Bez dechu! 143 kilometrů nad tisícem

nabor

Extrémní test plic, jaký se v moderní cyklistice jen tak nevidí. 14. etapa Gira na 210 kilometrech nabídne šest vrchařských prémií a záludný, byť nehodnocený, dojezd v Alta Badii.

14. etapa Giro 2016 profilVčera peloton laškoval se slovinskou hranicí, dnes se přesune do Jižního Tyrolska, blíže k hranici s Rakouskem. Finiši v legendárním lyžařském středisku a jednom z mála míst, kde se ještě dnes s částí obyvatel domluvíte ladinštinou (jazyk příbuzný rétorománštině), bude předcházet opravdu výživný průběh. Od 67. kilometru trasa neklesne pod tisíc metrů nad mořem a pět ze šesti vrchařských prémií najdeme nad dvěma tisíci. Přitom se odstartuje v Alpagu, které nepřevyšuje ani nejvyšší bod Prahy.

stage-14-1kmPrvní čtyři dolomitské vrcholy budou tak jako včera sloužit úniku k budování náskoku a při pohledu na ně možná Etixx pocítí jistou úlevu. Hájit růžový dres v těchto podmínkách by byla lopota na druhou. To hlavní ale obstará trojkombinace Passo Giau, Passo Valparola a Alta Badia. Jinými slovy brutální „jednička“ s konstantním stoupáním kolem devíti procent (51 – 41,15 km před cílem), vcelku mírná „dvojka“ s pekelným závěrem až 14 % (30,9 – 19,4 km před cílem) a nakonec ona slavná ne-prémie. Pravda, 3,5 kilometru na Alta Badii má průměr pod tři procenta, jenže mezi 4,9 a 4,55 km před cílem stojí v cestě „Kočičí stěna“ Muro del Gatto s průměrem 13,4 %. Po více než 200 kilometrech vrchařiny se tu oddělí zrno pro královský stůl od toho, jež zůstane ležet na nádvoří.

Na celou tuto dřinu bude znovu zajištěno kvalitní přírodní osvětlení v podobě nemnoha mraků a slunce. Teploty převážně dvojciferné, v nižších polohách i nad dvacet

Fakt, že vedení bude nyní hájit Movistar, těžko hodnotit z pohledu úniku. Španělé dokáží kontrolovat etapy, ale jejich prioritou je pořád Valverde, ne nyní „růžový“ Kostaričan. Nadto sami pokukují po možnostech vyhrát etapu únikem. Proto jsou tu jména, jež nemusí být nijak přehnaně naháněna. Tak třeba Nicolas Roche, který se včera testoval, ale nešel přes bolest. Nebo Igor Anton, který neprožívá nejlepší Giro a potřebuje ho zachránit top výsledkem. Anebo Pirazzi – který je na osmnácté místě už vcelku realistickým ohrožením maglia rosa.

Krom toho se ale na etapu cítí Nibali a Astana, jež je zatím bez vavřínu, dokáže držet na dostřel takřka kohokoli. Samozřejmě – pokud do toho kazaští hoši půjdou, vytěžit z toho může i Valverde. Chaves, Majka a Kruiswijk krystalizují jako tři jména, u nichž stále trochu čekáme, co s nimi udělá asolutní tempo a nutnost ukázat reálný strop výkonnosti. Zda jej vůbec bude dosaženo, toť otázkou. Nicméně jejich etapové vítězství by nebylo nijakým šokem.

Facebooková soutěž i dnes čeká na vaše odpovědi na otázku dnešního vítěze.

Času není tolik. Brutální etapa vynucuje start už v 11, výhodou je pak opětovný dlouhý přenos. Vyráběn bude od jedné.