Bojovník a smolaři: 10. etapa Tony Martin vs. Alberto Contador

nabor

10. etapa měla nabídnout první gigantický střet favoritů. Na místo toho jsme byli svědky show Nibali a ti ostatní. Ptáte se, kde byl takový Alberto Contador?

Bojovník dne: Tony Martin (Omega Pharma – Quick-Step)

Ano, nečtete si report včerejší etapy, protože Tony Martin byl i dnes hodně na očích. Nejen kvůli tomu, že vezl puntíkatý trikot. Tentokrát odváděl v úniku značné kvantum práce pro muže v bílém dresu – Poláka Kwiatkowského. Motory trojnásobného mistra světa v jízdě proti chronometru se zastavily až na předposledním stoupání, kdy svého lídra na dobro opustil. Kwiatkowski však Martinovu práci nezužitkoval, později byl pohlcen skupinkou favoritů a do cíle dojel se značnou ztrátou. Omega Pharma tak v jeden den ztratila jak bílý (Romain Bardet), tak i puntíkatý trikot (Joaquim Rodriguéz). Náplastí jim tak může být to, že červenobílé číslo pro největšího bojovníka bude i po dni volna po zásluze vozit Tony Martin.

Smolař dne: Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

Před tímto dnem Contador prohlašoval, že tady začíná skutečná Tour. Po sobotní první menší zkoušce jsme se mohli těšit, že právě tady bude ukrajovat vteřinky na rivala Nibaliho. Vše však vzalo za své při sjezdu z Le Marksteinu, vrchařské prémii první kategorie. Zde přibližně v šedesátikilometrové rychlosti potkal španělského favorita pád, který mu vzal všechny naděje. Po lýtku mu stékala krev z pravého kolene, tretra byla napadrť. Po ošetření sedl zpátky na kolo a jeho ztráta už činila čtyři minuty na hlavní skupinku, kterou táhla Nibaliho Astana. Krátce před čtvrtou definitivně slezl z kola a zklamaný usedl do týmového vozu. Nenapraví tak loňskou blamáž, kdy po nepřesvědčivých výkonech obsadil pro něj až čtvrtou pozici. Letos jsme viděli zcela jiného Contadora, avšak nenápadný sjezd v 10. etapě a rok přípravy na vrchol sezóny se rázem ukázal jako zbytečný…

Asi bych to neměl říkat, ale dneškem pro mě Tour de France 2014 skončila. Pokud Nibaliho nepotká něco podobného, co předešlé dva favority, tak má vítězství v kapse. Už po dnešním výšlapu stojí jednou nohou na zlatém stupínku v Paříži. Náskok ještě není neřešitelný, ale Nibaliho síla… Naprosto suverénní. Když jsem viděl 2. etapu Critéria du Dauphiné a úchvatný souboj Frooma s Contadorem, musím přiznat, že jsem z toho měl husí kůži. Tohle že budeme sledovat i v červenci na Tour? Nádhera. Před polovinou závodu však už máme oba ze hry venku a v podobné formě je už nikdy nemusíme oba vidět. Přece jen, El Pistolerovi táhne na 32 let a šancí na to, aby oblékl Maillot jaune v hlavním městě Francie už nebude mít mnoho. Doufejme, že se s Froomem sejdou alespoň v srpnu na Vueltě. To by totiž bylo o zábavu určitě postaráno.