Rok 2014: nejedno překvapení

nabor

Kdo by nerad vzpomínal? Najdou se tací! Pokud však vzpomínat chcete, můžete si s námi nyní připomenout to, co nikdy nezapomeneme, i to, co jsme již zapomněli z uplynulé sezóny 2014.

Úvod sezóny

Greipel válí v etapách, zaostává v klasikách

Těžko lze začít vzpomínky na sezónu 2014 jinde než v Austrálii. Tour Down Under opanoval sice Simon Gerrans a na pódiu ho doplnili Ulissi s Evansem (což máme mimochodem jednoho zraněného, jednoho v ohrožení trestu za doping a jednoho chystajícího se na konec kariéry), ale mluvit budu o André Greipelovi (který závod letos zase vynechává). Ten měl jako již tradičně silný úvod sezóny. Svou úchvatnou statistiku 16 vítězství v sedmi ročnících Tour Down Under, jichž se zúčastnil (dvakrát opanoval závod a bodovačku, jen jednou odjel s „pouhými“ dvěma druhými místa bez výhry v etapě), obohatil o další dvě.

K tomu tři v Ománu (vyhrál i celkově v bodování) a pak ještě šestá výhra v Kataru. Jenže klasiky nevyšly dle představ a právě to je hlavní důvod, proč bude tentokrát Austrálie gorilprostá.

Froome senzační i otazníkový

Chris Froome zaznamenal v úvodu sezóny dva význačné počiny: za prvé zaválel v Ománu, za druhé začal sezónu plnou zranění. A to když jej začala bolet kostrč a omezil kvůli tomu trénink i závody. Šamani placení z Nibaliho peněz  (pokud tací byli) se začali vyplácet…

Omega Pharma – QuickStep

Z týmů válela na začátku roku Omega. A také se není co divit: roviny a klasiky jejím jezdcům sedí. Dík Teprstrovi, Cavendishovi, Boonenovi a Kwiatkowskému přibylo do týmového skladu záhy vítězství celkových (šest) i etapových (čtyři).

Kittel jede dál

Mysleli jste si, že Kittel nepotvrdí fazónu? Tak to jste byli na omylu. Němec v Dubaji vyhrál všechny hromadné etapy a předznamenal bohatý rok.

Mirsamad Pourseyedigolakhour

Že by to šlo i bez EPO? Íránec naznačuje, že ano. Tedy pokud ho už nebere. Od návratu během sezóny 2013 vyhrál Qinghai lake, záhy v roce 2014 se blýskl na Langkawi a později přidal i triumf z Tour of Japan.

Klasiky bez jasné dominance

Klasiky tentokrát postrádaly jasného lídra. Gilbert, Cancellara, Kwiatkowski, Sagan… ti všichni byli tady a bili se o úspěchy. Ale žádné hattricky tentokrát zaznamenány nebyly. Jarní bitvy tak znaly spíš poražené, třeba Pozzata, Hushovda, Greipela.

Tichý Nibali břehy mele

Nibali, pozdější vítěz Tour, zahájil sezónu neuvěřitelně tiše. Nezajel – vůbec nic. Páté místo na Romandii pro něj bylo majstrštykem. A to notně předbíhám, když na tomto místě v článku mluvím o Romandii.

Giro se blíží

První setkání top favoritů

Asi nejnabitější pódium v dosavadním průběhu sezóny vidělo Tirreno – Adriatico. Vyhrál Contador před Quintanou a Kreuzigerem. V závěrečné časovce za přítomnosti těch největších jmen vyhrál Malori.

V Katalánsku se potom potkal Froome, Contador a Quintana. Jenže na pódium to zvládl jen Contador a vyhrál Rodríguez. Naopak Quintana dojel až pátý a Froome pádem v poslední etapě dál tvrdil , že tenhle rok nebude úplně jeho.

Contador poté vyhrál ještě Baskicko, zatímco Sky zahojili rány Cataldo s Kennaughem; první dva na Coppi e Bartali. Až v Romandii dovezl další vítězné body do Británie Froome.

Výměna generací

Na přelomu dubna a května poněkud symbolicky nejprve vyhrál Cadel Evans Trentino a pak Adam Yates Turecko. Jezdci zcela odlišných generací si tak symbolicky předali žezlo. Jenže Cadel to ještě nevěděl. A nevěděl to ani v polovině Gira, kdy vedl…

Giro: Quintana a Rogers se nebojí

Giro d’Italia, to je tak trochu divokost Vuelty, prestiž Tour a italská zima namíchané v jednom. Tradičně nejproblematičtější Grand Tour co do teplot a srážek seděla kolumbijskému horalu Quintanovi a ostřílené australské firmě Michael Rogers. Oba museli prokázat, že mají pro strach uděláno. Zatímco Quintana zaútočil a získal klíčový náskok ve dvanácté etapě, Rogers útočil – dle svých vlastních slov – v místech, kde by si to před dopingovou kauzou nedovolil – a vyneslo mu to dvě výhry.

Giro: Aru stoupá, Evans klesá

Giro znamenalo také průlom pro dvojku Astany Arua, který pódiovým umístěním ukázal, že se s ním může počítat. Naopak sám sebe zklamal Cadel Evans. V půlce závodu růžový, nakonec osmý a hlasitě hovořící o tom, že konec kariéry se blíží.

Wiggo válí za oceánem

Za americkým sluníčkem do Kalifornie mezitím zamířil Sir Bradley Wiggins. A užil si tak jednu z posledních příležitostí zazářit ve slunečním světle – a ne záři reflektorů drahové hály. Pochopitelně vyhrál.

Všechny oči míří k Tour

„Divné“ poslední etapy Švýcarska a Dauphiné

Tradiční generálky na Tour měly nečekaná vyvrcholení. Na Švýcarsku trio Costa – Mollema – Frank vyslalo záškodníky do úniku a vyfouklo úspěch nejen časovkářům Martinovi s Dumoulinem, ale i nedostatečně akcelerujícímu Romanu Kreuzigerovi. Na Dauphiné zase pád a podcenění úniku vedly k tomu, že nevyhrál Chris Froome, ale ani Alberto Contador. Do role černého koně nadcházející Grand Tour se pasoval Andrew Talansky.

Záblesky nových jmen ve stínu Tour

Na méně sledovaných závodech kolem Tour se předvedla dvě zajímavá nová jména. V Rakousku vyhrál etapu a „toptenoval“ Dayer Quintana. Na Route du Sud skončil pátý Kudus, reprezentant eritrejské cyklistiky.

Od začátku jasná Tour

Jak dopadne Tour? Vlastně to ukázaly už první dvě etapy. Nejprve vyhrál Kittel před Saganem a pak Nibali před zírajícími Contadorem, Froomem a spol. Kdo by plýtval silami na stíhání Itala, který neměl dvojbloku Sky – Tinkoff ve zbytku závodu stačit? Jenže i dál to byl Nibali, kdo ujížděl, a ostatní, kteří se dívali. Popřípadě padali. A na Sicílii tak mohli slavit. Kittel opět vyhrál nejvíce etap, Sagan opět panoval v zeleném.

LK střídá RK

Krátce před Tour se stala také jiná důležitá věc. Roman Kreuziger, zčistajasna po letech vyšetřování, nebyl UCI doporučen ke startu. Uvolnil místo dvěma mužům: ve svém týmu drzému Rafalu Majkovi, který poté (nikoli bez mrknutí oka, ale všechna mrknutí byla úmyslná) ovládl horskou klasifikaci, a v očích českých fanoušků Leo Konigovi. Toho stíhaly pády, ale v závodě zůstal. A konečné sedmé místo jej posunulo mezi smetánku.

Čekání na Vueltu a MS

Vakoč? A ten to jede taky?

Nedlouho na to v Polsku. A skoro nikdo nedává pozor. Únik dojíždí až do cíle, ač to půl balíku neví. Petr Vakoč se stává lídrem závodu. Ještě v etapě na Štrbské pleso srdnatě uhájí vedení. Pak sice přenechá vedení Majkovi, ale desáté místo zůstane senzačním úspěchem.

Utahu vládne zkušenost

Dva američtí a jeden australský veterán v top 6. Vyhrál Danielson před Hornerem a kus zpět zůstal Evans. Průměr naštěstí dorovnali mezi nimi naskládaní Anacona, Kelderman a Hermans.

Van Garderen zachraňuje sezónu

Sezóna Tejaye van Garderena byla rozpačitá. Nezaznamenal žádné velké vítězství. Až do USA Pro Challenge. Na domácí půdě TVG vládne. A nedlouho na to navíc přidává triumf v týmové časovce na MS

Vuelta: Nečekaný duel Contadora s Froomem

Vuelta neviděla Štybara (kvůli zubům) ani Hornera (kvůli nemoci), ale zato až v nečekaně dobré formě oba favority Tour. Froome sice vypadal na umření, ale držel se zázračně, Contador po zlomenině naprosto senzačně držel otěže. A Brita nakonec nepustil skoro k ničemu.

Vuelta: Hansen láme rekordy a vyhrává

Dá se odjet deset Grand Tours v řadě? Dá. A na té desáté dokázal Adam Hansen opět útočit a vyhrát. Dokonalým manévrem v 19. etapě.

Polské MS ve Španělsku

Otravná úloha. Kontrolovat ten předlouhý závod. Nikdo se moc nezlobil, když to vzali Poláci. Jenže to chtělo dávat větší pozor. Kwiatkowski se ve sjezdu odplížil od pelotonu, na posledním stoupání zaútočil a nikdo na něj neměl. Nebo že by snad nikdo nechtěl být nepřehlédnutelným v roce 2015?

Bye bye Tony

Něco pokračuje, jiné končí. A tenhle příběh skončil. Tony Martin byl poražen. Bradley Wiggins měl den a málem to ani nebylo drama. Tedy. Vlastně ani nebylo.

Martin málem vládne říjnu

Nechybělo mnoho na dva triumfy. Nakonec Martin dojel první na Lombardii a druhý v Pekingu. A mohl nadávat smogu. Že pustil do hry Gilberta změnou trasy jedné z etap.

Horner do Ameriky, Andy do „hrobu“

Člověk by řekl, že z těch dvou ukončí kariéru spíš ten, co vypadá na tátu, jenže chyba lávky. Chris Horner v podstatě jen kvůli zranění, nemoci a neochotě čekat na nabídky do ledna opustil top scénu, ale nikoli cyklistiku. Zato Andy. Sympaťák z Lucemburska, vítěz Tour de France, nejsledovanější jezdec páté desítky, už zkrátka neměl kolena na to pokračovat.