Holandský den na Giru! Etapu má Emden, růžovou Tom Dumoulin. Bárta v časovce 6.

Vítězem velmi vyrovnaného a napínavého 100. ročníku Gira je nakonec Tom Dumoulin (Sunweb). Druhé místo putuje do Kolumbie pro Naira Quintanu (Movistar) a třetí je domácí Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida). Etapu ovládl Jos Van Emden (LottoNL-Jumbo), před Dumoulinem a Manuelem Quinziatem (BMC). Jan Bárta (Bora-Hansgrohe) zajel také skvěle a skončil na 6. místě. Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice) udržel 12. místo v celkovém pořadí. Bílý dres urval Bob Jungels (Quick-Step Floors), modrý Mikel Landa (Sky) a fialový Fernando Gaviria (Quick-Step Floors).

První do cíle dojel Marcin Bialoblocki (CCC Sprand Polkowice) a s časem 34:12 se usadil na horkém křesle. Velmi dobře časovku rozjel i Mads Pedersen (Trek-Segafredo) a v cíli byl ve stejném čase jako polský specialista na časovku.

Jos Van Emden pódium
Jos Van Emden na pódiu

Jenže za Pedersenem jeli hned tři další favorité etapy. Jan Bárta nerozjel časovku nejrychleji, ale směrem k cíli zrychloval a na mezičasech krátil Pedersenovy časy. Mezitím je za Bártou přepisoval Jos Van Emden. Brzy za Pedersenem dojel do cíle i Manuel Quinziato a sesadil ho z čela s časem 33:35.

Jan Bárta dojel do cíle v čase 33:47 a na italského mistra nestačil, ale zařadil se na druhé místo. Dalším důležitým mužem v cíli byl Jos Van Emden. Holanďan se s časem 33:08 a na pozici prvního muže zažíval soukromé drama.

Naopak komu se příliš nedařilo, byl velký favorit etapy Vasil Kiryienka (Sky). Bělorus na mezičasech ztrácel, ale v cíli to byl pěkný čas – 33:39.

Velmi pěkným časem 33:43 se mohl pochlubit Joey Rosskopf (BMC). Andrey Amador (Movistar) zajel čas 34:10 a také se dostal do průběžné první desítky etapy. Poté už ale přišli na řadu jezdci v Top 10.

Bílý dres

Bob Jungels
Bob Jungels v Monze

Prvním důležitým momentem pro celkové pořadí byl souboj o bílý dres mezi Bobem Jungelsem  a Adamem Yatesem (ORICA-Scott). Jungels zajel na prvním mezičase čas srovnatelný s Janem Bártou (10:12). To Adam Yates ztrácel na Jungelse už 14 vteřin a půlka náskoku byla fuč.

Na druhém mezičasu byl Jungels znovu mezi nejlepšími a s časem 20:37 byl znovu na úrovni Jana Bárty. Adam Yates s časem 21:21 ztrácel hodně a v soutži o bílý dres bylo téměř rozhodnuto.

Bob Jungels dojel do cíle v čase 34:02 a jelikož Adam Yates nabral ztrátu vyšší než 28 vteřin (čas 35:36), vrátil se Lucemburčan do bílého dresu, který si odveze i domů.

Růžový dres

První odstartoval Domenico Pozzovivo (AG2R), ale u něj se útok pořadím vzhůru neočekával. To od Ilnura Zakarina (Katusha-Alpecin) se útok ještě očekávat dal. Po Zakarinovi odstartoval papírově největší favorit Tom Dumoulin. Následovala první trojice Thibaut Pinot (FDJ), Vincenzo Nibali a vedoucí muž Nairo Quintana.

Nairo Quintana
Nairo Quintana v Monze

Ilnur Zakarin si z úvodu vedl výborně a s časem 10:18 konkuroval i Jungelsovi. Po Zakarinovi dojel na první měření Dumoulin s časem 10:01, jen tři vteřinky za nejrychlejším mužem Josem Van Emdenem. Pinot sem dojel v čase 10:27 a virtuálně ho Dumoulin přeskakoval. Stejně dopadl i Nibali, ale ten zajel stejný čas jako Zakarin. Na Dumoulina v tu chvíli už také virtuálně ztrácel. Quintana byl na prvním mezičasu v čase 10:32 a na Dumoulina ztrácel hodně, ale stále zůstával v růžovém dresu.

Zakarin jako první dorazil i na druhý mezičas a to v čase 20:57. Po něm tam přilétl Tom Dumoulin s časem 20:09 a dál drtil soupeře, pouze Jos Van Emden zůstával před ním. Thibaut Pinot naopak ztrácel a čas 21:02 není nic hodno mistra Francie. Nibali byl odhodlaný nepustit pódium a zajel čas 20:46, což mu k místu na bedně virtuálně stačilo. Nairo Quintana projel v čase 21:09, z růžového byl virtuálně vysvlečený a pomalu se mu přibližoval i Nibali.

Tom Dumoulin
Tom Dumoulin v Monze

Zakarin dojel do cíle v čase 34:57, to byla hodně velká ztráta. Ale za Zakarinem doslova letěl Tom Dumoulin, byl virtuálně v růžovém a do cíle dojel v čase 33:23, což znamenalo druhé místo v cíli. Jos Van Emden měl jistotu výhry etapy, Tom Dumoulin byl v tuto chvíli velmi blízko výhře v celkovém pořadí.

Thibaut Pinot zaznamenal čas 34:50 a virtuálně vypadával v z pódia. Naopak Vincenzo Nibali zajel skvěle, sice se za Dumoulina propadl, ale čas 34:17 znamenal druhou desítku pořadí pro Žraloka z Messiny v cíli a čekal, zda-li mu to bude stačit na druhé místo celkově. Nairo Quintana předvedl životní časovku, ale bohužel mu to nestačilo.

Quintana, Dumoulin, Nibali

Tom Dumoulin je tak prvním jezdcem z Nizozemska, který vyhrál Giro d´Italia. Pouze 31 vteřin ztratil druhý Nairo Quintana a 40 sekund ztratil Vincenzo Nibali.

Jan Hirt při své premiéře na Grand Tour dokončil na skvělém 12. místě.

[cyklostat id=“Giro-dItalia“ etapa=“21″ rok=“2017″ nadpis=“Giro d’Italia 2017, pořadí 21. etapy“]