Ve Švýcarsku pak sváděl souboj o celkovou výhru a připsal si i etapový vavřín. 6. místo mu bylo v této sezóně nejspíš souzeno, protože na této pozici skončil i v Polsku a na Lombardii. Zároveň zkusil i Vueltu, ale tu nedokončil.

Pro letošní rok změnil tým AG2R za sestavu Bahrainu-Merida. Na Tour Down Under, Abu Dhabi Tour i Tirrenu byl v druhé desítce celkového pořadí. Následovala závodní pauza a návrat na Tour of the Alps. Zde společně s Lópezem naháněl Pinota, byl aktivní, útočil a nakonec skončil v celkovém pořadí na 2. místě. Poté stihl ještě Lutych-Bastogne-Lutych a v souboji o 4. místo prohrál s Julianem Alaphilippem.

Seriál TOP 10 favorité Giro 2018

  • V 10:00 vydáváme naše tipy na spurtéry
  • V 17:00 vydáváme naše tipy na favority celkového pořadí
Datum zveřejnění Spurteři - 10:00 Favorité - 17:00
23.4.2018 Moreno Hofland Louis Meintjes
24.4.2018 Jean-Pierre Drucker Fabio Aru
25.4.2018 Kristian Sbaragli George Bennett
26.4.2018 Andrea Guardini Domenico Pozzovivo
27.4.2018 Jakub Mareczko Esteban Cháves
28.4.2018 Danny van Poppel Simon Yates
29.4.2018 Sacha Modolo Miguel Ángel López
30.4.2018 Niccolo Bonifazio Thibaut Pinot
1.5.2018 Sam Bennett Chris Froome
2.5.2018 Elia Viviani Tom Dumoulin