Osmičlenné sestavy 22 týmů Tour de France 2018 čekají snad všechny myslitelné nástrahy. Týmová časovka, vítr, kostky, štěrk, klasikářské etapy, krátká horská zkouška, nová náročná stoupání i legendy kalibru Alpe d’Huez či Tourmaletu. Vše přitom může rozhodnout až zvlněná časovka ve 20. etapě.

Z prezentace trasy

Preludium pařížské prezentaci, jež se konala 17. října loňského roku, obstaralo předání ceny Vélo d’Or 2017 Chrisi Froomovi. Zazněla slova o cyklistice jako zelené dopravní alternativě, potřebě zachovat původní krajinu Tour, bezpečnosti na silnicích (nejen v souvislosti s úmrtím Michele Scarponiho) i gratulace Davidu Lappartientovi, jež si vysloužila potlesk sálu.

Bylo 12:15, když zaplněný Kongresový palác poprvé spatřil trasu nového ročníku „Staré dámy“. V předstihu byl znám jen její úvod s Grand Départem na západním pobřeží Francie ve Vendée. Tour poprvé od roku 1993 poruší rytmus návratu startu do regionu po šesti letech, pauza byla tentokrát prodloužena o rok.

Až na krátkou pyrenejskou epizodu neopustí Tour 2018 Francii. Závod začne kvůli mistrovství světa ve fotbale až 7. července a skončí 29. července. V cíli každé hromadné etapy čeká časový bonus (10-6-4 s). Redukce počtu členů týmu by měla prospět bezpečnosti a rovněž atraktivitě. Tu dále podpoří speciální prémie s bonusovými sekundami (3-2-1) umístěné v závěru úvodních devíti zkoušek.

Stručný průlet itinerářem

Tlak na spurtery bude v prvních dvou rovinatých etapách o to větší. Hned ve třetí etapě dojde na týmovou časovku s řadou změn rytmu. Tour poté v další rovinaté etapě zamíří na sever vstříc Bretani, kde ji čekají dva klasikářské testy. První z nich s cílem v Quimper (viz profil), druhá skončí na okruhu, který zavrcholí Mûr-de-Bretagne (2,2 km, 6,5 %, pojede se dvakrát). Další dvě tranzitní etapy zamotá pouze vítr.

9. etapa Tour de France 2018 - první profilTučně si však vyznačte v kalendáři 15. červenec. Nejodvážnější spekulace o hliněných cestách se nepotvrdily, Tour ale v deváté etapě zamíří přes 15 kostkovaných sektorů i s částí Mons-en-Pevele do Roubaix. Následuje první den volna, po němž přijde nejprve řada na ženský profi peloton a La Course, 118 horských kilometrů s dojezdem v Le Grand-Bornand.

10. etapa Tour de France 2018 - první profil10. etapou vjede o pár hodin později do Alp Tour. Hledání nových těžkých kopců organizátory přivedlo k zařazení Plateau des Glières (6 km, 11,2%) včetně pasáží po rozbité silnici či štěrku. Pro favority bude přesto hlavní výzvou závěrečná dvojice Col de Romme (8,8 km, 8,9 %) a Col de la Colombière (7,5 km, 8,5 %) a sjezd do cíle. Poté 11. etapa s vrcholem na La Rosiére (17,6 km, 5,8 %). A ve 12. etapě osvědčená dlouhá stoupání a návrat cílového Alpe d’Huez (13,8 km, 8,1 %).

11. etapa Tour de France 2018 - první profil12. etapa Tour de France 2018 - první profil

Ve Valence se o slovo přihlásí spurteři, ale hned ve 14. etapě jim Centrální masiv znovu sebere veškeré naděje na úspěch. Zvlněnou etapu uzavře Côte de la Croix Neuve (3,1 km, 10,1 %) a jako vždy trocha závěrečné roviny. Ani 15. etapa nebude snadná, její tón udají Montagne Noire (Černé hory) a dlouhý výšlap na jejich nejvyšší vrchol Pic de Nore. Cíl bude po sjezdu v Carcassonne.

16. etapa Tour de France 2018 - první profilOdtud peloton v 16. etapě vjede do Pyrenejí. Sjezdu do Bagnéres-de-Luchon bude předcházet prémie Col du Portillon (8,3 km, 7,1 %). Dalším z vyvrcholení Tour 2018 bude 17. etapa. Pouhých 65 kilometrů, tři těžká klasifikovaná stoupání a závěrečný Col de Portet – neuvěřitelných 16 km do 8,7 %. V 18. etapě se po roce další spurterské etapy dočká Pau, ta 19. bude naopak věnována velikánům Aspinu, Tourmaletu a Aubisque s dlouhým finálním sjezdem do Laruns.

17. etapa Tour de France 2018 - první profil19. etapa Tour de France 2018 - první profil

20. etapa Tour de France 2018 - první profilPoslední otazníky zodpoví zpět na západním pobřeží Francie 31 kilometrů dlouhá trhavá baskická časovka. Nejtěžším kopcem bude těsně před cílem Côte de Pinodieta (900 m, 10,2 %). Tour pak uzavře po dlouhém transferu rovinatá etapa z Houilles a třída Champs-Élysées, nejslavnější spurt Tour.

Favorité

Chris Froome přes zakolísání vyhrál už tři Grand Tour v řadě a coby obhájce titulu bude – pokud ovšem dostane povolení startovat – hlavním favoritem. Absence rovinaté individuální časovky, snížení počtu členů týmu, kostky, krátká 17. etapa, role sjezdů (jakkoli je Froome většinou zvládá s bravurou) a další šance k nečekaným útokům však jeho stabilitu podrývají a pouze zopakovat výkon z roku 2017 nebude stačit.

Svou účast na startu potvrdil Tom Dumoulin, ačkoli forma zůstává lehkým otazníkem. Naopak Richie Porte se už dlouho připravuje speciálně na Tour. To samé platí o Nairu Quintanovi s Mikelem Landou, které v nabité sestavě Movistaru doplní Alejandro Valverde.

Opětovný význam sjezdů skvěle sedne domácímu útočníkovi Romainu Bardetovi i Vincenzu Nibalimu. Mladší z dvojčat Yatesových Adam bude chtít napodobit bratrovo Giro, pochopitelně s vyjímkou závěrečného výbuchu. Tour de France 2018 měla být rovněž ve znamení velkého návratu Leopolda Königa; zdraví však opět zlobí a tři měsíce mu nedovolilo vyjet do závodu.

Pokud nechcete přijít před startem Tour o žádné klíčové novinky, stačí se přihlásit k odběru našich článků a informace vám přistanou rovnou v e-mailu!

2 KOMENTÁŘE

  1. Ak Vám to nevadí – prijať gratulácie aj od cudzích ľudí, aj ja sa pripájam k zástupu gratulantov. Všetko najlepšie, veľa zdravia, šťastia, spokojnosti, životného optimizmu!!!

  2. Moc, moc děkuji za zasílání novinek. Omlouvám se, že jsem dnes odháčkoval jednotlivé závody příštího roku, ač jsem přihlášen k odběru. Nějak mi to prostě nedošlo. Můj zájem o cyklistické závody trvá od prvního ročníku ZM . Jsem rád, že s dobou moderní techniky můžeme být při tom. S úctou k cyklistice a poděkováním za zasílání zpráv Ľ.I P.S. Přehledy o jednotlivých závodech a živé přenosy v TV budou pro mne jedním z dárku k mým kulatým narozeninám- 80-ce,moc si přeji vylepšení zdraví, nebo alespoň rovnost se současným stavem.,

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.