Landa konečně získal své vítězství, Quintana vysvlékl Dumoulina

nabor

Po dvou druhých a jednom třetím místě získal Mikel Landa konečně své vítězství. Nairo Quintana přemohl Dumoulina a celkově nyní vede on.

Etapa začala zběsile. Tom Dumoulin se včera ostře vyjádřil na defenzivní jízdu Naira Quintany a Vincenza Nibaliho, což oba jezdce očividně podráždilo. Proto týmy Bahrain Merida a Movistar zaútočily, když si šel růžový muž odskočit (tak zněla původní verze). Jenže poté se růžový muž přiznal, že byl na konci pelotonu a udělal chybu, toho Nibali s Quintanou využili. Dumoulin však nebyl jediný, kdo zůstal vzadu. Společně s ním tu zůstal Adam Yates, Bauke Mollema nebo Bob Jungels. Týmy těchto jezdců se semkly a náskok vedoucí skupiny byl zlikvidován přibližně sto kilometrů před cílem. Následně se začalo závodit znova.

Nastoupili Sebastián Henao (Team Sky), Pello Bilbao (Astana), Nicola Boem (Bardiani-CSF), Gregor Mühlberger (Bora-Hansgrohe), Pierre Rolland (Cannondale-Drapac), Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), Tobias Ludvigsson (FDJ), Evgeny Shalunov (Gazprom-Rusvelo), José Herrada (Movistar), Dries Devenyns (Quick-Step Floors), Daniel Teklehaimanot (Dimension Data), Jurgen Van den Boreck (LottoNL-Jumbo), Rui Costa (UAE Team Emirates), Ilia Koshevoy (Wilier-Selle Italia), Giovanni Visconti (Bahrain-Merida), Clément Chevrier (Ag2r La Mondiale), Nicola Boem, Lorenzo Rota (Bardiani-CSF), Rudy Molard (FDJ), José Herrada, José Joaquin Rojas (Movistar), Ruben Plaza (Orica-Scott), Eros Capecchi (Quick-Step Floors), Mikel Landa (Team Sky), Matteo Busato a Ilia Koshevoy (Wilier-Southeast). Těmto jezdcům dalo hlavní pole šanci bojovat o etapu.

Z této skupiny nastoupil ještě před cílovým stoupáním, 17 kilometrů před cílem, Luis Leon Sanchez a Rudy Molard. Na to již zareagoval tým Sky, když na čelo najel Sebastián Henao. Ten na čelo dotáhl Mikela Landu, který vyrazil asi jedenáct kilometrů před cílem osamoceně. Papírově nejsilnější vrchař z čelní skupiny nenašel v závěrečném stoupání konkurenci a do cíle svůj náskok jen navyšoval. Po dvou druhých a jednom třetím místě konečně získal své vítězství, navíc si pojistil modrý dres krále vrchařů.

V hlavním poli se mezitím tempa ujal tým Movistar, když Tom Dumoulin očividně neměl svůj den. Již od začátku cílového kopce začal zaostávat. Sedm kilometrů před cílem vyrazil Pinot. Ten v závěru Gira očividně chytil druhý dech a z první desítky celkového pořadí se dnes umístil nejlépe. Jen těsně za ním finišovali Pozzovivo a Zakarin. Za nimi se utvořila skupina Quintana, Jungels, Nibali, Yates, Mollema a k radosti českých diváků zde nechyběl Jan Hirt. Čech týmu CCC předvádí na Giru excelentní výkony a po dnešku se posunul již na čtrnácté místo. Důležité pro tuto skupinu však bylo, že zde chyběl Dumoulin. Ten ztratil, přišel o růžový dres na úkor Quintany. Quintana bude mít před zítřejší etapou náskok 38 sekund na Holanďana, 43 na Nibaliho a 53 na Pinota. Před poslední horskou etapou a závěrečnou časovkou se nám boj o růžový dres pořádně zamotal.

[cyklostat id=“Giro-dItalia“ etapa=“19″ rok=“2017″ nadpis=“Giro d’Italia 2017, pořadí 19. etapy“]