TOP 10 favorité na Giru – Esteban Cháves

nabor

První Grand Tour sezóny je za dveřmi a i letos se na naší stránce můžete těšit na výčet favoritů pro celkové pořadí a také jezdců, kteří budou bojovat v hromadných dojezdech. Spurtéři budou vycházet vždy v 10:00 a celkoví favorité v 17:00. Jsme v polovině  představování favoritů a čeká nás spolujezdec Romana Kreuzigera (který mu bude na Giru k ruce) – Esteban Cháves.

Spolulídrem týmu Mitchelton-Scott bude Esteban Cháves. Droboučký Kolumbijec už stanul na pódiu Gira i Vuelty a letos by chtěl konečně ovládnout i celkové pořadí. Pomoci by mu k tomu měl i velmi silný tým v čele s Romanem Kreuzigerem.

Kariéru začal Esteban v domácím týmu Colombia, který byl za své existence líhní talentů a do velkého světa cyklistiky krom Chávese vypustil i Sergia Henaa, Jarlinsona Pantana nebo Naira Quintanu.

V roce 2011 vyhrál Cháves nejprestižnější juniorský závod Tour De L’avenir. Třeba Jan Hirt na něj ztratil více jak hodinu, jeho nynější týmový kolega Simon Yates 41 minut, Nairo Quintana téměř 8 minut a Tom Dumoulin více jak 4 minuty.

V sezóně 2012 přišla jeho první výhra i mezi seniory, když ovládl jednu etapu na závodě Vuelta a Burgos a celkově skončil na skvělém 3. místě, zároveň vyhrál i soutěž o nejlepšího mladého jezdce. Za pár dní vyhrál i klasiku G. P. Camaiore v Itálii a na mistrovství světa ve Valkenburgu do 23 let byl v cíli šestý.

V sezóně 2013 vinou zranění skoro nezávodil, ale to nezabránilo týmu Orica-GreenEDGE nabídnout mu smlouvu. Za důvěru se ihned odvděčil. Čtvrtý celkově na Tour de Langkawi, vítězná etapa a 7. místo v celkovém pořadí na Amgen Tour of California, vyhraná etapa na Kolem Švýcarska a první Vuelta. Chvíli se držel dokonce na 5. místě, ale později vypadl z čelních pozic, ale nabral potřebné zkušenosti, které dokázal využít v dalších letech. Na závěr sezóny se předvedl ještě na Tour of Beijing, kde vybojoval celkové třetí místo.

V další sezóně už si zkusil i první Giro, sice také bez výrazného umístění, ale dojel do cíle a nabral další zkušenosti. Tým ho pak poslal i na Vueltu, kde vyhrál druhou a šestou etapu a v první polovině se držel dokonce v červeném dresu lídra. Později tyto pozice opustil, ale neklesl o mnoho a v Madridu se mohl radovat z pátého místa celkově. Zároveň dojel osmý na monumentu Kolem Lombardie a stal se i prvním vítězem Abu Dhabi Tour.

Cháves
Abu Dhabi Tour

Rok 2016 byl pro Chávese ten zatím nejúspěšnější. Na Giru vyhrál 14. etapu do Corvary a posunul se do nejlepší trojky a na nového lídra Kruijswijka ztrácel jen minutu a půl. Hned další etapou byla horská časovka, kde se do problémů dostal Nibali a spadl pořadím. Cháves byl rázem druhý a začal tlačit na Kruijswijka. V 19. etapě na Risoul Kruijswijk spadl a Chávesovi přistál růžový dres v klíně, ale byl zde Nibali, který chytl druhý dech a v posledním kopci Chávese deklasoval o 53 vteřin a rozdíl mezi nimi před posledním dějistvím byl jen 44 sekund. Astana vytvořila v poslední etapě na silnici peklo, které Chávese zničilo a servalo z něj růžový dres. Kolumbijec se tak musel spokojit s druhým místem v celkovém pořadí.

Znovu ho čekala Vuelta, na které byl nejlepším jezdcem ze zbytku světa. Froome s Quintanou jeli svůj vlastní závod. Za nimi o pódium bojovali především dva jezdci – Cháves a Contador. V 19. etapě se jela časovka a Contador se dokázal dostat v pořadí před svého soupeře. Ten mu vše vrátil další den i s úroky a domácího matadora naprosto smetl a urval pro sebe i druhé pódium na Grand Tour ten rok. Po Vueltě vyhrál klasiku Giro dell’Emilia, ale hlavně se stal prvním Kolumbijcem, který vyhrál některý monument. V jeho případě to byla Lombardie.

Kolem Lombardie

Jak byl rok 2016 skvělý, byl rok 2017 špatný. Sezónu přesto začal velmi dobře druhým místěm na Tour Down Under. Jenže v únoru přišlo zranění a výpadek ze závodního cyklu. Do toho se vrátil až na Dauphiné. Poprvé se ukázal na Tour, ale byl nevýrazný, najížděl pouze závodní kilometry před Vueltou. Vypadalo to nadějně, když v polovině Vuelty byl na druhém místě. Jenže začal postupný propad pořadím a nakonec Cháves skončil až na 11. místě.

Letos by se chtěl vrátit na čelní pozice, ale bude mít jednoho velkého soueře a to ve vlastních řadách. Simon Yates se zdá být připraven lépe než kdy jindy, zatímco Cháves letos nepodává zas tak skvělé výkony. Ano vyhrál na úvod sezóny Herald Sun Tour, ale na Paříž-Nice nestihl v poslední etapě časový limit a i v průběhu závodu byl pro Simona Yatese klíčovým pomocníkem Roman Kreuziger, který jel lépe než Cháves. Kolumbijec nedokončil ani závod Kolem Katalánska. Po něm odcestoval trénovat do Kolumbije a vrátí se až na Giro, takže uvidíme co předvede a zda-li bude zpět Esteban Cháves ve verzi 2016.

Seriál TOP 10 favorité Giro 2018

  • V 10:00 vydáváme naše tipy na spurtéry
  • V 17:00 vydáváme naše tipy na favority celkového pořadí
Datum zveřejnění Spurteři - 10:00 Favorité - 17:00
23.4.2018 Moreno Hofland Louis Meintjes
24.4.2018 Jean-Pierre Drucker Fabio Aru
25.4.2018 Kristian Sbaragli George Bennett
26.4.2018 Andrea Guardini Domenico Pozzovivo
27.4.2018 Jakub Mareczko Esteban Cháves
28.4.2018 Danny van Poppel Simon Yates
29.4.2018 Sacha Modolo Miguel Ángel López
30.4.2018 Niccolo Bonifazio Thibaut Pinot
1.5.2018 Sam Bennett Chris Froome
2.5.2018 Elia Viviani Tom Dumoulin