V úvodní etapě Tour of the Alps se radoval Pello Bilbao

nabor

První etapu závodu Tour of the Alps vyhrál Pello Bilbao a dostává se tak do celkového vedení. Druhé místo obsadil jeho týmový kolega z Astany Luis Leon Sanchez a třetí pak Ivan Ramiro Sosa z kontinentálního Androni-Sidermec.

Závod Tour of the Alps (dřívější Giro del Trentino) je jednou z posledních generálek na rychle se blížící Giro d’Italia, proto je na startovní listině Tour of the Alps většina favoritů první Grand Tour sezóny včetně Chrise Frooma či Fabia Arua.

Hned v první etapě na jezdce čekala náročná, 135 kilometrů dlouhá etapa se 2530 nastoupanými metry. V úvodu tak pocítili šanci Aleksejs Saramotins (Bora-Hansgrohe), Natnael Berhane (Dimension Data), Aleksey Rybalkin (Gazprom), Davide Ballerini (Androni Giocattoli-Sidermec), Matthias Krizek (Team Felbermayr Simplon Wels), Pascal Eenkhoorn (LottoNL-Jumbo), Joan Bou (Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini) Marco Friedrich (Tirol Cycling Team) a Alex Turrin (Wilier Triestina-Selle Italia), kteří vytvořili únik.

Tuto skupinu držel na uzdě zejména tým Groupama-FDJ s Thibautem Pinotem ve svých řadách. Když poté přidal ruku k dílu i tým Sky, únik neměl šanci. Do cíle stále zbývalo 15 kilometrů a závodníci akorát překonávali první kilometry posledního stoupání dne – Serrada. Zanedlouho pak vyrazil Sebastien Reichenbach. Na tento nástup rychle zareagoval tým Sky, jelikož nechtěli nechat ujet týmového kolegu Thibauta Pinota. Zvedl se tak jezdec týmu Bardiani-CSF Giulio Ciccone, vítěz etapy Gira d’Italia z roku 2016 a začal si budovat náskok. Nastupovat zkoušel i Thibaut Pinot, ten byl ale rychle pohlcen týmem Sky. Ciccone mezitím stále živil šance na výhru.

Jako další se z favoritů zvedl Fabio Aru, ale na tento atak dokázali všichni zareagovat a hned poté nastoupil Chris Froome. Brita se dokázali udržet pouze George Bennett, Thibaut Pinot a Domenico Pozzovivo. Tato čtveřice dojela Cicconeho, ale v následném sjezdu byla schopna Astana jejich náskok vymazat a favorité tak byli pohromadě.

Astana využila svou početní převahu, když nastoupil Bilbao. Ostatní se po sobě začali ohlížet a to dalo Bilbaovi rozhodující náskok. Španělský cyklista si tak dojel pro své páté profesionální vítězství. Šest sekund za ním finišoval další Španěl z Astany – Luis Leon Sanchez, třetí místo pak obsadil poměrně překvapivě Ivan Ramiro Sosa. Na čtvrtém místě již přivedl favority Thibaut Pinot s desetisekundovou ztrátou. Jediný velký favorit pro celkové pořadí, který dnes ztratil byl Fabio Aru, ale pouze čtrnáct sekund na vítězného Bilbaa, tedy čtyři sekundy na skupinu s Froomem a Pinotem.

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Pello Bilbao (Špa) Astana Pro Team 3:26:41
2 Luis Leon Sanchez (Špa) Astana Pro Team 0:00:06
3 Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Kol) Androni-Sidermec
4 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ 0:00:10
5 Christopher Froome (Brit) Team Sky
6 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida
7 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo
8 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani-CSF
9 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy
10 Fabio Aru (Ita) UAE-Team Emirates 0:00:14