Grand Départ 2020 obstará Nice

nabor

Dnes zástupci pořádající agentury A.S.O., v čele s Christianem Prudhommem, oznámili startovní město pro Tour de France 2020. Tím městem bude jihofrancouzské Nice.

Nice je prefekturou departmentu Alpes-Maritimes. S necelými 350 000 obyvateli je i pátým největším městem Francie.

Nice je zároveň deváté nejčastěji navštěvované místo Tour. V itineráři figurovalo ve 34. ročnících (37x jako startovní místo, 34x jako cílové město).

René Pottier
René Pottier

Poprvé peloton Tour navštívil Nice už v roce 1906. Tehdy pátou etapu ovládl René Pottier, stejně jako následné celkové pořadí.

Naposledy se peloton Tour v Nice zastavil v roce 2013, kdy se zde konala týmová časovka. Tu ovládla Orica-GreenEDGE v sestavě Gerrans, Albasini, Clarke, Goss, Impey, Lancaster, Meyer, O´Grady a Tuft. O vteřinu porazili sestavu Omega Pharma – Quick-Step s Cavendishem,Kwiatkowskim, Martinem, Terpstrou, Trentinem, Chavanelem a Peterem Velitsem. Třetí byl tým Sky, který zde načal cestu za prvním celkovým triumfem Chrise Frooma a čtvrté místo brala sestava Saxo-Tinkoff s Albertem Contadorem a Romanem Kreuzigerem.

Start Tour de France bude Nice hostit podruhé v historii. Poprvé tomu bylo v roce 1981 a úvodní prolog zde vyhrál Bernard Hinault, zatímco první etapu, která startovala a končila v Nice vyhrál Freddy Maertens. Celkovým vítězem tohoto ročníku se jednoznačně stal Bernard Hinault.

Letos hostí start Tour depártment Vendée a příští rok Brusel.

Orica-GreenEDGE
Vítězný tým Orica-GreenEDGE