Sezóna 2015: nabitá Tour s nabitými týmy

nabor

Kdo posílil a kdo oslabil před sezónou 2015? Jaké budou cíle největších hvězd profesionálního pelotonu? Právě na to se podíváme v dnešním článku.

Začněme přehledem týmů pro rok 2015 dle udělených licencí.

WorldTour:

AG2R LA MONDIALE (FRA)
BMC RACING TEAM (USA)
ETIXX–QUICK STEP (BEL)
FDJ (FRA)
IAM CYCLING (SUI)
LAMPRE–MERIDA (ITA)
LOTTO SOUDAL (BEL)
MOVISTAR TEAM (ESP)
ORICA GREENEDGE (AUS)
TEAM CANNONDALE-GARMIN (USA)
TEAM GIANT-ALPECIN (GER)
TEAM KATUSHA (RUS)
TEAM LOTTO NL-JUMBO (NED)
TEAM SKY (GBR)
TINKOFF-SAXO (RUS)
TREK FACTORY RACING (USA)
PRO TEAM ASTANA (KAZ)

Pro Continental:

ANDRONI GIOCATTOLI (ITA)
BARDIANI CSF (ITA)
BORA-ARGON 18 (GER)
BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT (FRA)
CAJA RURAL-SEGUROS RGA (ESP)
CCC SPRANDI POLKOWICE (POL)
COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS (FRA)
COLOMBIA (COL)
DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING (AUS)
MTN-QHUBEKA (RSA)
NIPPO-VINI FANTINI (ITA)
TEAM ROOMPOT (NED)
RUSVELO (RUS)
TEAM NOVO NORDISK (USA)
TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE (BEL)
UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM (USA)
WANTY-GROUPE GOBERT (BEL)
CULT ENERGY PRO CYCLING (DEN)
YELLOW FLUO (BEL)

Ti nejambicióznější

Team Sky

Nejsledovanější ze stájí nabila svou sestavu pro sezónu 2015 k prasknutí. Odchody Boassona Hagena, Dombrowského a Catalda jsou sice znatelné, ale více než vyvažují je akvizice. Navíc v první polovině sezóny ještě tým pojede na odcházejícího Bradleyho Wigginse, který chce zkusit štěstí v klasikách a možná pojede i Giro. Kromě něj budou na svou šanci čekat Porte, Henao, Nieve a z nově příchozích Roche a v neposlední řadě König. V týmu nechybějí ani rychlí muži: Swift, Viviani, Eisel. Hlavní hvězdou, jež dostane totální přednost na Tour de France, bude ovšem opět Froome. Ten se nebojí trasy, která mu v teorii nesvědčí, a sází vše na tuto kartu.

Team Tinkoff-Saxo

Stáj Olega Tinkova nemá za sebou nejlepší Tour, když Contador i Kreuziger vypadli z boje o celkové pořadí. Ač dílčí úspěchy a vzestup Majky byly dobrým signálem, ambicím posíleného týmu nevyhoví. Prioritami v roce 2015 bude totiž double Giro – Tour pro Contadora a double žlutá – zelená na Tour. Dva nad jiné náročné úkoly má pomoci splnit posílené složení: sice chybí Nico Roche, ale příchody Sagana, Bassa, Bodnara, Kiserlovského a Brutta znamenají stejně jako u Sky celkové vyztužení. Drobnou neznámou jsou ambice zmiňovaného Rafala Majky. Pokusí se na Tour o puntíkatý dres? Pojede na celkové pořadí na Vueltě? Obecně tým Tinkoff-Saxo čelí hrozbě „syndromu Los Gálacticos“; musí sestavit hvězdy vedle sebe tak, aby si pomáhaly a nikoli překážely.

Movistar Team

Poměrně konzervativní přestupové období má za sebou Movistar. Odchody starších jezdců, podpisy Sutherlanda, Marca Solera, Rubena Fernandeze a zejména Anacony. Velmi zvolna pokračuje generační obměna. Hlavní hvězdou stáje je již jednoznačně Quintana a stále častěji budeme muset rozlišovat, zda tím míníme Naira či Dayera, který vyhlíží možná průlomovou sezónu. Na Tour, která je hlavním cílem Naira, bude mít k ruce patrně i Valverdeho a pak další z mnoha osvědčených jmen Movistaru.

Astana Pro Team

Astana má pro novou sezónu jeden hlavní cíl: přežít. Dopingové nálezy spolu s obviněními, která mohou vyplynout z padovského vyšetřování, staví tým do role podmínečného členství v ProTour. Pokud je Astana čistá, byla by přitom velká škoda ji ztratit: Aru s Nibalim vyhlíží úspěch na Giru, respektive Tour a přes mírné oslabení na rovinách (Gasparotto, Guarnieri, Gavazzi) se díky podpisům Booma, Malacarneho, Taaramaeho, Catalda či L. L. Sáncheze mohou oba těšit na dostatečnou podporu

Ambice bez přehnaného tlaku

AG2R La Mondiale

Tým AG2R byl do určité míry senzací loňské Tour. Jindy bezhlavě útoční Francouzi dokázali na domácí Grand Tour předvést týmový výkon a ve dvou zaútočit na elitní desítku. Přesně o totéž se Bardet s Péraudem pokusí i letos a šance mají opět dobré. I přes odchody (Chainel, Kern, Bouet, Apollonio, Hutarovič) má AG2R k dispozici stále velkou kvalitu, doplněnou o Bakelantse, Van Summerena a z kontinentální úrovně příchozích Jaureguie s Latourem.

BMC Racing Team

Americká stálice těží z neutuchající podpory ze strany švýcarského výrobce kol a to Jimu Ochowiczovi umožňuje držet tým s velkým potenciálem. Omlazení pro rok 2015 může přinést i větší drzost. S týmem se loučí Hushovd, Evans (oba končí kariéru), Morabito, Sánchez – tedy velmi známá jména. Už během roku 2014 ale přišel Rohan Dennis a později i další nová krev: Caruso, De Marchi, Drucker, Teuns atd. Tak jako většina velkých stájí vsadí BMC na vzorec klasiky – Tour, kde lídrem bude Van Garderen. Z nezmíněných osobností týmu přidávám k dobru Petera Velitse a Darwina Atapumu a připomínám i plán Rohana Dennise, jímž je únorové překonání rekordu v hodinovce

Etixx-Quick Step

Zajímavý rok čeká tým Zdeňka Bakaly. Vedle trojité československé stopy (Martin Velits, Vakoč a Štybar) totiž obsahuje především Rigoberta Urána. A ten má dost vysedávání na střídačce hvězd; v roce 2015 chce prorazit! Cílem je pódium na Giru a úspěch v etapách na Tour. Stáj sice zasáhly odchody poměrně známých jmen (Petacchi, Poels, Pauwels, Fenn, De Gendt, De Weert, Bakelants, Steegmans), ale zůstává velmi nabitá: Boonen, Martin, Terpstra, Cavendish, Brambilla, Trentin, Kwiatkowski a nově také Sabatini, Bouet, de la Cruz, Lampaert a z Etixxu příchozí talent Wisniowski. Zejména první půlka sezóny by měla přinést nejeden úspěch.

MTN-Qhubeka

Cítím potřebu zmínit hned v pomyslné druhé kategorii týmů i pro-kontinentální africkou stáj MTN-Qhubeka. Ta zaznamenala řadu posil – Pauwelse, Gosse, Berhaneho, Van Rensburga, Boassona Hagena, Bose, Cummingse, Farrara… Je třeba říkat více? Vyjádření jsou optimistická a dosud nebyl důvod činit jinak. Jenže teprve čeká várka zpráv klíčová pro stáj kalibru této jihoafrické – kam bude pozvána a které dveře zůstanou zavřena?

Neztratí se

Team Giant-Alpecin

Jediná německá stáj nejvyšší úrovně se drží strategie – odešlo několik jezdců, třeba Devenyns s Van Rensburgem, jiní přišli – nejzajímavěji asi Ludvigsson a van de Haar („ten“ van der Haar). Lídři však zůstávají jasní: Kittel a Barguil. A oba mají jasné ambice: Francouz v klasikách a celkovém pořadí Tour, Kittel zase v zeleném dresu, což, skepticky dodejme, není lehký cíl a lehce jej usnadňuje jen obdobná dualita v týmu Tinkoff-Saxo, kde však narozdíl od Giantu důraz bude kladen na Alberta Contadora. Tým Giant, poctivý sběratel etapových vítězství, nás bude patrně zas bavit.

Kaťuša (Team Katusha)

Bez velkých podpisů i odpisů se obešli také Rusové. Z odchodů je nejvýznamnější Pavel Brutt, akvizice v podobě Bystroma, Guarnieriho, Zakarina, Lagutina a Machada vypadají na papíře hezky, ježto jde vesměs o útočníky. Celkově váhám označit Kaťušu za silnější a důvodem je především stárnoucí Rodríguez. Dokáže ze sebe ještě vylovit výkony, které budou stačit nejlepším z nejlepších? Silný tým kolem něj – Kolobněv, Kristoff, G. Caruso, D. Moreno například – v klíčových pasážích máloco zmůže a obávám se, že Tour nabitá velkými jmény bude už Španělovi velká. Explozivita prvního týdne a absence delších časovek mu ale svědčí a soustředit se čistě na Vueltu (jež zůstává ovšem jasně daným bodem Rodríguezova programu) by bylo trochu pod čest jména. Uvidíme.

Orica GreenEdge

Australská stáj pustila do Afriky M. Gosse. Nová jména nejsou ještě zaběhlá, ovšem nezní špatně: Blythe, Magnus Cort Nielsen a Caleb Ewan. Přidejme již letošní členy jako Albasiniho, Chavese, Clarkea, Durbridge, Gerranse, Matthewse, Meyera, bratry Yatese či třeba Haymana a výsledný mix zůstává mladý, ovšem nikoli bez zkušenosti, a velmi dynamický. Orica patří ke stájím, které nemusejí vyhrávat, ale zpestřují závody, a tento trend by měl pokračovat.

FDJ

FDJ nadobro ztratilo vzpurného Bouhanniho, jehož odchod bezpečně zastiňuje ten Soupeův, Fedrigův, Viennetův a troufám si říci i konec kariéry Mangela. Tour s Démarem a Pinotem je tak jasnou věcí. Tým takřka bez nefrankofonních jezdců bude zvědav také na výkony mladého Elissondea.

Trek Factory Racing

Trek postihl hned trojí konec kariéry. S tou se rozhodl skončit Voigt a Hondo a de facto nucen byl k tomuto kroku i Andy Schleck. Navíc Tinkoff zlákal Kiserlovského a tak bylo nutno lepit. Coledanem, Mollemou a Steegmansem. Trek se i nadále potýká se stárnoucí osou týmu (Popovyč, Cancellara, Schleck a Zubeldia), ale má i mladé naděje jako Dannyho van Poppela, F. Fellineho či J. Arredonda. Na Tour by měl být lídrem Mollema. „Spartakovo“ zaměření na klasiky snad ani netřeba zmiňovati.

Team Europcar

Budoucnost tohoto týmu není valná. Titulární sponzor odchází po sezóně z cyklistiky a tým nedostal licenci WorldTour. Odešli Malacarne, Thurau, Kern, Reza a Berhane, kteří byli nahrazeni regionálními jezdci. Rolland se tentokrát zaměří čistě na Tour, kde chce potvrdit, že má na celkové pořadí. Ve spurtech bude lídrem Coquard, ve Voecklerovi Voecklerem Voeckler. Nebýt tradiční bojovné mentality, sezóna by opravdu neslibovala mnoho, ale pokud Francouzi předvedou chudší, ale o to poctivější zarputilost, nemusejí se zcela ztratit.

Lotto Soudal

Přestupově minimalistické Lotto (nejvíce zaujme podpis De Gendta) vyhlíží sezónu trochu s otazníky. V týmu železného Adama Hansena a rychlé „Gorily“ André Greipela se to týká zejména Jurgena van den  Broecka. Belgičan hledá cestu zpět na vrchol, vynechá Tour, možná zkusí Giro, ale úspěchy na jakémkoli etapovém závodě budou vítány. Greipel se chce více soustředit na klasiky.

Oslabení členové WorldTour

IAM Cycling

Švýcarský tým získal WT licenci. Už to je pro něj výhrou. Nebýt do počtu je však výzva mnohem větší, navíc bez velkých podpisů, jakkoli nechci podceňovat jezdce jako Clement, Devenynts či Coppel. Tým opustil Lofkvist (konec kariéry) a Tschopp, máme-li opět zůstat u top jmen. Nemá v podstatě žádného top jezdce. Hvězdami jsou v něm Mathias Frank či Sylvain Chavanel a je otázka, jak si s nabitým kalendářem vůbec poradí.

Lampre-Merida

Anacona, Cunego, Horner, Favilli. Co jméno, to pojem, ani jedno však na soupisce pro rok 2015 není. A na tabulce příjezdů žádná velká jména, naopak ještě velký červený vykřičník nad jménem Diega Ulissiho, který může očekávat trest za pozitivní dopingový nález. Pokud by se tak stalo, zůstane Lampre Costa, Modolo a Pozzato. Tři lídři, kteří první půlku sezóny, jež Italy zajímá především, pokryjí, ale je otázka, zda budou mít dost silnou podporu, protože všichni tři se v roce 2014 potýkali s formou.

Team Cannondale-Garmin

Neoficiální fúze, oficiálně vzato zánik stáje Cannondale, každopádně mix týmů, které ještě letos byly dva a zaznamenaly řadu odchodů. Dennis, Dekker, Farrar, Millar, Nuyens, Wegmann, Vansummeren – abychom jmenovali jen ty známější. Místo nich do týmu přišli vesměs mladší jezdci Formolo, King, Mohoric, Dombrowski, Koren, Moser a další. Budoucnost tohoto týmu může být velkolepá. Jak si mix sedne letos, je velká otázka. Ovšem za přítomnosti zkušených jezdců jako Hesjedala, Danielsona, Martina a i přes relativně nízký věk také Navardauskase by postupem času mohla vzniknout výbušná směs.

Team Lotto NL-Jumbo

Druhý z týmů Lotto úrovně WorldTour, ten z méně ambiciózních. Zachráněný „Belkin“, nyní placený – jak název napovídá – z loterie, přišel o řadu jezdců. Boom, Mollema, Hivert, Bos, Nordhaug… Za pomocí vesměs nezkušených nově příchozích nebude snadné udržet kvalitu. V týmu zůstávají skvělí jezdci jako Gesink, ten Dam, Kelderman, mohou se mu kldině povést klasiky a jedna z Grand Tour, napříč sezónou ale asi bude prožívat i slabší období.

Koho sledovat „na kontinentu“

Jen letem světem si nyní projeďme i další zajímavé novinky v týmech „druhé divize“. Mezi nimi je stálicí CCC Polsat Polkowice. Poláci pro rok 2015 postavili velmi zajímavý tým, jenž obsahuje mimo jiné Černého s Hirtem. Kromě nich ale také Rebellina, Boleho, Schumachera či Szmyda. Jinými slovy: spousta kvality a zkušenosti, pár dopingových kaněk.

Zajímavé věci se děly i v Androni Giocatoli. Přišel Stortoni, Gatto a Apollonio, naopak tým ztratil služby Hoogerlanda a van Hummela. Především ztráty počítají v Cofidisu: Le Mevel, Taaramae, Coppel – ani jeden ze silného tria už Francouzům nepomůže. Nelehký úděl čeká také Boru, ex-NetApp. Vedle Leopolda Koniga rovněž Machado, de la Cruz zamířili do WorldTour, z níž opačným směrem zase Salerno a Nerz. Němci se také zbavili Františka Paďoura.

Trio Fedrigo – Hivert – Hutarovič zamířilo hledat štěstí do Bretaně, za moře do UnitedHealthcare zase Brajkovič s Rattem. Zajímavé podpisy si připsal dánský Cult. Wegmann, Quaade, Larsson, Downing, Gerdemann, Kirsch – a Karel Hník. Ti všichni nalezli nový domov, do nějž přitom do poslední chvíle „teklo“ skrze nejistou licenci.

V úplném závěru si ovšem přiznejme, kdo byl pravým králem přestupního období. Vini Fantini podepsali – a teď se podržte – Cunega s Nibalim. Zatímco Cunegem je však ten „pravý“, Damiano, Nibalim je Antonio – nikdo jiný než mladší bratr Vincenza.