Esteban Cháves vyhrál královskou etapu Gira. Kruijswijk je v růžovém

nabor

Kolumbijec Esteban Cháves (Orica-GreenEDGE) vyhrál královskou 14. etapu letošního Gira. V dojezdu přespurtoval nového lídra závodu Stevena Kruijswijka (LottoNL-Jumbo) a jezdce z úniku Georga Preidlera (Giant-Alpecin). Alejandra Valverdeho a Andreye Amadora (oba Movistar) pohřbil útok Vincenza Nibaliho (Astana), který na něj také doplatil.

Dnešní královská etapa se zdála ideální pro únik i proto to zkusilo 37 jezdců. Byli jimi Sonny Colbrelli, Manuel Bongiorno, Niccola Boem (všichni Bardiani – CSF), Sacha Modolo, Diego Ulissi, Valério Conti, Manuele Mori (všichni Lampre-Merida), Hugo Houle, Axel Domont (oba AG2R), Nathan Brown, Moreno Moser (oba Cannondale), Rubén Plaza (Orica-GreenEDGE), Tim Wellens, Pim Lighart, Maxime Monfort (všichni Lotto Soudal), Twan Castelijns, Primož Roglič (oba LottoNL-Jumbo), Andrey Zeits (Astana), David de la Cruz, Matteo Trentin (oba Etixx-Quick Step), Darwin Atapuma (BMC), Kanstantsin Siutsou (Dimension Data), Sergey Firsanov (Gazprom-RusVelo), Stefan Denifl (IAM), Carlos Betancur, José Herrada (oba Movistar), Damiano Cunego, Giacomo Berlato (Nippo-Vini Fantini), Georg Preidler (Giant-Alpecin), Egor Silin, Rein Taaramae, Pavel Kochetkov (všichni Katusha), Christian Knees, Nicolas Roche (oba Sky), Laurent Didier (Trek-Segafredo), Matteo Busato a Daniel Martínez (oba Willier-Southeast). Tato obrovská skupina měla skoro 11 minut náskoku a Movistar držel stálé tempo v pelotonu.

Únik se členil a asi 100 kilometrů před cílem zaútočil Rubén Plaza. Španěl chtěl napodobit svůj kousek z loňské Vuelty. To se mu nepovedlo a byl dostižen dvojicí Darwin Atapuma a Kanstantsin Siutsou. Siutsou zároveň útočil na růžový dres. Tato dvojice Plazovi brzy ujela a pokračovala sama. Následně se k nim, ve sjezdu z Passo Giau, připojil Georg Preidler.

Ve skupině favoritů se tempa ujala Astana a jejich rychlost šla rapidně vzhůru a favorité odpadali. Tempo neakceptovali Bob Jungels (Etixx-Quick Step) nebo Jakob Fuglsang (Astana) a 1 800 metrů před cílem utrhla Astana i Andreye Amadora. Kostaričan pak v následném sjezdu skupinu favoritů dojel a dokázal se jí udržet.

To už Siutsou ztrácel šanci na růžový dres a náskok úniku se hodně tenčil. V posledním stoupání dne Passo Valparola zaútočil Darwin Atapuma. Georg Preidler ho stíhal a Siutsou nestačil. Ve stejném kopci vystřelil Vincenzo Nibali. Jeho největší konkurent, Alejandro Valverde, se nezmohl na žádnou reakci. Kdo naopak zareagoval výborně byl Steven Kruijswijk. K této dvojici se dotáhl ještě Esteban Cháves. Za nimi pokračovali Rigoberto Uran (Cannondale), Ilnur Zakarin (Katusha) a Rafal Majka (Tinkoff). Valverde se držel s Domenicem Pozzovivem (AG2R), Amadorem a Fuglsagem.

Kruijswijk po několika metrech zaútočil. Cháves se ho držel, Nibali nikoliv. Tato dvojice spolupracovala a Nibalimu ujížděli. Ztrátu nabírala i skupina růžového muže, který od svého kolegy odpadl.

Kruijswijk s Chávesem postupně dojeli Siutsoua, kterému ujeli a dostihli i Preidlera. Ten se s nimi vezl k Atapumovi, který byl také dostižen. Tito závodníci si to rozdali o etapovou výhru. Preidler nastoupil asi kilometr před cílem, ale skupinka ho dojela. Atapuma odpadl a zbylá trojice začala spurtovat. V tomto spurtu neměl Cháves konkurenci. Kruijswijka druhé místo mrzet nemuselo, ba naopak. Pro zítřejší časovku si totiž obleče růžový dres a bude mít dobrý náskok na své soupeře. To třetí Preidler vztekem bušil do řidítek.

Steven Kruijswijk

Video

Pořadí 14. etapy

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Esteban Chaves Orica-GreenEDGE 6:06:16
2. Steven Kruijswijk LottoNL-Jumbo ,,
3. Georg Preidler Giant – Alpecin ,,
4. Darwin Atapuma BMC + 0:06
5. Vincenzo Nibali Astana + 0:37
6. Kanstantsin Siutsou Dimension Data ,,
7. Ilnur Zakarin Katusha + 2:29
8. Rafal Majka Tinkoff ,,
9. Rigoberto Uran Cannondale + 2:50
10. Domenico Pozzovivo AG2R + 3:00

Celkové pořadí po 14. etapě

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Steven Kruijswijk LottoNL-Jumbo 60:12:43
2. Vincenzo Nibali Astana + 0:41
3. Esteban Chaves Orica-GreenEDGE + 1:32
4. Alejandro Valverde Movistar + 3:06
5. Andrey Amador Movistar + 3:15
6. Rafal Majka Tinkoff + 3:29
7. Ilnur Zakarin Katusha + 3:53
8. Rigoberto Uran Cannondale + 5:01
9. Kanstantsin Siutsou Dimension Data + 5:38
10. Jakob Fuglsang Astana ,,