Ohlédnutí za sezónou 2017 týmu BMC

nabor

Čtvrtým týmem v našem seznamu hodnocení je stáj BMC, která má za sebou asi jednu z nejúspěšnějších a možná dokonce nejúspěšnější sezónu za dobu své existence. 48 výher na největších závodech kalendáře je toho důkazem.

Koupit dres BMC

Před sezónou tým opustili například Philippe Gilbert, Peter Velits, Taylor Phinney, Marcus Burghardt, Darwin Atapuma a Rick Zabel. Do týmu ale přišli zkušení závodníci jako Nicolas Roche, Martin Elmiger nebo Francisco Ventoso a také mladíci Nathan Van Hooydonck, Kilian Frankiny nebo Miles Scotson.

A právě mladý Australan Scotson se stal velmi překvapivým mistrem Austrálie a Rohan Dennis ho doplnil triumfem v časovce.

Richie Porte
Richie Porte na Willunga Hill

 

Následoval závod Tour Down Under, kde dominoval třetí Australan v barvách BMC – Richie Porte. Po výhře ve 2. etapě se dostal do průběžného vedení. Svoji pozici potvrdil už čtvrtou výhrou v řadě na stoupání Willunga Hill a uzmul tak poprvé celkovou výhru na domácím etapáku.

Tým následně triumfoval v týmové časovce na začátku února v závodě Kolem Valencie. V Ománu si pak dvě výhry připsal Ben Hermans a ovládl také celkové pořadí. 10. výhru přidal Rohan Dennis, když se stal celkovým vítězem v Provence.

Greg Van Avermaet
Greg Van Avermaet na Omloop Het Nieuwsblad

Poté už přišla na řadu sezóna klasik, kterou odstartoval závod Omloop Het Nieuwsblad a loňskou výhru zopakoval olympijský šampion Greg Van Avermaet.

Etapovou výhru v královské etapě Paříž – Nice vybojoval Richie Porte, ale po smůle v úvodních etapách se mu nezadařilo v celkovém pořadí. Na Tirreno-Adriatico jezdci BMC ovládli úvodní týmovou časovku a závěrečnou individuální časovku vyhrál Rohan Dennis. Následovala další výhra v týmové časovce, tentokrát v Katalánsku.

Greg Van Avermaet
Grag Van Avermaet triumfuje na Paříž – Roubaix

To už ale začínal další blok jarních klasik a Greg Van Avermaet se rozhodl zdemolovat konkurenci. Výhra na E3 – Harelbeke, následovaná triumfem na Gent – Wevelgem byla jen předehra. Rána přišla na Flandrech, kde po brilantním útoku Philippa Gilberta a po pádu přes Petra Sagana dokončil jako druhý. Chuť si napravil na Paříž-Roubaix, kde na velodromu pokořil Zdeňka Štybara a mohl nad hlavu zvednout slavnou dlažební kostku pro vítěze.

Tejay Van Garderen vítězí v 18. etapě Gira

Další výhru si připsal ve 2. etapě Tour of the Alps Rohan Dennis. Souběžně se konal závod Kolem Romandie, kde etapu vyhrál Stefan Küng a celkové pořadí Richie Porte. Na Giru měl být Rohan Dennis lídrem na celkové pořadí, ale nezadařilo se mu a odstoupil. Chuť si tým napravil etapovými vavříny, které získali Silvan Dillier a Tejay Van Garderen.

Etapák Kolem Lucemburska si pro sebe urvali Jean-Pierre Drucker (etapa) a Greg Van Avermaet (2 etapy a celkové pořadí). Na Dauphiné svoji skvělou formu znovu ukázal Richie Porte, když vyhrál časovku a do poslední etapy bojoval o celkový triumf. Další dvě výhry přidal Rohan Dennis v časovkách ve Švýcarsku. Další prvenství vybojoval v jedné etapě Route du Sud Silvan Dillier.

Následovala mistrovství jednotlivých zemí a Jean-Pierre Drucker se stal mistrem v časovce v Lucembursku. Stejnou disciplínu ovládli i Stefan Küng (Švýcarsko) a Joey Rosskopf (USA). Hromadný závod ve Švýcarsku ovládl Silvan Dillier.

Zraněný Richie Porte - 9. etapa Tour de France 2017
Zraněný Richie Porte – 9. etapa Tour de France 2017

Následovala Tour de France, kde měl Richie Porte atakovat pódium a žlutý dres, ale přišla devátá etapa a ošklivý pád, který veškeré ambice pohřbil. Tým se pak snažil o etapová prvenství, nejblíže mu byl Greg Van Avermaet ve 14. etapě, ale Michael Matthews byl nad jeho síly. Po pádu Richieho Porta byl lídrem Damiano Caruso, který nakonec dokončil závod jako 11.

Ovšem po Tour se vyloupl Dylan Teuns a dominoval, kde se objevil. Dvě etapy a celkový triumf ve Valonsku. Jednu výhru zde přidal i Jean-Pierre Drucker.

Dylan Teuns
Dylan Teuns v Polsku

Následovalo Tour de Pologne a Dylan Teuns si připsal další etapový vavřín, stejně jako triumf v celkové klasifikaci. Na souběžně konaném podniku Kolem Utahu si etapový vavřín připsal Brent Bookwalter.

Další výhru zapsal Stefan Küng v časovce na BinckBank Tour. Následně dvě vítězné etapy zapsal znovu Dylan Teuns a získal i celkový primát na závodě Arctic Race of Norway. Předposlední výhra přišla na Colorado Classic, kde byl nejlepší Manuel Senni.

Posledním triumfem byla výhra v týmové časovce na Vueltě, kde roli lídra měl Tejay Van Garderen a dosáhl na 10. místo.

Hodnocení sezóny – 9/10

Dost možná nejlepší sezóna týmu. Sice ve své historii už je zapsán triumf Cadela Evanse na Tour de France či titul mistra světa Philippa Gilberta nebo tituly v týmové časovce na MS. Letos se ale povedlo ovládnout největší klasiky v čele s Paříž-Roubaix, zároveň mnohé úspěchy na týdenních závodech dokládají úspěšnou sezónu a číslo 48, na kterém se počet výher zastavil je nejvyšší v historii týmu.

Líbí se vám dresy BMC?

Kompletní nabídka BMC v našem eshopu.

HLASOVÁNÍ - cyklista roku 2017

Připravili jsme si pro naše čtenáře anketu – cyklista roku 2017. Je to jen ve vašich rukou! Rozhodněte o nejlepším jezdci, týmu a také v dalších několika kategoriích. Jeden vylosovaný hlasující vyhraje kšiltovku Tour de France v hodnotě 599 Kč.

Hlasovat a vyhrát =>

Plán dalších ohlédnutí

Datum Týmy Ohlédnutí Eshop
9.11.2017 AG2R článek do eshopu pro dres
12.11.2017 Astana článek do eshopu pro dres
15.11.2017 Bahrain-Merida článek do eshopu pro dres
18.11.2017 BMC článek do eshopu pro dres
21.11.2017 Bora-hansgrohe článek do eshopu pro dres
24.11.2017 Cannondale-Drapac článek do eshopu pro dres
27.11.2017 Dimension Data článek do eshopu pro dres
30.11.2017 FDJ článek do eshopu pro dres
3.12.2017 Katusha-Alpecin článek do eshopu pro dres
5.12.2017 Lotto Soudal článek do eshopu pro dres
7.12.2017 LottoNL-Jumbo článek do eshopu pro dres
9.12.2017 Movistar článek do eshopu pro dres
11.12.2017 ORICA-Scott článek do eshopu pro dres
13.12.2017 Quick-Step Floors článek do eshopu pro dres
15.12.2017 Sky článek do eshopu pro dres
17.12.2017 Sunweb článek do eshopu pro dres
19.12.2017 Trek-Segafredo článek do eshopu pro dres
21.12.2017 UAE Team Emirates článek do eshopu pro dres