nabor

Tour de France 2015? To bude zběsilá první půlka závodu a možná ještě zběsilejší druhá půlka. Ačkoli mnozí z nás by nepohrdli možnosti Tour zažít z pozice jezdce, tato Tour bude mnohem zábavnější v televizi. Pro závodníky poskytuje jen dřinu, stres, složitou přípravu a to vše s výsledkem, který může zhatit jeden pád či defekt.

Hned na začátku je důležité poznamenat, že Tour v roce 2015 jednak vrátí do hry časové bonusy – 10, 6 a 4 vteřiny pro první tři v prvním týdnu –  a pak také přináší změnu bodovací soutěže. Ta zvýhodní vítěze. První bere nově 50 bodů, zatímco 2. – 15. v etapě si rozdají jen mezi 30 a 2 body. Cíle změn jsou jasné: otevřít závod a učinit každou etapu potenciálně rozhodující. Zároveň však zbytečně nezvýhodňovat explozivní jezdce v horách. Obecně profil Tour preferuje všestranné jezdce a klade minimální důraz na časovku.

Trasa Tour týden po týdnu

102. ročník Tour de France začne v Utrechtu. Po krátké individuální časovce (pouhých 14 km) bude následovat atraktivní přímořská scenérie města Zélande. Belgická etapa s cílem na Mur de Huy poskytne první zajímavé stoupavé momenty a aby toho nebylo málo, další den se ozvou kostky. Etapa do Cambrai je s 221 kilometry nejdelší v celém ročníku, po pavé se pojede hned devětkrát. Již kompletně francouzská pátá etapa načne období tří dnů stvořených pro spurtery v Bretani. A když už budeme v tomto regionu, vynechat místní skvost Mur de Bretagne bude nemožné. V osmé etapě lze již očekávat na čele top jména. A rovněž tak v deváté etapě, kdy týmová časovka končí krátkým stoupáním a s 28 kilometry délky bude znamenat větší přísun týmových než individuálních časovkářských kilometrů v závodě.

Po dni volna v Pau – mimochodem do Pau se Tour po jedné etapě zase vrátí a to samé učiní s druhým odpočinkovým městem Gap, což spolu se zopakováním etapy Rodez – Mende po pouhých pěti letech tvoří další zajímavosti trasy – se ke slovu dostanou Pyreneje. Jsem poněkud překvapen, že velmi těžká a zajímavá etapa na La Pierre St. Martin, navíc jetá na den dobytí Bastilly, bude následovat přímo po dni volna, kdy někteří nebudou na 100 %, ovšem v kontextu první poloviny závodu nejde o něco nového, jak ještě podotknu níže. Poté etapa s Tourmaletem a Col d’Aspin, kde nikoli poprvé budeme sledovat, jak tyto legendární vrcholy nemají žádnou důležitost pro celkové pořadí. Vcelku mírný finiš bude svědčit úniku. S Pyrenejemi se peloton rozloučí těžkou zkouškou s cílem na Plateau de Beille, což by mohl být opravdový vrchol druhého týdne. Následující dny nabídnou první větší várku uvolnění, když zvláštní zřetel je třeba přikládat jen zmiňované etapě do Mende s těžkým explozivním finišem, kde se dá třeba i půlminuta získat. Druhý týden Tour celkově nabízí určitý prostor pro to, aby se neočekávané události (jichž lze očekávat mnoho) začaly promítat do taktiky jednotlivých týmů. Důležité etapy se dají jet ofenzivně, ovšem i poměrně konzervativně.

Závěrečných pět dní Tour by mělo být opravdovým vrcholem závodění. Již etapa číslo sedmnáct budiž toho důkazem. Těžký sjezd z Col d’Allos a finální výšlap na Pra-Loup. I den na to bude hrát sjezd důležitou roli, když nové stoupání Lacets de Montvernier přichází deset kilometrů před cílem. Atraktivní podívaná v podobě nečetných serpentin potěší i oko diváka a naznačí, kde se bude Tour rozhodovat. Hned po páteční etapě na La Toussuire totiž zlatým hřebem programu bude Alpe d’Huez. Kratičká 110 km dlouhá etapa reflektuje moderní tendenci vytváření rychlých poutavých scénářů, ačkoli je možný i negativní náhled na tento trend coby symbol jisté „amerikanizace“ cyklistiky, přibližování se širokému publiku za každou cenu. K dojezdu do hlavního města Francie již není mnoho co dodávat.

Favorité

Na Tour jako na totální prioritu se zaměří Nibali a Froome s Quintanou. Contador pokukuje po doublu s Girem. Tradičně aktivní budou domácí jezdci, jejichž dobrá forma a absence dlouhé časovky hrají pro atraktivitu závodu. Pinot, Peraud, Bardet budou hlavní francouzské karty. Tím je výčet čistých top favoritů v podstatě kompletní. Další jezdci již spadají spíše do role „mohou překvapit“, popřípadě pojedou coby superdomestici.

Hlavní postřeh: paradoxy prvního týdne

Působí trochu jako nedodělaný domácí úkol, do nějž se snaživý žák snažil zahrnout všechny atraktivní prvky, a naprosto rezignoval na snahu je sladit. První týden obsahuje časové bonusy, dvě etapy se stojkou v závěru, krátkou individuální časovku, týmovou časovku s opravdu raritím kouskem v podobě závěrečné vrchařské prémie, etapu po kostkách a krom toho pouhé čtyři rovinaté etapy pro spurtery, jejichž klání má vedle časových bonusů zatraktivnit také lepší obodování prvního místa. Prvek po prvku nedává itinerář absolutně žádný smysl. Časové bonusy mají posunout spurtery do boje o žluť? Jak? Začne se časovkou. Pak jedna rovinatá etapa, následně Mur de Huy, kostky. A v téhle situaci už tři rovinaté etapy sotva co spasí, zvláště když je následuje Mur de Bretagne a týmová časovka. Má být zabráněno totální dominanci Sagana? Tato Tour je naprosto šitá na míru Saganovi, který nejlépe přežije kostky a krátké kopce, nehledě na to, že i po dni volna dostane několik skvělých možností a většina jeho konkurentů zabalí ještě před Paříží. První týden také doslova volá po pádech, kdy štěstí rozhodne zase o bytí a nebytí favoritů. Navíc podceňovat nelze ani dešť a vítr – minimálně jednoho se určitě dočkáme. A že časové bonusy jen v prvním týdnu neovlivní celkovou klasifikaci?  Ve třech etapách klidně můž sebrat bonus favorit na celkové pořadí. No prostě zběsilost.

Predikce

Sagan znovu drtivě ovládne bodovu klasifikaci

Ač na první pohled se snaží tato Tour jít na ruku sprinterským superspecialistům, ve skutečnosti hraje takřka všemi kartami proti nim. Sagana by mohl vyzvat jedině někdo schopný tak jako on přejet různorodý terén. Je sice teoreticky možné, že s ním první týden bude jeden spurter stíhat, nejspíše však ani to ne, neboť cesta by vedla jedině přes výhru alespoň tří etap. Naopak těžký závěr Tour odstřelí mnohé rivaly a Sagan má dobrou šanci na výhru v Paříži.

Žlutý trikot poveze maximálně jeden spurter

První týden i přes bonusy sedí mnohem víc klasikářům než spurterům. Proto si troufám tvrdit, že je extrémně pravděpodobné naplnění této predikce

Tour opustí do dne volna minimálně tři velcí favorité

Ať už půjde o sprintery nebo vrchaře, masakr prvního týdne doslova volá po ztrátách.

Čech na pódiu

Je vcelku pravděpodobné, že hned dva Češi pojedou Tour v roli týmových dvojek. Roman Kreuziger již zvládl arbitráž a Leo Konig bojuje v týmové hierarchii, šance jsou však poměrně dobré. Přidejme vysokou pravděpodobnost, že první polovina závodu ostřelí jednoho či více top favoritů a senzační výsledek může být na světě.

Chris Froome vítězem

Celkově vnímám tuto Tour jako Tour de paradox. Jak příznačné by bylo, kdyby závodník, proti kterému je trasa jasně nastavena, dokázal zvítězit. Já si však myslím, že Brit je oprávněným favoritem číslo jedna. Nepojede Giro a po nevydařené sezóně má velkou motivaci. Čistě vrchařsky by měl přinejmenším stíhat.

La Course

Závěrem připomeňme, že i tuto mužskou Tour doplní v závěrečný den kritérium La Course by Le Tour de France, v němž se po vydařené letošní premiéře představí opět silné pole žen.