Kreuziger nejspíš zase přijde o Tour! Náhoda?

nabor

Absurdní příběh pokračuje. A otázka, zda tu není nějak podezřele mnoho rozhodnutí škodících Romanu Kreuzigerovi a jeho týmu, se vnucuje stále více.

Shrněme si, kdy a jak to celé vlastně začalo. Stalo se tak v letech 2011 a 2012, kdy Roman Kreuziger údajně porušil antidopingová pravidla. Tedy – porušil… On je neporušil. Neměl pozitivní nález. Dokonce ani nepřekročil hranice mezních hodnot v biologickém pase. UCI ale přišla s historickým tvrzením, že může usvědčit jezdce z dopingu na základě vágního pojmu “abnormalita” (nikoli ve smyslu absolutní hodnoty, ale následnosti vývoje hodnot za sebou) a “vysoké pravděpodobnosti” (nikdy neupřesněné), že dokazuje doping, a prohlásila, že Roman Kreuziger je abnormální až až. (Další podrobnosti v článku „Podivuhodný případ dopingu (?) Romana Kreuzigera„)

Kreuziger se o tom, že je vůbec vyšetřován, dozvěděl až v půlce roku 2013. Následně zaslal UCI tři prohlášení nezávislých expertů, kteří se jasně vyjádřili, že abnormality, jež UCI použila jako jediný důkaz, nejsou důkazem dopingu. UCI to nepřesvědčilo a formálně Kreuzigera obvinila. Důsledkem toho Kreuziger nemohl jet Tour de France 2014 (teoreticky sice ano, prakticky však Saxo nemělo jinou možnost než ho stáhnout a když ho později zkusilo nasadit v Polsku, UCI zasáhla) a přišel o vcelku pravděpodobné umístění na bedně, uvážíme-li, kdo na ní nakonec stál.

Boj pokračuje

Kreuzigerův případ následně putoval k Českému olympijskému výboru, jehož expertům přenechal kauzu odpovědný orgán, tedy Český svaz cyklistiky. Kreuziger byl očištěn, jenže UCI se poslední možný den proti tomuto rozhodnutí odvolala.

Cyklista postupně nashromáždil ohromující množství důkazů o tom, že abormality v jeho biologickém pase nemohou exaktně dokazovat, že dopoval. Doložil své problémy se štítnou žlázou, že většina jeho vzorků nebyla správně skladována, přišel s vysvětlením, že část abnormalit mohla způsobit dehydratace, poukázal na jednostrannou a nekomplexní interpretaci a složení panelu UCI, prošel testem na detektoru lži (tedy teoreticky v kurzu 1:1,000001 nelže o svém nedopingu), zveřejnil veškerá svá data z biologického pasu a další evidenci… Oporu našel i v podobném případu rychlobruslařky Claudie Pechstein. Ta byla potrestána za doping na základě nesrovnalostí v biologickém pase a přišla o Olympijské hry, jen aby byla později obvinění před civilními soudy zproštěna. Jedním z klíčových argumentům byla také vrozená vzácná vada, kdy dokonce tentýž expert rychlobruslařku jedno léto odsuzoval a rok na to ji již zarputile obhajoval právě poté, co uznal vliv onemocnění na krevní hodnoty.

Spolupráce s Michele Ferrarim

Přes všechnu iniciativu proti obviněním to poté na přelomu letošního a minulého roku začalo vypadat s Kreuzigerem bledě. To když vyšlo najevo, že je součástí padovského vyšetřování týmu Astana, Dr. Michele Ferrariho a jeho klientů. Kreuziger už dříve přiznal spolupráci s Ferrarim v raných letech své kariéry, zdůraznil však, že šlo jen o krátkou pomoc s tréninkem, a UCI nikdy neřekla proti Kreuzigerovi v této věci slovo. Nyní ale mělo jít o spolupráci pozdější, která by cyklistu stavěla do mnohem horšího světla. Jenže sám Ferrari, který z novinářů opravdu nemá strach, hned přispěchal s vysvětlením. Kreuziger mu měl telefonovat a dotazovat se na potenciální možnost spolupráce, sám však prý kooperaci později zavrhl. Kromě této jen potenciální a dosti nejasné podpůrné linie UCI žádné nové argumenty nepřibyly. Odhodlání dostat Romana Kreuzigera z pelotonu nicméně zůstává.

Náhoda???

Konečně se tak dostáváme do letošního jara. Po maximálních průtazích nakonec mělo dojít ke slyšení u sportovní arbitráže v dubnu, jenže i tento termín UCI odmítla. A nyní přišla CAS s termínem, který již UCI určitě vyhovovat bude. Slyšení se totiž má konat 10. června a výrok má padnout o měsích později! Ano, hádáte správně. Pokud by Kreuziger nastoupil na Tour de France 2015, může být v půlce závodu potrestán a vyloučen. Odmítnout termín však z tohoto důvodu nemůže, nehledě na to, že nemá na odkladech nejmenší zájem.

Alberto Contador - Tirreno Adriatico 2014Není jasné, kdo si tu s Kreuzigerem hraje – zda UCI, WADA, někdo mocný v pozadí či pouhá náhoda/osud – a zda mu jde přímo o zničení Kreuzigerovy kariéry, nebo o poškození jména Tinkoff-Saxo, popř. oslabení Alberta Contadora, který druhý rok po sobě přichází o klíčového pomocníka, zatímco se chystá završit kariériu doublem Giro – Tour. Faktem však je, že celý případ vyznívá naprosto komicky. Nebo spíše tragicky. Je naprosto zjevné, že UCI nemá nezvratný důkaz o Kreuzigerově dopingu, přesto mu zasahuje do kariéry ještě čtyři roky poté, co údajně dopoval. Pokud u arbitráže prohraje, vystoupí patrně s prohlášením, že se jedná o katastrofu pro celý sport, natož aby se jezdci omluvila a zaplatila mu odškodné. Pokud ji vyhraje, stane se dopingový hříšník z každého cyklisty, na něhož si unie ukáže. Není problém na základě prokazatelně chybně skladovaných vzorků a dobrého slova několika expertů, kterým nelze oponovat, obvinit kohokoli.

Jak to dopadne?

Kreuzigerovi utíkají nejlepší roky kariéry a míjí Tour za Tour. Ve Sky se radují, neb každý problém Tinkoff-Saxo hraje týmu Chrise Froomea či Ollieho Cooksona (syna šéfa UCI Briana Cooksona) do karet. Člověk už neví, zda fandí absurdnímu divadlu, či sportu. A Kreuziger dál čeká na Godota…

5 KOMENTÁŘE

  1. je neskutocne ako uci ide proti nemu, ved to uplne bije do očí, ze ho chcu odstavit. Netvrdim, ze je cisty, alebo naopak. To sa neodvazim tvrdit. Hovorim len o tom že mne ako nezaujatej osobe, sa nepaci konanie uci.

    …len tak na okraj…sprava UCI o dopingu z nedavneho kongresu, ktora hovori o systematickom dopingu, ale v malych takmer nezistitelnych davkach, by mozno vysvetlovala (z mojho amaterskeho uhlu pohladu) tie minimalne odchylky v jeho biologickom pase …tolko moja uvaha 😉

    • Souhlas.. Dnes je moda brát malý dávky nebo praktika Ž…….o který je zaháčkován u farmacetické firmy která je vepředu ve vývoji oproti kontrolorům a pak jede na soustředění do pralesa v JR kam za ním nikdo nepojede

  2. To prokazování od Kreuzigera ja směšné když má špatnou štítnou žlázu tak at nezávodí pak , dehydratace a detektor ži ( Cha Cha..). Amstronga taky nechytli. Náš olym.výbor je nanic protože ten bude vždy se závodníkem. Ať se koukne na jiné ( Contador a jiní) ti se tak blbě nebránili a v klidu jezdí. Kr.si pohněvá UCI a doopravdy může pověsit kolo na hřebík. Prostě tam nesrovnalosti byly tak co . Určitě by to veřejnost pochopila ale takhle je už p. Kr. směšný.

    • Náhodou je dobře, že se rve za svoji pravdu. Navíc žádné nastavené limity neporušil. Jak je psáno výše, pak by si stačilo jen ukázat a závodníkovi zakázat start na jakémkoliv závodu. To by nechtěl nikdo z nás.

    • tak ty si dobrej komik ;o)))) a UCI ma prazdne ruce a stavi vse pouze na domenkach, dukaz nemaji zadny jen ten pocit. A to je prave ten pseudo boj proti dopingu. No a korunu tomu dali pridelenim licence pro Astanu kde skutecne nacapali (rozumej pozitivni test) nekolik zavodaku a to je fakt hnus a ten jejich boj s dopingem tak dostava maliko horkou prichut.

Comments are closed.