Přes kostky za žlutým spurtem v Bruselu. 106. Tour de France začíná

nabor

Ve čtvrtek vidělo hlavní město Belgie prezentaci týmů, dnes bude hostit start i cíl první etapy Tour. Ta nabídne kostkované legendy Geraardsbergen a Bosberg a poté svěří kontrolu týmům sprinterů. Pozor však – závěrečný půlkilometr stoupá do více než čtyř procent!

Kdyby Stará dáma byla živou bytostí, byla by nejstarší Francouzkou i Evropankou. Když v roce 1903 jela svůj první ročník, Lucile Randon – jejímž rodným Alès Tour mimochodem projede v 16. etapě – byla ještě embryem. Závod přečkal válečné pauzy a přesně 50 let po jeho prvním etapovém vítězství mohl předevčírem zatleskat muži, který pak v cíli slavil ještě třiatřicetkrát a pětkrát vyhrál celkově. Řeč je pochopitelně o Eddym Merckxovi.

„Kanibal“ byl mistrem všech terénů a úvodní prémie letošního ročníku, známé z monumentu Ronde van Vlaanderen, by mu nenadělaly problémy. První jezdec na Mur de Geraardsbergen, pro organizátory Mur de Grammont, se stane i prvním nositelem puntíkatého dresu. Na dvojjazyčnost budeme narážet napříč etapou, Tour však svou francouzskost nezapře. Start tak bude hostit řečí oficiálního profilu Bruxelles. Dojezd potom „Brussell“. Nadějný pokus o vlámskou nizozemštinu organizátorům sklouzl do maltštiny – správně je Brussels či Brussel.

Závěrečné kilometry 1. etapy Tour de France 2019Dost však levných žertů a vzhůru na poslední kilometry, na nichž napětí půjde krájet. Metě bezpečí 3000 metrů od cíle bude totiž předcházet trojice ostrých zatáček. Dva kilometry před cílem cyklisté překonají kanál. A pak už se na mírně zatáčející a stoupající cílové rovince děj vůle boží.

Profil 1. etapa Tour de France 2019

Nejen na ni, ale především na svůj vlak bude spoléhat Dylan Groenewegen. K službám mu bude i Wout van Aert, jenž podle posledních vyjádření přijíždí na Tour prost osobních ambic. Elia Viviani zase vsadí na dvojku Mørkøv – Richeze, jejíž souhru vyhlíží už od nepovedeného Gira. Peter Sagan leadout nepotřebuje, stačí mu vlastní paže a lokty. Uniknout zraku konkurentů potom zkusí při své premiéře na Tour de France čertík Caleb Ewan.

Ostatní vjedou do Bruselu spíše jako černí koně. Alexander Kristoff nedokázal na Tour de Suisse prokázat předešlou formu, Michael Matthews dle vlastních slov přípravu podřídil pomoci zraněnému Tomu Dumoulinovi. Sonny Colbrelli je mužem prvních i dvacátých míst. Uvidíme, co vymyslí Trentin, Pasqualon či dvojka Boasson Hagen – Nizzolo. Francouzi budou přát borcům jejich prokontinentálních stájí: Laportovi, Bonifaziovi a Andrému Greipelovi.

První etapa Tour de France 2019 začne v pravé poledne, její dojezd je odhadován na 17:02. Televizní přenosy pokryjí veškeré dění.

Tipovací soutěž