Na Herald Sun Tour vládli Dánové a Cháves

Letošní ročník Jayco Herald Sun Tour skončil celkovým vítězstvím Estebana Chávese z domácího týmu Mitchelton-Scott. Cháves loni nezaznamenal jediné vítězství, což bylo po velice úspěšném roce 2016 (vyhrál monument Il Lombardia a dojel druhý na Giru) velké vystřízlivění. Mitchelton v něj ale důvěru neztratil a Cháves hned ve svém druhém závodě v sezoně vyhrál etapu i celkovou klasifikaci.

Herald Sun Tour se letos povedlo nalákat jen dva World Tour týmy v podobě Mitcheltonu a Trek-Segafredo a 4 týmy z Pro Continental – Israel Cycling Academy, Aqua Blue Sport, JLT-Condor a Roompot. Ale i přesto, že zbytek tvořily převážně domácí kontinentální týmy, závod kvalitu rozhodně nepostrádal.

Prolog – Melbourne (1,6 km) – Edward Clancy (JLT-Condor)

Úvodní závod s časem se nejlépe vydařil dráhaři Edwardu Clancymu, který trať prolétl za 1:54. Jen o vteřinu pomalejší byl Lasse Norman Hansen z Aqua Blue a dvojice z Treku Mads Pedersen a Alex Frame. V první desítce navíc byli další tři Clancyho spolujezdci, což pro JLT-Condor nebyl vůbec špatný vstup do závodu. Za zmínku stojí i společná historie Clancyho, Hansena a Michaela Hepburna (ten dojel na 8. místě.) Všichni tři se totiž zúčastnili olympijských her v Londýně a závodili v týmové stíhačce na dráze. Hansen se zbytkem dánského týmu skončili pátí, zatímco Hepburn (Austrálie) a Clancy (Velká Británie) se dostali až do finále. Tam nakonec Clancy spolu s např. Geraintem Thomasem (Sky) a Peterem Kennaughem (Bora) slavně Australany porazili (za ně jel i Rohan Dennis (BMC) a Jack Bobridge (dříve Trek)).

1. etapa – Colac > Warrnambool (161 km) – Lasse Norman Hansen (Aqua Blue)

První hromadnou etapu vyhrál Lasse Hansen a díky ztrátě Eda Clancyho se posunul i na první místo v průběžném pořadí. Profil etapy byl sice zvlněný, ale přece jen se očekával hromadný sprint velké skupiny. Krátký brdek těsně před cílem ale všechno změnil. Do cíle nakonec přijela jako první skupina 8 lidí. Sprint této skupinky si pak zkušeně pohlídal Lasse Norman Hansen. Druhý dojel Steele Von Hoff (Bennelong SwissWellness). Hned zkraje zaváhal i Esteban Cháves a po 2 dnech již ztrácel téměř 50 vteřin.

Aqua Blue chrání Hansena na úseku jako z Paříž-Roubaix

2. etapa – Warrnambool > Ballarat (198 km) – Mads Pedersen (Trek-Segafredo)

I druhá etapa nakonec vyvrcholila spurtem o vítězství a opět ji ovládl Dán. V Ballaratu to byl dánský mistr v hromadném závodě Mads Pedersen. Tým Trek-Segafredo tak šestým vítězstvím dále pokračoval na vítězné vlně z minulého týdne. Těsně druhý dojel opět bývalý jezdec Garminu, Steele Von Hoff.

3. etapa – Mitchelton Winery > Lake Mountain (218 km) – Esteban Cháves (Mitchelton-Scott)

Nejdelší etapa závodu odstartovala přímo od sídla vinárny Mitchelton, která je od letoška novým sponzorem týmu Mitchelton-Scott. Závodníci této stáje tak měli o to větší motivaci uspět. A byli to právě oni, kdo společně s Trekem celý den peloton táhli kupředu. Esteban Cháves pak s nájezdem na Lake Mountain zaútočil a nechal všechny své soupeře za sebou. Následujících téměř 20 kilometrů odjel osamoceně a po senzační sólo jízdě oslavil vítězství. Až o téměř minutu později dojel druhý Alexander Evans (Mobius-BridgeLane), třetí byl Ruben Guerreiro (Trek-Segafredo).

4. etapa – Kinglake (152 km) – Sam Crome (Bennelong SwissWellness)

Závěrečnou etapu po dvou druhých místech konečně vyhráli závodníci Bennelongu. Přesto nakonec etapový vavřín slavil Sam Crome a nikoli dvojnásobný smolař Steele Von Hoff. Závod pro domácí tým tedy dopadl nadmíru dobře, kromě etapového vítězství a dvou druhých míst skončili hned tři jezdci v top 10 a to na 5., 6. a 7. místě.

V celkovém pořadí se již nic neměnilo, zvítězil tedy Esteban Cháves a na pódiu ho doplnili jeho spolujezdci Cameron Meyer a Damien Howson. Až za nimi skončil Ruben Guerreiro.