Mancebo ovládl závěrečnou etapu, celkově vyhrál Carpenter

Francisco Mancebo (Skydive Dubai) zvítězil v poslední etapě Kolem Alberty, poté co nastoupil svým kolegům z celodenního úniku a udržel za zády peloton. Ten do cíle přivedl Kristoffer Skjerping (Cannondale-Drapac) 4 vteřiny za Mancebem. Celkové vítězství udržel Robin Carpenter (Holowesko-Citadel) před Bauke Mollemou (Trek-Segafredo).

V úniku dne se na Edmontonském okruhu předvedli Phil O’Donnell a Tyler Williams (oba Axeon Hagens Berman), Danilo Celano (Amore & Vita), Matthew Busche (UnitedHealthcare), Matthieu Jeannes (Lupus), Matteo Dal-Cin (Silber), David Drouin (Silber), Ivan Santaromita a pozdější vítěz Francisco Mancebo (oba Skydive Dubai).

Na čele pelotonu se po většinu dne střídaly týmy Trek-Segafredo, Holowesko-Citadel a Rally Cycling, jenž měly své jezdce na prvních třech místech. Únik na 124 km dlouhé trati tak nedostával mnoho prostoru a jejich maximální odstup byl pouze 2:25.

Na posledních okruzích postupně odpadli všichni členové původního úniku až na Manceba. K tomu se z pelotonu přidali Danny Summerhill (UnitedHealthcare), Eddie Dunbar (Axeon Hagens Berman) Lawson Craddock a Toms Skujins (oba Cannondale-Drapac). Krátce poté, necelé 4 kilometry před cílem pak Mancebo nastoupil a nechal všechny ostatní za sebou. Pro něj je to ve 40 letech velký úspěch.

Celkově vyhrál, navzdory všem předpokladům, Robin Carpenter.  Bauke Mollema dojel druhý a neobhájil tak své loňské vítězství. Třetí skončil Evan Huffman (Rally Cycling).

[cyklostat id=“Tour-of-Alberta“ etapa=“5″ rok=“2016″ nadpis=“Kolem Alberty 2016, pořadí 5. etapy“]