Příští rok čekají nově pouze osmičlenné sestavy 22 týmů Tour de France snad všechny myslitelné nástrahy. Týmová časovka, vítr, kostky, štěrk, klasikářské etapy, krátká horská zkouška, nová náročná stoupání i legendy kalibru Alpe d’Huez či Tourmaletu. Vše přitom může rozhodnout až zvlněná časovka ve 20. etapě.

Preludium dnešní pařížské prezentaci obstaralo předání ceny Vélo d’Or 2017 Chrisi Froomovi. Zazněla slova o cyklistice jako zelené dopravní alternativě, potřebě zachovat původní krajinu Tour, bezpečnosti na silnicích (nejen v souvislosti s úmrtím Michele Scarponiho) i gratulace Davidu Lappartientovi, jež si vysloužila potlesk sálu.

Bylo 12:15, když zaplněný Kongresový palác poprvé spatřil trasu příštího ročníku “Staré dámy”. V předstihu byl znám jen její úvod s Grand Départem na západním pobřeží Francie ve Vendée. Tour poprvé od roku 1993 poruší rytmus návratu startu do regionu po šesti letech, pauza byla tentokrát prodloužena o rok.

Tour 2018 až na krátkou pyrenejskou epizodu neopustí Francii. Závod začne kvůli mistrovství světa ve fotbale až 7. července a skončí 29. července. V cíli každé hromadné etapy čeká časový bonus (10-6-4 s). Kvůli větší bezpečnosti pojedou pouze osmičlenné týmy. Toto opatření by mělo prospět rovněž atraktivitě. Tu dále podpoří speciální prémie s bonusovými sekundami (3-2-1) umístěné v závěru úvodních devíti zkoušek.

Tlak na spurtery bude v prvních dvou rovinatých etapách o to větší. Hned ve třetí etapě dojde na týmovou časovku s řadou změn rytmu. Tour poté v další rovinaté etapě zamíří na sever vstříc Bretani, kde ji čekají dva klasikářské testy. První z nich s cílem v Quimper (viz profil), druhá skončí na okruhu, který zavrcholí Mûr-de-Bretagne (2,2 km, 6,5 %, pojede se dvakrát). Další dvě tranzitní etapy zamotá pouze vítr.

9. etapa Tour de France 2018 - první profilTučně si však vyznačte v kalendáři 15. červenec. Nejodvážnější spekulace o hliněných cestách se nepotvrdily, Tour ale v deváté etapě zamíří přes 15 kostkovaných sektorů i s částí Mons-en-Pevele do Roubaix. Následuje první den volna a po něm přijde nejprve řada na ženskou La Course, 118 horských kilometrů s dojezdem v Le Grand-Bornand.

10. etapa Tour de France 2018 - první profil10. etapou vjede o pár hodin později do Alp Tour. Hledání nových těžkých kopců organizátory přivedlo k zařazení Plateau des Glières (6 km, 11,2%) včetně pasáží po rozbité silnici či štěrku. Pro favority bude přesto hlavní výzvou závěrečná dvojice Col de Romme (8,8 km, 8,9 %) a Col de la Colombière (7,5 km, 8,5 %) a sjezd do cíle. Poté 11. etapa s vrcholem na La Rosiére (17,6 km, 5,8 %). A ve 12. etapě osvědčená dlouhá stoupání a návrat cílového Alpe d’Huez (13,8 km, 8,1 %).

11. etapa Tour de France 2018 - první profil12. etapa Tour de France 2018 - první profil

Ve Valence se o slovo přihlásí spurteři, ale hned ve 14. etapě jim Centrální masiv znovu sebere veškeré naděje na úspěch. Zvlněnou etapu uzavře Côte de la Croix Neuve (3,1 km, 10,1 %) a jako vždy trocha závěrečné roviny. Ani 15. etapa nebude snadná, její tón udají Montagne Noire (Černé hory) a dlouhý výšlap na jejich nejvyšší vrchol Pic de Nore. Cíl bude po sjezdu v Carcassonne.

16. etapa Tour de France 2018 - první profilOdtud peloton v 16. etapě vjede do Pyrenejí. Sjezdu do Bagnéres-de-Luchon bude předcházet prémie Col du Portillon (8,3 km, 7,1 %). Dalším z vyvrcholení Tour 2018 bude 17. etapa. Pouhých 65 kilometrů, tři těžká klasifikovaná stoupání a závěrečný Col de Portet – neuvěřitelných 16 km do 8,7 %. V 18. etapě se po roce další spurterské etapy dočká Pau, ta 19. bude naopak věnována velikánům Aspinu, Tourmaletu a Aubisque s dlouhým finálním sjezdem do Laruns.

17. etapa Tour de France 2018 - první profil19. etapa Tour de France 2018 - první profil

20. etapa Tour de France 2018 - první profilPoslední otazníky zodpoví zpět na západním pobřeží Francie 31 kilometrů dlouhá trhavá baskická časovka. Nejtěžším kopcem bude těsně před cílem Côte de Pinodieta (900 m, 10,2 %). Tour pak uzavře po dlouhém transferu rovinatá etapa z Houilles a třída Champs-Élysées, nejslavnější spurt Tour.

Možní favorité

Chris Froome zvládl sezónu 2017 přes některá zaváhání s doublem Tour – Vuelta a coby obhájce titulu bude hlavním favoritem. Absence rovinaté individuální časovky, snížení počtu členů týmu, kostky, význam sjezdů (byť ty Brit nezvládá vůbec špatně), krátká 17. etapa a další šance k nečekaným útokům však jeho stabilitu podrývají a pouze zopakovat výkon z roku 2017 nejspíš nebude stačit.

Tom Dumoulin účast zvažuje, trasa mu nicméně příliš nesvědčí a jet chce jen v případě, že by cítil šanci na žlutý dres. Richie Porte musí správně načasovat formu, právě jeho čas by konečně mohl přijít. Nairo Quintana a Mikel Landa, pokud se vyhnou faktoru “nejlepších nepřátel”, mohou představovat nejúdernější týmovou dvojici.

Miguel Ángel López by v případě zaměření na Tour a zdárné přípravy mohl v horách zatopit komukoli, nesmí si ovšem vybrat slabou chvíli, zejména ve sjezdech. Jejich opětovný význam naopak vyhovuje domácímu útočníkovi Bardetovi. Aru bude chtít zabodovat v dresu UAE. Nibali, Fuglsang, Dan Martin, Pinot, Chaves či Mollema by mohli splnit roli černých koní. O pódium chce zabojovat Leopold König; snad zdraví vydrží.

Až budeme vědět více, budeme vás samozřejmě informovat. Stačí se přihlásit k odběru našich článků a informace vám přistanou rovnou v e-mailu!

1 komentář

  1. Moc, moc děkuji za zasílání novinek. Omlouvám se, že jsem dnes odháčkoval jednotlivé závody příštího roku, ač jsem přihlášen k odběru. Nějak mi to prostě nedošlo. Můj zájem o cyklistické závody trvá od prvního ročníku ZM . Jsem rád, že s dobou moderní techniky můžeme být při tom. S úctou k cyklistice a poděkováním za zasílání zpráv Ľ.I P.S. Přehledy o jednotlivých závodech a živé přenosy v TV budou pro mne jedním z dárku k mým kulatým narozeninám- 80-ce,moc si přeji vylepšení zdraví, nebo alespoň rovnost se současným stavem.,

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here