Spurterská elita na Tour de France 2019! Analýza favoritů

nabor

Do Bruselu se sjede i spurterská elita světa. Snad krom zraněného Gavirii, Cavendishe s Bennettem, kteří se do nominací svých týmů nevešli a Démara s Ackermannem, ti zase odpočívají po náročném Giru. Mimo nich přijíždí všichni a v dalších řádcích se na ně podíváme opravdu detailně.

Christophe Laporte (Cofidis)

Zkušenost – 3,5/10

Francouzský lídr Cofidisu se chystá na svoji pátou Tour de France, ale teprve loni tým pracoval na něj. V každém roce se dostal do Paříže a dokázal dospurtovat do Top 10. Loni dokonce druhý. Jenže doposud se s ním nikdy moc nepočítalo. Loni už bylo jeho jméno zmiňováno a letos, při absenci Démara s Bouhannim je hlavní nadějí pro domácí fanoušky, což je nová pozice, se kterou se musí vyrovnat.

Aktuální forma – 3/10

Letošní rok mu příliš nevychází. Oproti předchozím rozhodně ne. Na úvod sezóny sice vyhrál etapák Étoile de Bességes, ale na Paříž-Nice se do spurtů vůbec nedostal a podobně dopadl i na 4 dny Dunkerque. Chuť si spravil dvěma etapovými vavříny na Škoda-Tour de Luxembourg.

Tým – 5/10

Ani tady nebude mít příliš výhodu. Cofidis totiž neposílá pro Laporta tak úplně silný rozjížděcí tým. Jezdci jako Julien Simon, Pierre-Luc Périchon, Anthony Perez nebo Stéphane Rossetto sice zapracují, ale určitě se nemohou rovnat síle Deceunincku nebo Lotta Soudal. Sestavu navíc doplňují vrchaři Natnael Berhane, Jesús Herrada a specialista na úniky Nicolas Edet.

Rychlost – 7/10

Ani to nebude jeho výhoda proti soupeřům. Letos to ukázal několikrát, že na silnější borce rychlostně ještě nestačí. Určitě se postupně zvedá a posunuje své schopnosti, ale třeba proti Groenewegenovi na 4 dny Dunkerque neměl šanci.

Odolnost v kopcích – 3/10

Ani zde není jeho silná stránka. Laporte je spíše než jezdec, který přejede kopec klasikář a časovkář. V kopcích nestačí a často odpadá.

Názor redakce – 21,5/50

Christophe Laporte je rozhodně talentovaný závodník a Cofidis nedělá chybu, že na něj sází, ale musí ještě na sobě zapracovat. Když se dostane do dobré pozice, může být ve finiši hodně nebezpečný. Tu pozici si však bude muset s největší pravděpodobností vypracovat sám.

Christophe Laporte
Christophe Laporte protíná cílovou pásku před slavícím Bryanem Coquardem

André Greipel (Arkéa-Samsic)

Zkušenost – 10/10

Není zkušenějšího borce mezi spurtery. Během Tour mu bude 37 a v kariéře posbíral 156 vítězství. Čeká ho devátá Tour de France, kde už vyhrál 11 etap. K tomu přidal pět účastí na Giru a tři na Vueltě.

Aktuální forma – 2/10

Pro letošek změnil barvy a jezdí v dresu Pro kontinentální Arkéy-Samsic. Ale vůbec se mu nedaří. Na úvod vyhrál etapu v Gabonu na La Tropicale Amissa Bongo. Od té doby se do Top 10 probojoval jen na Kuurne-Brussel-Kuurne, v jedné etapě Paříž-Nice a v jedné Kolem Katalánska.

Tým – 3/10

Arkéa-Samsic má ambice na posun do World Tour, ale musí ještě posílit tým. Greipelovi k ruce budou Kévin Ledanois, Maxime Bouet a Anthony Delaplace. Mistr Francie Warren Barguil, Florian Vachon, Élie Gesbert a Amaël Moinard budou úřadovat v horách.

Rychlost – 7/10

Nejlepší roky má André Greipel už za sebou. Už nepatří mezi nejrychlejší muže pelotonu a s věkem rychlost ztrácí. Proti mladším borcům bude mít problém se prosadit.

Odolnost v kopcích – 3/10

Gorila, jak zní přezdívka Andrého Greipela nikdy nevynikala v kopcích. André je typickým spurterem a v náročnějších etapách, kdy se vjíždí do zvlněnějšího profilu ztrácí kontakt.

Názor redakce – 25/50

Určitě by bylo dobré, kdyby se mu povedlo rozšířit svoji sbírku výher. Jenže se bude muset do dobré pozice dostat. Tu mu jeho kolegové letos ale ještě nedokázali pořádně vytvořit. Proti rychlejším soupeřům se silnějšími týmy to bude mít velmi těžké.

André Greipel
André Greipel ještě v barvách Lotto Soudal

Giacomo Nizzolo (Dimension Data)

Zkušenost – 5/10

Na Tour de France bude debutovat, ale má za sebou jeden start na Vueltě a sedm účastí na Giru, kde dvakrát ovládl i bodovací soutěž. Zkušenosti z ostatních Grand Tours má, ale Tour de France je přece jenom o něco hektičtější než Giro a Vuelta a zde by se chybějící zkušenost s francouzským gigantem mohla projevit negativně.

Aktuální forma – 3/10

Nizzolo po dlouhých letech opustil Trek a přešel k Dimension Data. Hned v úvodu roku vyhrál etapu na Ománu, přes Tirreno a Kolem Romandie se představil na Giru, kde dvakrát dospurtoval jako pátý. Před Tour si střihl ještě etapák Kolem Slovinska a bral etapové vítězství.

Tým – 6/10

Lars Ytting Bak, Reinardt Janse Van Rensburg a hlavně Edvald Boasson Hagen, to budou klíčoví závodníci pro Nizzola a jsou schopni mu připravit pozici velmi dobře. Zbytek týmu, tedy Roman Kreuziger, Ben King, Michael Valgren a Steve Cummings příliš nápomocní nebudou, ti se soustředí na vrchařské cíle.

Rychlost – 8/10

Nizzolo je bezpochyby kvalitní spurter, umí soupeřit s těmi nejlepšími. Rychlostně a pozičně ztrácí na jezdce jako Ewan a Viviani, ale spolehlivě dokáže dospurtovat hned za nimi.

Odolnost v kopcích – 6/10

Giacomo Nizzolo je čistokrevný spurter se vším všudy. Jenže v poslední sezóně z této bubliny trochu vystoupil, když dokázal na Vueltě dojíždět na čele i v těžších etapách. Například v 8. etapě, kde Alejandro Valverde přespurtoval Petra Sagana byl pátý. Zdá se, že se v kopcích zvedl, ale i tak se nemůže řadit po bok jezdců jako Sagan, Trentin a Matthews.

Názor redakce – 28/50

Pro Giacoma Nizzola je výhodou, že se o něm nemluví. Navíc k sobě dostane zkušený rozjížděcí vlak, který mu vypracuje patřičnou pozici. Z té může být Nizzolo velmi nebezpečný a útočit hodně vysoko. Ale nezkušenost s Tour de France může být překážkou. Uvidíme jestli se Dimension Data vyplatí sázka na Nizzola, místo Marka Cavendishe.

Giacomo Nizzolo
Giacomo Nizzolo v hromadném spurtu (bílý dres vlevo)

Sonny Colbrelli (Bahrain-Merida)

Zkušenost – 5/10

Ital nastoupil už pětkrát na Giru. Od přestupu do Bahrainu-Merida ho tým v obou letech poslal na Tour de France. Loni si dokonce dospurtoval pro dvě druhá místa. Všechny Grand Tours navíc dokončil.

Aktuální forma – 4/10

Letos je to průměrná sezóna pro Itala. Jediné vítězství si letos připsal na závodě Kolem Ománu. Zaspurtoval si i na dalších závodech jako Kolem Valencie, Paříž-Nice, Kolem Romandie a Critérium du Dauphiné. Před Tour se ještě ukázal na domácím mistrovství, kde vybojoval stříbrnou medaili.

Tým – 6/10

Colbrelli nikdy nespoléhal na nějakou výraznou pomoc od týmu. Letos mu ale Bahrain přiveze rozjížděče Ivana Cortínu, časovkáře Jana Tratnika a klasikáře Matěje Mohoriče. Zbytek týmu tvoří Vincenzo Nibali, Damiano Caruso, Dylan Teuns a Rohan Dennis.

Rychlost – 8/10

Colbrelli v Bahrainu dozrál a nebojí se spurtovat proti špičkovým spurterům, které také dokáže prohnat. Pravidelně se řadí do širšího okruhu favoritů.

Odolnost v kopcích – 8/10

Jakmile je profil o něco těžší, pak už patří k hlavním favoritům. Mezi spurtery patří v kopcích k absolutní špičce a dokáže zaspurtovat i z hodně prořídlé skupiny po náročné etapě.

Názor redakce – 31/50

Loni ho od výhry dělily centimetry a letos bude chtít konečně uspět. Navíc bude mít hned několik příležitostí, kde by se mohlo spurtovat z prořídlé skupiny.

Sonny Colbrelli
Sonny Colbrelli na Kolem Ománu

Matteo Trentin (Mitchelton-Scott)

Zkušenost – 7/10

Čeká ho pátá Tour de France, k tomu objel dvě Vuelty a dvě Gira. Během kariéry posbíral už sedm výher na těchto třech největších závodech. Ital má zkušenosti s vedením týmu do spurtů, navíc vozí dres mistra Evropy, který vybojoval ve velmi těžkém závodě.

Aktuální forma – 7/10

Sezónu začal výhrou ve Valencii a pak přidal další dvě na Ruta del Sol. Dařilo se mu i na Paříž-Nice, jarních klasikách a Kolem Švýcarska, kde se vždy pravidelně probojovával do Top 10.

Tým – 4/10

Trentin do spurtů nedostane příliš pomoci. Rozjíždět ho budou Daryl Impey a Chris Juul-Jensen. Zbytek jezdců – Simon Yates, Jack Haig, Michael Hepburn a Luke Durbridge budou spíše k ruce pro Adama Yatese na celkové pořadí.

Rychlost – 8/10

Matteo Trentin je bezpochyby kvalitním spurterem. V maximální rychlosti zaostává za lidmi jako Groenenwegen nebo Viviani, ale dokáže jim pořádně zatopit a pokud se dostane do dobré pozice, je schopný je přespurtovat.

Odolnost v kopcích – 8/10

Mezi spurtery patří k těm nejlepším v kopcích. Nemá problém v těžších terénech, dokáže přejet na čele větší kopce než čistokrevní spurteři a v tom spočívá jeho výhoda, podobně jako třeba Colbrelli.

Názor redakce – 34/50

Matteo Trentin je bezpochyby jedním z nejlepších spurterů na startu a patří mezi favority každé etapy. Navíc letošní profil by mu mohl nahrávat a Ital bude chtít rozšířit svoji sbírku výher.

Matteo Trentin
Matteo Trentin

Alexander Kristoff (UAE Team Emirates)

Zkušenost – 9/10

Chystá se na svoji sedmou Tour de France a při všech předchozích šesti účastech ukázal skvělé nohy. Ne nadarmo si loni odvezl výhru z Champs-Élysées.

Aktuální forma – 6/10

Kristoff v UAE prožívá povedený restart kariéry. Ochotně pomáhá Gaviriovi a k tomu přidává i svoje výhry. Tradičně uspěl v etapě v Ománu, po famózním výkonu ovládl Gent-Wevelgem a byl třetí na Kolem Flander a Eschborn-Frankfurt. Před Tour si podmanil domácí závod Kolem Norska a jednorázovku GP du Argovie. Naopak na etapáku Kolem Švýcarska se do spurtu příliš nedostal a bylo z toho jen jedno umístění v Top 10.

Tým – 7/10

Alexander Kristoff bude mít k ruce jen tři pomocníky, ale velmi kvalitní. Pomáhat mu budou dva krajani, se kterými spolupracuje pravidelně – Sven Erik Bystrøm a Vegard Stake Langen. Největší postavou pak je mladý a talentovaný Belgičan Jasper Philipsen. Fabio Aru, Dan Martin, Sergio Henao a Rui Costa budou sledovat individuální cíle.

Rychlost – 9/10

Alexander Kristoff má i ve svých dvaatřiceti letech, které oslavil včera 5. července, stále sílu v hromadných dojezdech. Čím těžší etapa, tím jeho akcie rostou, ale silný je i v běžném hromadném dojezdu a bude nutné s ním počítat.

Odolnost v kopcích – 6/10

Kristoff se rozhodně kopců nebojí. Nevyrovná se v nich jezdcům jako Matthews, Sagan a Trentin, ale poradí si s nimi lépe než Viviani a Groenewegen.

Názor redakce – 37/50

Měl to být původně Fernando Gaviria, kdo byl na Tour de France určen jako spurter, ale kvůli zranění ho zastoupí Alexander Kristoff. Norský matador je plnohodnotnou náhradou za zraněného Kolumbijce a můžeme čekat velké věci, navíc s Jasperem Philipsenem jako rozjížděčem.

Alexander Kristoff

Peter Sagan (Bora-hansgrohe)

Zkušenost – 9/10

Sedm Tour de France a čtyři Vuelty, přesto to bude zvláštní pohled. Poprvé uvidíme Petra Sagana ve Francii bez jakéhokoliv speciálního dresu. V kariéře už vyhrál 11 etap na Tour de France a šestkrát vybojoval zelený dres, čímž vyrovnal absolutní rekord Erika Zabela, letos ho může překonat.

Aktuální forma – 4/10

Na jeho poměry je to zatím nepovedený rok. Výhra na Tour Down Under, Kolem Kalifornie a Kolem Švýcarska. Tři triumfy jsou zatím velmi chudý zápis do statistik. Jarní klasiky se mu taky nepovedly, nejlépe byl čtvrtý na San Remu a do Top 10 se dostal už jen na Roubaix. V etapácích v Argentině, na Tirrenu a v dalších etapách Kalifornie, Švýcarska i Down Under byl vždy některý z jeho soupeřů silnější.

Tým – 7,5/10

Peter Sagan dostane k ruce loajální tým. Pomáhat mu budou Daniel Oss, Lukas Pöstelberger a Marcus Burghardt. Ruku k dílu mu budou moci přidat i vrchař Gregor Mühlberger a mistr Německa Maximilian Schachmann. Emanuel Buchmann a mistr Rakouska Patrick Konrad přijedou pro celkové pořadí.

Rychlost – 9/10

Peter Sagan se řadí k absolutní špičce a užšímu okruhu favoritů. Dokáže se vyrovnat jezdcům jako Viviani, Ewan a Groenewegen. V kariéře už ukázal mnohokrát, že je s ním nutné počítat i ve spurtu celého pelotonu. Z dobré pozice je opravdu velmi nebezpečným závodníkem.

Odolnost v kopcích – 9/10

Kopce mu nedělají vážnější problém. Zvládne je bez větších problémů a ve spurtu menší skupiny se stává automaticky největším favoritem. Navíc letošní itinerář je mu šitý na míru a mohl by svou sbírku výher rozšířit.

Názor redakce – 37,5/50

Peter Sagan je největším favoritem na zisk zeleného dresu. Po cestě pro sedmý Maillot Vert bude chtít posbírat i etapové vavříny. V tom mu bude bránit řadaq silných soupeřů. O zelený dres se hlásí Groenewegen, Van Aert nebo Matthews, ve spurtech tu jsou Viviani i Ewan.

Peter Sagan
Peter Sagan na závodě Kolem Švýcarska

Dylan Groenewegen (Jumbo-Visma)

Zkušenost – 6,5/10

Míří na svou čtvrtou Tour de France. První účast v roce 2016 byla spíše testovací. Groenewegen si zkusil Grand Tour objet, zaspurtovat, ale tlak na něm nebyl. To v další sezóně už si odvážel nejcennější výhru z Champs-Élysées. Loni už byl Groenewegen mezi hlavními favority a v prvním týdnu vyhrál dvě etapy.

Aktuální forma – 9/10

Letošní rok má výbornou formu. Výhra ve Valenci, v Algarve, hned dva primáty z Paříž-Nice, opanoval Dreidaagse De Panne, další tři etapy si připsal na 4 dny Dunkerque a dvě výhry stihl na ZLM Tour těsně před Tour de France.

Tým – 9,5/10

Groenewegen dostane opravdu kvalitní podporu v honbě za vítěznými etapami. Nizozemský expres budou rozjíždět Tony Martin, Amund Grøndahl Jansen, Mike Teunissen a Wout Van Aert. Jen ta jména stačí, teď si tento vlak představte na silnici a je z toho výborná pozice pro Groenewegena.

Rychlost – 10/10

Nizozemec je jednoznačně spurterskou celebritou nejvyšší jakosti, která si dokáže poradit ve spurtu s kýmkoliv. Groenewegen se velmi rychle zařadil mezi absolutní špičku a hodlá to ukázat v plné síle.

Odolnost v kopcích – 4/10

Groenewegen je čistokrevný spurter a jakmile se trať začne zvedat, tak ztrácí a ve zvlněných etapách se s ním nemůže počítat do finiše.

Názor redakce – 39/50

Groenewegen je jeden z nejrychlejších v balíku a v rovinatých etapách bude jedním z nejstřeženějších závodníků, jehož zadní kolo budou chtít soupeři využít ve spurtu.

Groenewegen a Teunissen
Dylan Groenewegen (vlevo v zeleném) a Mike Teunissen (vpravo v růžovém) oslavují v cíli poslední etapy závodu 4 dny Dunkerque (Twitter; 2019)

Caleb Ewan (Lotto Soudal)

Zkušenost – 5,5/10

Tři Gira, jedna Vuelta a nyní debut na Tour de France. Tři vítězné etapy na Giru, jedna na Vueltě. Ani jednu Grand Tour však nedokončil.

Aktuální forma – 10/10

Caleb Ewan má zatím skvělou sezónu. Na úvod se mu sice nezadařilo na domácích silnicích v Austrálii, ale pak přišlo vítězství na UAE Tour, dvě druhá místa na Paříž-Nice a dvě výhry na Kolem Turecka. Následoval start na Giru, kde ovládl dva hromadné dojezdy. Po Giru se představil ještě na ZLM Tour a ovládl tam jednu etapu.

Tým – 9,5/10

Drobounký Australan dostane ve Francii svoji obvyklou sestavu. Lotto Soudal přiváží Jense Keukeleireho, Jaspera De Buysta a Rogera Klugeho. Ruku k dílu přiloží i Maxime Monfort, Tiesj Benoot, Thomas De Gendt a Tim Wellens.

Rychlost – 10/10

Je stejná generace jako Groenewegen. Stejně tak se zařadil i mezi absolutní spurterskou špičku a na bitvy těchto mladých pušek se můžeme těšit. Caleb Ewan patří dlouhodobě mezi nejrychlejší jezdce v pelotonu a letos to potvrzuje dalšími skvělými výkony.

Odolnost v kopcích – 6/10

V kopcích je na tom podobně jako Kristoff. Caleb Ewan dokázal v kariéře vyhrát prudký výstup na přehradu Hatta, ale ve více zvlněných etapách bude ztrácet na Matthewse s Trentinem.

Názor redakce – 41/50

Caleb Ewan bude chtít svůj debut na Tour de France ozdobit vítězstvím. Tým mu bude nápomocný v honbě za tímto cílem a je nutné s ním počítat.

Caleb Ewan
Caleb Ewan v cíli 11. etapy Gira (cyclingnews.com; 2019)

Elia Viviani (Deceuninck-Quick Step)

Zkušenost – 7/10

Šestkrát byl na Giru, dvakrát na Vueltě a podruhé se ukáže i na Tour de France. Při všech Grand Tour si zaspurtoval na sebe, krom jediné – Tour de France 2014, kde pracoval pro Petra Sagana. Poprvé si tak Tour zkusí jako lídr, z ostatních závodů má ale zkušeností víc než dost.

Aktuální forma – 10/10

Viviani má skvělý rok. Vyhrál etapu na Tour Down Under, závod Cadel Evans Great Ocean Road Race, etapu na UAE Tour a etapu na Tirrenu-Adriaticu. Doma na Giru vyhrál hned ve třetí etapě, ale byl diskvalifikován, což mu trochu podlomilo morálku a na výhru znovu nedosáhl. Chuť si spravil ve Švýcarsku, kde zaznamenal dvě etapové výhry.

Tým – 10/10

Jediný důvod, proč týmy Jumbo-Visma a Lotto Soudal nedostaly hodnocení 10/10 je Deceuninck-Quick Step. Viviani dostane totiž naprosto exkluzivní podporu. Dries Devenyns, Yves Lampaert, Kasper Asgreen a zkušení rozjížděči Michael Mørkøv a Maximiliano Richéze. Julian Alaphilippe a Enric Mas budou nahánět své vlastní cíle.

Rychlost – 10/10

Viviani je nejnebezpečnější na posledních 150 metrech. Pokud si ho sem kdokoliv doveze, je téměř jisté, že ho Viviani přespurtuje. Ital se dokáže protáhnout sebemenší skulinou a zaskočit kohokoliv.

Odolnost v kopcích – 4/10

Viviani je spurterem. Co se týče schopnosti v kopcích, je na tom podobně jako Groenewegen. Oba ve zvlněnějších profilech odpadávají.

Názor redakce – 41/50

Poprvé přijíždí na Tour jako lídr týmu. Navíc v čele velmi silného týmu Deceuninck. Ital vyzrál, dostane skvělou podporu a bude chtít sbírat etapové primáty jako na běžícím pásu.

Elia Viviani
Elia Viviani ve spurtu Kolem Švýcarska

Michael Matthews (Sunweb)

Zkušenost – 8/10

Matthews se představil dvakrát na Giru, dvakrát na Vueltě a chystá se na svoji pátou Tour de France. Na všech třech Grand Tours také vybojoval etapové prvenství a navíc na Vueltě i Giru vozil dres lídra.

Aktuální forma – 8/10

Úvod sezóny se mu nevyvedl. Začal až na Omloop Het Nieuwsblad dvanáctým místem. Z Paříž-Nice odstoupil hned v první etapě. Chuť si zlepšil v Katalánsku, kde vyhrál dvě etapy. Pokračoval na klasiky a vybojoval 6. místo na Flandrech a 8. na Valonském šípu. Zaspurtoval si i na závodě Kolem Švýcarska a ve všech spurtech se dostal do Top 10.

Tým – 10/10

Michael Matthews se může těšit na naprosto skvělou podporu. Tým Sunweb nemá Toma Dumoulina, a proto energii věnují do spurtů Australana. K tomu mu pomůže objev sezóny Cees Bol, Nikias Arndt, Søren Kragh Andersen se dvěma časovkáři Lennardem Kämnou a Chadem Hagou. Nicolas Roche a Wilco Kelderman budou útočit na celkové pořadí.

Rychlost – 8/10

Matthews není nejrychlejším mužem v pelotonu, ale nebezpečný je. V hromadných dojezdech umí pořádně zazlobit a prohnat ty nejlepší. S trochou štěstí může útočit i na etapová prvenství v hromadných dojezdech, obzvlášť se skvělou podporou, na kterou se může od Sunwebu těšit.

Odolnost v kopcích – 10/10

Mezi představenými závodníky je v kopcích jednoznačně nejsilnějším. Samotné osmé místo po těžkém závodě Valonský šíp s brutálním výstupem na Mur de Huy o něčem svědčí. Závod Kolem Katalánska také není rovinatý a v dobách, kdy startoval na Giru a sbíral etapové vavříny na Tour, taky vítězil ve zvlněných profilech.

Názor redakce – 44/50

Matthews bude největším vyzyvatelem Petra Sagana v boji o zelený dres. Mimo to Australan zaútočí i na etapová prvenství a zkusí rozšířit svoji sbírku tří etapových výher.

Michael Matthews
Michael Matthews na Tour de France 2017

Mimo zmíněné jezdce musíme pozornost zaměřit na Niccola Bonifazia (Total Direct Energie), Jaspera Stuyvena (Trek-Segafredo), Edvalda Boassona Hagena (Dimension Data). Nelze opominout Jense Debusschereho s Rickem Zabelem (oba Katusha-Alpecin) nebo Andreu Pasqualona (Wanty-Groupe Gobert).Překvapit může i Benoît Cosnefroy (AG2R),