Kreuziger na Amstel Gold Race druhý, Valgren zvítězil

nabor

O vítězi Amstel Gold Race 2018 se rozhodlo již dva kilometry před cílovou páskou. To vystartoval Michael Valgren stíhaný už jen Romanem Kreuzigerem. Lepší nohy ukázal Valgren a v závodě zvítězil. Na skvělém druhém místě tedy skončil Roman Kreuziger. Třetí byl Enrico Casparotto. Vítěz Paříž-Roubaix, Peter Sagan, dojel na čtvrtém místě před Alejandrem Valverdem.

Amstel Gold Race – jedna z takzvaných ardenských klasik čítala 263 kilometrů a celkem 32 stoupání kolem 5-6 % sklonu. Ještě než se odstartovalo, závodníci minutou ticha uctili památku Michaela Goolaertse, který tragicky zemřel po závodě Paříž-Roubaix.

Hlavními uprchlíky dne byli: Bram Tankink (LottoNL-Jumbo), Tsgabu Grmay (Trek-Segafredo), Matteo Bono (UAE Team Emirates), Lawson Craddock (EF Education First Drapac p/b Cannondale), Oscar Riesebeek (Roompot-Nederlandse Loterij), Eddie Dunbar (Aqua Blue Sport), Marco Tizza (Nippo-Vini Fantini), Willem Smit (Katusha-Alpecin) a Preben Van Hecke (Sport Vlaanderen-Baloise). Vytvořili si náskok až k 15 minutám.

Hlavními ničiteli náskoku byla Bora s Petrem Saganem a Movistar s Alejandrem Valverdem – ten nikdy Amstel Gold Race paradoxně nevyhrál. Valónský šíp a Lutych-Bastogne-Lutych, závody, které se pojedou v následujících dnech, opanoval hned několikrát. Oba patřili mezi širší okruh favoritů.

Rozhodovat o vítězi se začalo 15 km před cílem, kdy byl únik postupně dostižen. Sagan, Kreuziger, Valverde, Fuglsang, Valgren, Gasparotto, Alaphilippe a Wellens. To byla skupina, která si to měla rozdat v posledních kilometrech o vítězství.

Hlavní útok přišel 2 kilometry před cílem. Zaútočil Michael Valgren (Astana). Stíhal mu pouze Roman Kreuziger (Mitchelton-Scott). Oba poctivě spolupracovali, stíháni Enricem Gasparottem (Bahrain-Merida). Poslední metry patřili nakonec Valgrenovi, který se vyvezl za Romanovými zády a zvítězil. Třetí místo patřilo Gasparottovi.

Spurt stíhací skupiny vyhrál Peter Sagan (Bora-hansgrohe) na čtvrtém místě před Alejandrem Valverdem (Movistar).

Pořadí Amstel Gold Race 2018

P. Jezdec Čas
1 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team 6:40:07
2 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott
3 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida 0:00:02
4 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:00:19
5 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
6 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
7 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors
8 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:00:23
9 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:00:30
10 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 0:00:36