Nibaliho Tour pokračuje, ukázal se i König!


Favorité na letošní Tour de France doslova odpadávají – nejprv trojitý pád Frooma a dnes vyoutování Contadora ve sjezdu. Vesele mezi problémy tančí Nibali, který si opět oblékl žlutý dres a navíc vyhrál další etapu. Smůla opustila Leopolda Königa, jehož excelentní výkon stačil na osmé místo v cíli.

Zrod úniku dne

Na samém začátku etapy se tempa chopil žlutý Lotto Belisol, oproti očekávání se ale žádná velká bitka o účast v úniku nestrhla. Nejprve vyrazila sedmička, obsahující Voecklera, Movistar měl zastoupení ve Viscontim, Astana vsadila na Westru. Ty se vydala původně stíhat trojice s Leopoldem Konigem, ta ale záhy své úsilí vzdala a místo toho se vypravili únik doplnit Bárta, Rodríguez a Sagan a v prvním stoupáním na Col du Firstplan se jim to podařilo. To zavdalo k puntíkatému duelu Rodríguez – Voeckler, který byl velmi těsný a na první prémii ve fotofiniši zvítězil Francouz. V pelotonu, který původně ztrácel k pěti minutám, rozjel tempo tým IAM, doplněný Cofidisem, a ztrátu stáhl o minutu a půl. Z toho neměli velkou radost spurteři, nejvýznamněji Démare, který odpadl. Lanterne rouge Edward King nabral dokonce takovou ztrátu, že raději vzdal.

V následném sjezdu zaútočil Martin s Kwiatkowskim a ty doplnily právě zbylé dva aktivní týmy IAM (Hollenstein, Wyss) a Cofidis (Taaramae). V úniku si stejně počínal Sagan, který si splnil cíl vítězstvím na sprinterské prémii a posléze se s klidem vrátil ke zbylé devítce, již po nabrání ztráty v mokrém sjezdu opět tvořil i Jan Bárta s Bretaňanem Gerardem.

Začíná se závodit

Na začátku druhého ze sedmi stoupání dne Petit Ballon převzal tempo pelotonu žlutý tým Lotto Belisol a držel náskok úniku na 2:30. Pětice pronásledovatelů ztrácela 1:30. Nádale klesající odstup nenechal v klidu Westru, jehož útok odpáral Gerarda, Sagana, Irizara a přechodně i Bártu. Zajímavě si počínal André Greipel. Spurter nejprve odpadl z hlavní skupiny, pak se ale vrátil a začal dokonce jet Gallopinovi tempo. Na vrcholu stoupání sprint tentokrát vyhrál Rodríguez, stíhající skupinka byla půl minutu zpět.

Ve sjezdu se dvě přední skupiny spojily, v pelotonu měl pád Tiago Machado a třetí muž celkového pořadí se ocitl na hraně odstoupení. Ještě horší zprávy ale došly ohledně devátého muže dosavadního průběhu Tour, jímž nebyl nikdo jiný než Alberto Contador. Také totiž spadl a poranil si pravé koleno.  (více ve smolařovi dne) Ztratil více než čtyři minuty, předjel ho i Démare a ačkoli týmy na chvíli polevily tempo, zanedlouho to byla Astana, které nezbylo než na třetí prémii dne Col du Platzerwasel stíhat nebezpečně unikajícího Kwiatkowského; ten se virtuálně ocitl tři minuty před Nibalim, excelentní práci pro něj odváděl robotickým tempem Martin, jehož na vrcholu předjela dvojka Rodríguez – Voeckler a dojela si v tomto pořadí pro 10 a 8 bodů. Tento vývoj vůbec nesvědčil Gallopinovi, jehož utrpení bylo viditelné a pochopitelné. Contador trpěl neméně a začínal ztrácet čím dál více, což nakonec vedlo k jeho odstoupení. Z loňské top 5 tak v závodu nepokračoval už ani jeden jezdec na celkové pořadí a Nibali v podstatě aniž by nastoupil pokračoval v navyšování šancí na vítězství.

V dalším mlžném sjezdu se nic důležitého nestalo (krom návratu části uprchlíků, bohužel včetně Jana Bárty, zpět do pelotonu)  a se ztrátou kolem čtyř minut na únik (respektive Tonyho Martina, táhnoucího přechodně 100 % času) najel vlak týmu Astana do stoupání ke Col d’Oderen. V něm i přes nepříznivé počasí stáli fanoušci z teplých krajin, vedle italských vlajek zavlála i symbolika Burkiny Faso, země, která narozdíl od Eritrey či Jižní Afriky na svého prvního profesionála stále čeká. Martin pokračoval v tempu, ničícím jednoho domestika za druhým, a nepovoloval žádné snížení náskoku. K nevelkému překvapení si ale pro první a druhé místo na prémii dojel dnes potřetí Rodríguez před Voecklerem.

Jde se do finále

Následoval další sjezd a stoupání na Col des Croix. Na něj už najížděl únik s náskokem jen něco pod tři minuty kvůli mohutné stíhací akci Astany, Lotta a Movistaru. Poměrně plynulé stoupání třetí kategorie výrazně přispělo k zformování groupetta, zatímco v pelotonu jelo jen něco kolem padesáti jmen. Pořadí na prémii: Rodríguez, Voeckler.

Zbývala poslední dvě stoupání a nebylo vůbec jasné, kdo ovládne dnešní etapu, protože únik měl dvacet kilometrů před cílem stále přes dvě minuty náskoku, zatímco na programu byla extrémně prudká předposlední vrchařská prémie. V úniku nastoupil Kwiatkowski a chvíli utvořil skupinu s Viscontim a Rodríguezem. Nakonec se však vydal sólově vpřed pro další injekci bodů poslední jmenovaný, kdežto Polákovi došlo. „Peloton“ o zhruba dvaceti jezdcích vedený Scarponim ztrácel dvě minuty a nebyl v něm už Talansky, Rolland ani Gallopin, na jeho samém konci vlál Schleck či Mollema, zato Leopold Konig bez větších problémů držel krok.

V ostrém předfinálním sjezdu vyjel z trati Scarponi a problémy měl i žlutý dres. Na čele se sjela čtyřka Moinard, Kwiatkowski, Rodríguez, Visconti a hájila náskok minuty a půl na peloton, ovšem Kwiatkowski na nic nečekal a pláchl opět do sóla, jen aby bylo na kraji finálního stoupání na La Planche des Belles Filles ukončeno Rodríguezem. Ten stejně jako v předchozím případě na nástup nejen zareagoval, ale přetavil jej i ve vlastní výhodu. Stále tak živil naději na velký bodový zisk a etapové vítězství v cíli. Proti byla Astana se Scarponim a Fuglsangem. Ti rozjeli dobré tempo, z něhož se pokusil nastoupit Navarro, zanedlouho se však kolem něj prohnal Nibali. Jeho nástup tři kilometry před cílem zůstal mezi ostatními favority bez odezvy a výsledkem bylo jen zformování tří menších stíhacích skupin. První tvořili Pinot, Bardet, Péraud, Valverde, Porte a Van Garderen. Druhou Konig s Nievem. Až za nimi zůstávala ostatní velká jména jako Costa, Schleck, Zubeldia či Mollema, ani nemluvě o Van Den Broeckovi.

…A vítězem je

Vincenzo Nibali nakonec prokázal, že nejen pády rivalů je živ. Na posledním kilometru pláchl i Rodríguezovi a získal obrovsky cennou výhru. Patnáct vteřin za ním dorazil Pinot, spolu s Portem nejaktivnější jezdec ve zbytku pole. Leo Konig zajel po všech problémech fantasticky, osmé místo s odstupem 50 vteřin je velkým příslibem. Celkově je 21. se ztrátou 8 minut, 25 vteřin. Naopak nedařilo se Fuglsangovi, Kwiatkowskému (který na posledních kilometrech vůbec nestíhal), Machadovi, Rollandovi a pochopitelně Contadorovi – všichni opouštějí desítku.

Výsledky 10. etapy

P. Jezdec Tým WT Čas
1 NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 20 04h 27′ 26“
2 PINOT Thibaut FDJ.fr 10 + 00′ 15“
3 VALVERDE Alejandro Movistar Team 6 + 00′ 20“
4 PÉRAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale 4 + 00′ 20“
5 BARDET Romain AG2R La Mondiale 2 + 00′ 22“
6 VAN GERDEREN Tejay BCM Racing + 00′ 22“
7 PORTE Richie Team Sky + 00′ 25“
8 KONIG Leopold Team NetApp – Endura + 00′ 50“
9 RODRIGUEZ Joaquim Katusha + 00′ 52“
10 NIEVE Mikel Team Sky + 00′ 54“

Celková klasifikace po 10. etapě

P. Jezdec Tým Čas
1 NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 42h 33′ 38“
2 PORTE Richie Team Sky + 02′ 23“
3 VALVERDE Alejandro Movistar Team + 02′ 47“
4 BARDET Romain AG2R La Mondiale + 03′ 01“
5 GALLOPIN Tony Lotto Belisol + 03′ 12“
6 VAN GERDEREN Tejay BCM Racing + 03′ 47“
7 PÉRAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale + 03′ 56“
8 ROLLAND Pierre Team Europcar + 03′ 57“
9 COSTA Rui Alberto Lampre – Merida + 03′ 58“
10 MOLLEMA Bauke Belkin Pro Cycling + 04′ 08“