David de la Cruz znovu králem závěrečné etapy na Paříž-Nice, Soler urval celkové prvenství


Závěrečnou etapu Paříž-Nice, stejně jako loni, vyhrál David de la Cruz, tentokrát v barvách Sky. Ve spurtu porazil Omara Fraileho (Astana). Třetí dojel do cíle Marc Soler z Movistaru, který se díky dlouhému nástupu daleko před cílem může radovat z celkového prvenství.

Paříž - Nice
Peloton na Paříž – Nice

Poslední etapu „Závodu za sluncem“, jak se Paříž-Nice přezdívá, dnes tyto podmínky opravdu neprovázely. Naopak se nad jihem Francie doslova otevřela nebesa a balík zkrápěly provazy deště.

Na prvním stoupání se začal formovat únik. Své zastoupení zde měly týmy včera poražené, které se dnes rozhodly vylepšit své postavení či vyhrát etapu. Astana do čela vyslala Jakoba Fuglsanga s Omarem Frailem, Sky Davida de le Cruze a Movistar Dayera Quintanu. Doplnili je Jesús Herrada (Cofidis) a Tony Gallopin (AG2R).

Velmi brzy se však tento únik rozpadl a na čele bylo hned 24 závodníků a mezi nimi nechyběl lídr závodu Simon Yates a celý jeho tým Mitchelton-Scott.

Po chvíli se vytvořila na čele nová sedmička závodníků, kde hned trojí zastoupení měla Astana. Nový únik stvořili Omar Fraile, Jakob Fuglsang, Michael Valgren (všichni Astana), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), Pierre-Luc Perichon (Fortuneo-Samsic), Chris Juul-Junsen (Mitchelton-Scott) a znovu i Tony Gallopin.

Ani tento pokus nevydržel dlouho a odpoutala se trojice Fraile, Fuglsang a Alaphilippe. Jejich náskok se vyšplhal maximálně na 40 vteřin. Při jednom ze sjezdů upadl Fuglsang a na čele byla rázem jen dvojice.

Na stoupání Côte de Peille odpáral Fraile Alaphilippa, zatímco z pelotonu vyrazil průběžně šestý muž pořadí Marc Soler. S ním zaútočil i Ion Izagirre (Bahrain-Merida), který se však brzy vrátil do hlavní skupiny a David de la Cruz. Soler s de la Cruzem se po několika kilometrech připojili k Frailemu a na čele byla znovu trojice.

Při sjezdu ke spurterské prémii v La Turbie postihl defekt Tima Wellense a pro čtvrtého muže celkového pořadí nastal velký problém, jelikož se musel ke svým soupeřům probojovat zpět sám. Nikterak mu to neulehčoval tým Mitchelton-Scott, který držel ve skupině favoritů vysoké tempo a snažil se eliminovat náskok čelního tria.

Ve sjezdu z Col d‘Éze pláchl svým kolegům Omar Fraile a mířil sám vstříc závěrečnému stoupání dne na Col des Quatre Chemins. Na úpatí byl znovu dostižen svými krajany a stoupala trojice. Zatímco skupina favoritů notně prořídla díky vysokému tempu Mitcheltonu a následně Bahrainu-Merida. Na toto vysoké tempo doplatil třeba obhájce prvenství Sergio Henao (Sky).

Bahrain chtěl využít početní převahu a zaútočil Ion Izagirre. Baskův útok přinesl ovoce a Simon Yates musel najet na čelo a svého přímého konkurenta stíhat. S Yatesem zůstávali i Dylan Teuns (BMC), Tim Wellens, Gorka Izagirre (Bahrain-Merida) či Alexis Vuillermoz (AG2R). Bahrain dostal do problémů Simona Yatese, čehož využil Tim Wellens a Yatese urval.

Belgičan doskočil k Izagirrovi a na zadním kole dovezl i Gorku Izagirra, Dylana Teunse a Richarda Carapaze (Movistar). Na čele se ovšem do problémů dostal Marc Soler a celkové pořadí se začalo čím dál tím více zamotávat a dramatizovat.

David de la Cruz po útoku na Solera zaútočil i na Fraileho a povedlo se mu osamostatnit na čele závodu a mířil za obhajobou etapového prvenství.

Ovšem Soler chytil druhý dech a na vrcholu závěrečného stoupání se dotáhl k de la Cruzovi. Ve sjezdu přišel pád Iona Izagirra, který vzal s sebou svého bratra a toho se snažil využít Tim Wellens. Izagirrové se naštěstí zvedli a pokračovali se Simonem Yatesem.

Mezitím se k de la Cruzovi se Solerem vrátil i Fraile. Soler na rovině v Nice trpěl a postupně ztratil kontakt s Frailem a de la Cruzem. Jezdec Movistaru bojoval o celkové prvenství a ždímal ze sebe poslední zbytky sil a dokázal se k Frailemu s de la Cruzem vrátit.

Yates, Soler, Izagirre
Simon Yates, Marc Soler a Gorka Izagirre

Izagirrové mezitím dojeli skupinu Tima Wellense a byl to souboj na dálku Simona Yatese a Marca Solera. Na čele přišel brzký nástup Omara Fraileho, de la Cruz se vyvezl a svého soupeře na cílové čáře porazil. Soler si dojel pro třetí místo a vzhledem k tomu, že skupina za nimi dojela s větší než potřebnou ztrátou, byl korunován vítězem závodu Paříž-Nice.

Roman Kreuziger dnes nedokázal udržet tempo a v klíčových chvílích nebyl u svého lídra.

Pořadí etapy

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. David de la Cruz Sky 2:53:06
2. Omar Fraile Astana ,,
3. Marc Soler Movistar + 0:03
4. Patrick Konrad Bora-hansgrohe + 0:38
5. Tim Wellens Lotto Soudal ,,
6. Simon Yates Mitchelton-Scott ,,
7. Dylan Teuns BMC ,,
8. Richard Carapaz Movistar ,,
9. Gorka Izagirre Bahrain – Merida ,,
10. Ion Izagirre Bahrain – Merida ,,
34. Roman Kreuziger Mitchelton-Scott + 12:58

Celkové pořadí

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Marc Soler Movistar 30:22:41
2. Simon Yates Mitchelton-Scott + 0:04
3. Gorka Izagirre Bahrain – Merida + 0:14
4. Ion Izagirre Bahrain – Merida + 0:16
5. Tim Wellens Lotto Soudal ,,
6. Dylan Teuns BMC + 0:32
7. Patrick Konrad Bora-hansgrohe + 0:44
8. Alexis Vuillermoz AG2R + 1:54
9. David de la Cruz Sky + 2:15
10. Felix Großschartner Bora-hansgrohe + 2:35
19.- Roman Kreuziger Mitchelton-Scott + 14:53