Hammer Climb ovládl jednoznačně tým Movistar

nabor

Tým Movistar ovládl Hammer Climb, první ze tří soutěží v Hammer Series. Zítra nás čeká Hammer Sprint a v neděli Hammer Chase. Tým Movistar musel poděkovat triu Marc Soler, Nélson Oliveira a především Carlosi Betancurovi, který vyhrál na nejvíce stoupáních ze všech závodníků.

Climb 1 – BMC (Daniel Oss)

Závod začal hned z úvodu aktivně a týmy Quick-Stepu a BMC zredukovali peloton. Na čele zbylo asi 15 jezdců a dominovaly barvy těchto týmů. To se potvrdilo na prvním bodování, kde zvítězil Daniel Oss z BMC. Ve skupině na čele byli i vítěz Gira Tom Dumoulin, Caleb Ewan nebo Tao Geoghegan Hart (Sky).

Climb 2 – Lotto Soudal (Tim Wellens)

Za touto skupinou se vytvořil peloton, kde byla většina závodníků. Před druhým bodováním přišel útok od Quick-Stepu, ale k Brambillovi se brzy připojili Durbridge, Betancur, Hart a po několika metrech i zbytek čelní skupiny. Na druhém bodování o 10 bodů bojovali Tim Wellens s Taem Hartem a jezdec Lotta Soudal byl úspěšnější. V tuto chvíli vedla ORICA, před Lottem Soudal a BMC, ale rozestupy byly minimální a brzy bylo vše jinak.

Climb 3 – Movistar (Carlos Betancur)

Před třetím bodováním (které bylo oceněno dvojnásobným počtem bodů) se oddělilo duo Hart a Iuri Filosi (Nippo-Vini Fantini). K této dvojici doskočili Victor Campaenarts (LottoNL-Jumbo), Carlos Betancur a také Tom Dumoulin. Dvojnásobné body týmu Movistar připsal Carlos Betancur. Ale do čela se dostalo BMC. Minimum ale ztrácely týmy Sky a Movistar.

Climb 4 – Movistar (Carlos Betancur)

Ve stíhací skupině museli reagovat týmy Quick-Stepu a BMC. ORICA zde měla už jen Luka Durbridge. Tempo Stefana Künga (BMC) dostalo do problémů Tima Wellense a stíhací skupinu přiblížilo zpět k čelu. Ale další průjezd bodováním ještě skupina zvládla přejet první. Zaútočil Campaenerts, ale zareagoval na něj Betancur a svého soupeře přespurtoval. Druhý projel Hart. Díky výhře se do čela posunul Movistar, druhé místo hájil tým Sky a BMC spadlo na třetí pozici.

Climb 5 – Movistar (Carlos Betancur)

Ve sjezdu se skupina spojila, ale ne na dlouho, protože zaútočil Marc Soler (Movistar), ale nebyl úspěšný, proto vyrazili Brambilla s Filosim a vybudovali si drobný náskok. Ovšem Movistar disponoval obrovskou silou a nenechal prostor ani těmto závodníkům. Připojili se k nim Dumoulin, Durbridge, Betancur, Stefan Küng a Hart. Ovšem už potřetí poznal spurt o body stejné pořadí na prvních dvou místech – znovu vyhrál Betancur před Hartem. Movistar tak začínal pomalu zvětšovat svůj náskok.

Climb 6 – Nippo-Vini Fantini (Iuri Filosi)

Mladý Brit jel skvěle a zkoušel útočit, ale Tom Dumoulin držel čelní sedmičku pohromadě. Na dalším bodování jsme viděli souboj Iuriho Filosiho a Carlose Betancura a Ital z Nippa byl úspěšnější a připsal týmu další body. Na této prémii drobně ztratil Tom Dumoulin, ale dokázal se vrátit. Ovšem dvojice Filosi-Betancur si po prémii vypracovala drobný náskok.

Climb 7 – Tao Hart (Sky)

Betancur odmítl plýtvat síly s Filosim a vrátil se do Dumoulinovy skupiny a Filosi pokračoval na čele sám a držel si solidní náskok, ale skupina se mu rychle přibližovala a ještě před sedmým bodováním byl pohlcen. Toto bodování bylo ohodnoceno dvojnásobnými body a kdyby vyhrál Betancur, hrozilo by už velmi nebezpečné odskočení Movistaru. Ovšem prémii vyhrál Tao Hart před Betancurem a Dumoulinem. Movistaru hrál do karet fakt, že za čelní sedmičkou jeli ještě Oliveira a Soler, kteří pravidelně sbírali body na dalších příčkách a ve spurtech poráželi Kämnu ze Sunwebu a Sáncheze z BMC. BMC se propadlo na čtvrté místo za Sunweb a Movistar zvyšoval svůj náskok.

Climb 8 – Movistar (Carlos Betancur)

Jenže přišla katastrofa. Hart podklouzl v zatáčce a upadl. Trvalo dlouho než se zvedne a nasedne na nové kolo a tým Sky rázem vypadl z boje a doslova otevřel Movistaru cestu k výhře. To potvrdila další výhra Betancura, tentokrát před Brambillou a Durbridgem.

Climb 9 – Movistar (Carlos Betancur)

Před devátým bodováním zkusil odjet Iuri Filosi, ale skupina ho opět pohltila a znovu se rozhodovalo ve spurtu. První nastoupil Dumoulin, jeho zadní kolo hlídal Küng, ale po druhé straně vyrazil Carlos Betancur a Dumoulinovi a ani třetímu Durbridgovi nedal šanci. Movistar se tak dostal do obrovského trháku.

Climb 10 – Movistar (Carlos Betancur)

Předposlední bodování. V čelní skupině už nebyly síly na útoky. Ve stíhací skupině, kam se propadl i Hart zaútočil Campaenerts a čelní skupinu stíhal. Připojili se k němu Hart a Oliveira a tato trojice se hodně rychle přibližovala čelu. Ale sprintu se ještě nezúčastnili. První zaútočil Dumoulin, ale znovu tam byl drobný Kolumbijec, který ho pokořil. Velmi blízko byli i Hart s Oliveirou, kteří odpárali Campaenertse.

Cíl – Movistar (Carlos Betancur)

Závodníci se blížili do cíle a začali si nastupovat. První to byl Luke Durbridge, ale bez výsledku. Ve sjezdu se o pár metrů dokázal vzdálit Brambilla, ale skupina se znovu spojila a dokonce rozšířila o Harta, Oliveiru a Campaenertse. To zbývaly 4 kilometry do cíle. Campaenerts rovnou zaútočil. V cíli se udělovaly dvojité body a to byla určitě motivace. Podle toho také jel Victor Campaenerts a postupně zvětšoval svůj náskok. Za ním jel pouze Oliveira, a proto se jeho náskok příliš nesnižoval. Na značce kilometru do cíle vypálil Carlos Betancur a nikdo ani nestihl zareagovat. Kolumbijec byl brzy za Campaenertsem. Za nimi se nejelo a bylo skoro jisté, že Betancur připíše další body pro svůj tým a také se tak stalo. Campaenerts neměl sílu vzdorovat a Betancur dovezl Movistar k jednoznačné výhře.

Druhý dospurtoval Tom Dumoulin, třetí Luke Durbridge. Čtvrté místo zbylo pro Campaenertse a pátý byl Stefan Küng.

Zítra nás čeká Hammer Sprint, stejný princip jako dnes, ale jen na rovině mezi jezdci jako Gaviria, Ewan, Greipel, Groenewegen, Viviani nebo Nizzolo.

  1. Movistar Team, 144.8 bodů, 15 bonusových vteřin
  2. Team Sunweb, 98.9 bodů, 12 bonusových vteřin
  3. Team Sky, 84.7 bodů, 10 bonusových vteřin
  4. ORICA-SCOTT, 83.3 bodů, 8 bonusových vteřin
  5. BMC Racing, 75.2 bodů, 6 bonusových vteřin
  6. NIPPO Vini Fantini, 53.6 bodů, 5 bonusových vteřin
  7. Quick-Step Floors, 53 bodů, 4 bonusové vteřiny
  8. LottoNL-Jumbo, 27.7 bodů, 3 bonusové vteřiny
  9. Lotto Soudal, 23.7 bodů, 2 bonusové vteřiny
  10. Cannondale-Drapac, 2.3 bodů, 1 bonusová vteřina