Časovka je za dveřmi, kdo má největší šance na růžový dres?

nabor

Poslední etapa Gira je tu a chystá bitvu titánů a bitvu o vteřinky. Zároveň je téměř jisté, že vítěz bitvy ovládne i celou válku a z Milána si odveze růžový dres. Udrží ho Nairo Quintana, vrátí se do něj Tom Dumoulin, co Vincenzo Nibali, černý kůň Thibaut Pinot nebo zezadu útočící Ilnur Zakarin? To jsou otázky, na něž nalezneme odpovědi už za pár hodin.

Nairo Quintana (Movistar; 90:00:38)

Je v růžovém, na trať vyrazí jako poslední, ale je snad v nejhorší pozici ze všech. Není časovkářem, o výhru v časovkách bojuje pouze v horských terénech. Ale nyní je to 30 kilometrů po rovině a to Quintanovi nesedí. Bude se muset hodně snažit, aby vyhrál letošní Giro. I jeho šéf Eusebio Unzué prohlásil, že letos Giro asi nevyhrají a největším favoritem je podle něj Tom Dumoulin.

Movistar přistupuje k situaci realisticky, ale zbraně určitě ještě neskládá a do boje vloží vše. Navíc cenný trikot dává křídla, takže se může i stát, že Quintana Giro nakonec vyhraje.

Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida; + 0:39)

Žralok z Messiny je v lepší pozici než lídr Gira Quintana. Umí časovku lépe, svoje manko je schopný eliminovat. Jenže je tu ale. V poslední etapě nevypadal v závěru nejčerstvěji. Ovšem Nibali je člověk, který se dokáže zmáčknout a dostat ze sebe vše. Navíc velmi kvalitně zajel i časovku v 10. etapě, kde byl 6. Domácí miláček je nejzkušenějším jezdcem z první pětky a z toho bude získávat svoji největší výhodu.

Thibaut Pinot (FDJ; + 0:43)

Thibaut PinotMožná největší favorit. V úvodu závodu to tak nevypadalo, ale Francouz se skvěle vrátil do boje o růžový dres. Jeho forma se zvedá a aktuálně je asi nejsilnějším závodníkem. Většinu kopce Foza odtáhl. Na následné rovině nejvíce pracoval při stahování dua Pozzovivo – Zakarin a ještě uspěl ve sprintu. Mezi favority vypadá nejlépe a nejsilněji.

Navíc se v časovce zlepšil a je mistrem Francie. V průběhu závodu byl přehlížen, v 10. etapě nezajel časovku vůbec dobře, ale od té doby se jeho výkonnost obrovsky zvedla a nyní je možná největším favoritem na celkové prvenství. Smazat 4 vteřiny na Nibaliho je v jeho silách a 43 na Quintanu by měl být schopný také.

Tom Dumoulin (Sunweb; + 0:53)

Tom Dumoulin Giro 2017Jednoznačně nejlepší časovkář. Jenže Dumoulin vyplýtval mnoho sil v posledních etapách, kdy musel jet skoro sám. V poslední etapě ho zachránili Jungels, Mollema a Yates, sám nevypadal v cíli vůbec dobře.

Ovšem nizozemský triumf na Giru je blíž, než kdy dřív a Dumoulin to ví. Dá do toho všechno. V jeho silách to určitě je, ale je tu faktor dvaceti odjetých etap, ve kterých si Dumoulin musel více méně vše obstarat sám. Navíc psychické rány po střevních potížích a trochu neférovém útoku soupeřů v etapě 19. můžou hrát svoji roli. Dumoulin naštěstí nepůsobí poraženeckým dojmem a pokud se dobře vyspí a zregeneruje, může dovézt poprvé růžový dres do Nizozemí.

Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin; + 1:15)

Ilnur ZakarinZde už je to spíše v teoretické rovině, ale i Zakarin nemá špatnou časovku. Navíc i on, stejně jako Pinot, získává formu a působí velmi silným dojmem. Při správné konstelaci hvězd může pomýšlet na pódium, na výhru asi ne, jsou před ním lepší časovkáři, ale forma a také zdánlivě velký odstup mu hrají do karet při útoku na pódium.

Domenico Pozzovivo (AG2R) má sice ztrátu jen 1:30, ale u tohoto drobounkého jezdce se nepředpokládá, že by měl konkurovat. Pozzovivo by se měl spíše strachovat o své šesté místo. Minutu a třicet tři vteřin na něj ztrácí Bauke Mollema (Trek-Segafredo) a v jeho silách je toto manko na Pozzoviva umazat.

Bílý dres

Bob Jungels 15. etapa Giro 2017Velmi zajímavé bude sledovat i souboj o bílý dres. Vedoucího Adama Yatese (ORICA-Scott) a druhého Boba Jungelse (Quick-Step Floors) dělí pouze 28 sekund. Yates nevypadal příliš dobře, ale dokázal se vždy vrátit. V poslední etapě oba pomáhali Dumoulinovi, především Jungels podal excelentní výkon a ukázal, že je v něm spousta síly.

Navíc má Lucemburčan i lepší časovku a může v poslední etapě svého soka pokořit.

Další pořadí

Jan Polanc10. místo hájí Davide Formolo (Cannondale-Drapac) a ten má obrovskou mezeru před sebou i za sebou. Není nikým bezprostředně ohrožen a 10. patrně i zůstane.

11. místo nyní drží Jan Polanc (UAE Team Emirates). Jen 1:10 ztrácí Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice), ale Polanc má asi o něco lepší časovku než náš borec a i zde by se pořadí měnit nemělo.

13. Maxime Monfort (Lotto Soudal) má na Jana Hirta ztrátu přes tři minuty a na čtrnáctého Daria Catalda (Astana) náskok přes minutu a půl. Skoro tři minuty na Catalda ztrácí patnáctý Sébastien Reichenbach (FDJ). Zde se už žádné posuny nepředpokládají.

Startovní časy favoritů etapy a jezdců z TOP 15

Jezdec Tým Čas
Marcin Bialoblocki CCC Sprandi Polkowice 13:46
Svein Tuft ORICA-Scott 14:03
Manuel Quinziato BMC 14:10
Jan Bárta Bora-Hansgrohe 14:19
Michael Hepburn ORICA-Scott 14:21
Jos Van Emden LottoNL-Jumbo 14:26
Vasil Kiryienka Sky 14:45
Tobias Ludvigsson FDJ 15:00
Jéremy Roy FDJ 15:13
Manuele Boaro Bahrain-Merida 15:14
Silvan Dillier BMC 15:20
Luis León Sanchez Astana 15:42
Michal Schlegel CCC Sprandi Polkowice 15:43
Kanstantsin Siutsou Bahrain-Merida 15:52
Stef Clement LottoNL-Jumbo 16:04
Tejay Van Garderen BMC 16:07
Andrey Amador Movistar 16:08
TOP 15 TOP 15 TOP 15
Sébastien Reichenbach FDJ 16:14
Dario Cataldo Astana 16:17
Maxime Monfort Lotto Soudal 16:20
Jan Hirt CCC Sprandi Polkowice 16:23
Jan Polanc UAE Team Emirates 16:26
Davide Formolo Cannondale-Drapac 16:29
Bob Jungels Quick-Step Floors 16:32
Adam Yates ORICA-Scott 16:35
Bauke Mollema Trek-Segafredo 16:38
Domenico Pozzovivo AG2R 16:41
Ilnur Zakarin Katusha-Alpecin 16:44
Tom Dumoulin Sunweb 16:47
Thibaut Pinot FDJ 16:50
Vincenzo Nibali Bahrain-Merida 16:53
Nairo Quintana Movistar 16:56