Quintanova dominance, ztráta Frooma, propad Königa i tohle přinesl druhý týden Vuelty

nabor

Druhý týden nepřinesl žádnou změnu na pozici lídra celé soutěže. Vedoucím závodníkem i pro poslední týden zůstává Nairo Quintana. Kolumbijský vrchař potvrdil své kvality během celého závodního bloku. Velké potíže s ním měl Froome, který nakonec i v jedné z etap nabral ztrátu. Ve stejné etapě se výsledkově propadl i Leopold König, který do té doby figuroval v první pětce.

11. etapa Colunga. Museo Jurásico > Peña Cabarga – 169 km

Chris FroomePoměrně rovinatá etapa končila výšlapem na Peña Cabarga. Ihned na počátku se vytvořil únik velké skupiny závodníků, mezi nimiž bylo i jméno bývalého cyklokrosového mistra světa Zdeňka Štybara. Český jezdec se před poslední stoupáním zkoušel od svých kolegů odpojit, ale vůbec se mu jeho nástupy nedařily.

Do posledního kopce tedy vjel jako první Ben Hermans z BMC, kterého chvíli sledoval Jan Bakelants. Peloton už byl i těmto borcům v zádech a to především díky Rubénu Fernandézovi.

Dva kilometry před cílem zaútočil Esteban Cháves, ovšem favorité na celkové prvenství si jej ujet nenechali. V kopci se výrazněji ukazoval i druhý český jezdec Leopold König, který se několikrát pokoušel utrhnout společně s domácí hvězdou Alejandrem Valverdem, ale pokaždé bezúspěšně.

O vítězství si to totiž rozdali jiní dva „kohouti na smetišti“ a to Christopher Froome s Quintanou. Oba dojeli přibližně na metu 250 metrů před cílem. Pak však Brit šlápl do pedálu a po pěti letech na Peña Cabarze zvítězil. Nairo Quintana jako lídr závodu neztratil žádnou vteřinku.

Vzápětí se do cíle vřítil v ostrém souboji Valverde s Königem. Španělská stálice na Grand Tour prokázala věší hlad po lepším umístění. Pro českého jezdce zbyl pouze stupínek „bramborový“.

12. etapa Los Corrales de Buelna > Bilbao – 193 km

Jens Keukeleire vyhrává dvanáctou etapu, Atapuma si udržuje červený trikotPrvní pokus o únik se ještě nevyvedl, ovšem ten další již úspěšný byl. To byli závodníci na trati 40 kilometrů. Pak odjela velmi početná skupina.

Při prvním stoupáním se do čela dostal Romain Hardy, ale k vrcholku jako první nedojel. To se povedlo Davidu Lopezovi z týmu Sky. Druhý byl Louis Meintjes následovaný Gianlucou Brambillou. Ve sjezdu se však Hardy dotáhl na vedoucí muže, spolu sním tak učinil i Kenny Elissonde. Borci vytáhli svůj náskok na 1:14.

Na vrchol Alto la Escrita s náskokem dojel jako první Kenny Elissonde následovaný Davidem Lopezem. V tu dobu činil náskok již více než 2 minuty.

Ve sjezdu jezdci svůj náskok ztráceli, dobře totiž vpředu pracovala stáj Movistar. Náskok se smrskl až na půlminutu.

Do posledního kopce zaútočil Dries Devenyns (IAM Cycling), jehož usílí jej dovedlo až na poslední kilometr. Dál už se díky aktivitě pelotonu nepodíval. Ve spurtu byl nejrychlejší Jens Keukeleire (Orica – Bike Exchange), když za sebou nechal Maxime Boueta (Etixx – Quick Step) a Fabio Fellineho (Trek – Segafredo).

13. etapa Bilbao > Urdax-Dantxarinea – 216 km

Unikající Valerio Conti vyhrál etapuPoměrně lehká, zato velmi dlouhá etapa, která zavedla cyklisty na malý okamžik i na francouzské území.

Na počátku ujala skupina asi 12 jezdců: Michael Gogl (Tinkoff), Danilo Wyss (BMC), Gatis Smukulis (Astana), Tom Stamsnijder (Giant – Alpecin), Sergey Lagutin (Katusha), Jelle Wallays (Lotto Soudal), Yves Lampaert (Etixx – Quick Step), Vegard Stake Laengen (IAM Cycling), Valerio Conti (Lampre – Merida), Stéphane Rossetto (Cofidis), Cesare Benedetti (Bora-Argon18) a Romain Cardis (Direct Energie). Borci si vypracovali nejdříve pětiminutový náskok, později to přesáhlo 12 minut, aby se nejvyšší rozdíl mezi vedoucí skupinou a pelotonem zastavil na čísle 20.

To bylo jasné, že se o vítězství poperou právě uniknuvší jezdci. Peloton totiž tuto etapu pojal jako tranzitní a odpočinkovou před tou následující, která byla označována jako královská.

Všechny tři vrchařské prémie vyhrál Sergej Lagutin z Kaťuše, který se tak posunul do čela klasifikace vrchařů.

Přibližně 25 kilometrů před cílem zkusila své štěstí dvojice Wallays – Gogl. Byť si na chvíli vypracovali závodníci před pronásledovateli několikavteřinový náskok, tak příliš daleko neujeli. Za chvíli byla skupina opět pohromadě. Útok dosud neviditelného Valeria Contiho již úspěšný byl. Na metě 10 kilometrů měl člen stáje Lampre náskok 44 sec, který se až do cíle ještě zvýšil. Jako druhý projel se ztrátou 55 vteřin Danilo Wyss z BMC následovaným Lagutinem. Peloton dojel se strátou 30 minut.

14. etapa Urdax-Dantxarinea > Aubisque – Gourette – 196 km

Robert GesinkKrálovská etapa jednasedmdesátého ročníku slvné Vuelty přinesla samá překvapení. Únik vytvořilo 39 jezdců mezi kterými byl např. Robert Gesink, tři členové Orici Simon Gerrans, Jens Keukeleire a Magnus Cort Nielsen či král úniku v letošním ročníku Jan Bakelants.

Přibližně 40 kilometrů před cílem přišla ve vedoucí skupině výrazná selekce, která vyústila v utvoření šestice: Bernard, Bakelants, Silin, De Clercq, Bennett a Elissonde.

Zaútočilo se i z pelotonu. Odtud vyrazil vpřed Jack Haig z Oricy. Chvíli na to jej následoval i Simon Yates, v tu dobu sedmý muž celkového pořadí. A že to byl odvážný výlet ukazaly následující kilometry. Mladý Brit postupně zvyšoval náskok na balík s hlavními favority. Mezitím se Roberk Gesink odpoutal od pronásledovatelů vedoucí šestice a dotahoval se na čelo závodu.

Při stoupání na Aubisque se teprve začaly dít zajímavé věci. Po neúspěšném ataku Hermanse s Péraudem a Königem se vpřed vydal Talansky, kterého se rozhodl následovat český jezdec v barvách Sky. Ze skupiny favoritů se vytratil Alejando Valverde.

Když do cíle zbývalo asi 7 kilometrů vyrazil vpřed Robert Gesink, kterého si dokázal sjet Elissonde. Krátce mu pětadvacetiletý Francouz nastoupil, ale prokázal dost vůle, aby se na něj dotáhl znovu. Mezitím se na čelo dotáhl i Jegor Silin z Kaťuše. Toto trio bylo předurčeno o to rozdat si to o etapový vavřín. Silin a o několik metrů později i Elissonde rezignovali na nástup Roberta Gesinga, který si tak dojel pro cenné vítězství.

Mezitím se od skupiny favoritů odtrhl Samuel Sánchez a později i Estaban Cháves. Quintana s Frommem a Contadorem se chvíli hlídali. Postupné útoky vedené především kolumbijským závodníkem nevydržel stahovat „El Pistolero“. Froome i Quintana se dotáhli k Sanchézovi. To už byl v cíli i Simon Yates, jehož trpělivá jízda jej vynesla na páté místo v etapě a v celkové klasifikaci mu pak patřila příčka čtrvrá.

Cháves stihl dojet ještě před Königem, který byl klasifikován na desátém místě. I český borec zaznamenal posun v celkovém pořadí, a plánoval do dalšího průběhu útok na pódium.

Souboj Quintana – Froome vyzněl nakonec remízou. Byť mírně ativní byl Kolumbijec, přesto jej Brit stihl několikrát dojet a cílovou páskou oba projeli ve shodném čase se ztrátou 1:47 na vítěze.

15. etapa Sabiñánigo > Sallent de Gállego – 120 km

Gianluca BrambillaNebudeme-li počítat boje proti chronometrům, pak tato etapa byla nejkratší letošního ročníku Vuelty. Na podobně dlouhé tratě má políčeno nestárnoucí  „El Pistolero“. Vždyť zaútočit zkraje etapy a dovést ji až do vítězného konce, patřilo k jeho doménám a na to spoléhal i tentokrát.

Spolu s Contadorem zůstal vpředu i vedoucí muž celkového pořadí Nairo Quintana. Naopak Chris Froome a Leopold König nezachytili nástup španělské tanečníka v pedálech. Ba co víc český závodník zůstal až v poslední skupině, kde se chvíli staral o tempo, ale k žádné skupině se mu už nepodařilo dotáhnout.

Ještě 50 kilometrů před cílem byl náskok uprchlíků okolo tří minut, který vydržel až do závěrečného stoupání. To se vůbec nehodilo do krámu Froomovi. Ten se sice snažil Quintanu sjet, ale na méně než 2 minuty se nedostal a pak mu zjevně došly síly.

Na špici mezitím udeřila dvojice Gianluca Brambilla – Nairo Quintana. Prvně jmenovaný měl v závěru více sil a vedoucího muže celkové klasifikace odsunul na druhé místo. Kolumbijci to však nevadilo, protože na všechny hlavní konkurenty získal.

Nejhůře dopadl pátý jezdce celkového pořadí Leopold König. Jak už bylo zmíněno zůstal v zadních skupinách, které se nesnažily jet a do cíle dorazil s téměř 54minutovou ztrátou. To znamenalo, že všech 90 jezdců nestihlo limit. Ovšem jury byla velmi benevolentní a všem povolila nastoupit i do další etapy.

16. etapa Alcañiz > Peñíscola – 158 km

Jempy DruckerPoslední etapa před dnem volna. Podle profilu se závodníci spíše vezli, než že by předváděli extrémně těžké výšlapy. Po zdolání horské prémie sjeli až na úroveň Středozemního moře.

Ihned na počátku se zformoval únik ze šesti jezdců: Sven Erik Bystrøm (Kaťuša),  Silvain Dillier (BMC), Davide Villella (Cannondale-Drapac), Mario Costa (Lampre), Luis Ángel Maté (Cofidis) a Julien Morice (Direct Energie). Vedoucí skupina si vypracovala náskok až tři minuty, o který během sjezdů z kopce přišla.

Na metě 20 kilometrů byla vedoucí šestice dostižena a připravovalo se na hromadný spurt. Ovšem otěže závodu kupodivu nepřevzaly spurterské týmy, ale Tinkoff a Sky. Velký průvan v pelotonu provedl Daniele Bennati, a tak došlo na spurt pouze hrstky závodníků. Nejrychlejší nohy měl Jempy Drucker (BMC), který pokořil nejen Gianni Meersmana, ale i druhého Rudigra Seliga a třetího Nikiasa Arndta.

Hlavní favorité dojeli se ztrátou dvou vteřin pěkně pohromadě v hlavní části balíku a nedošlo tedy k žádnému posunu pořadí. Leopold König znovu ztratil další minuty. Uvidíme jakou roli bude mít v příštím týdnu.