Kadri získal etapu a puntíky, Contador sebevědomí

nabor

První vogézská zkouška přinesla podle očekávání celý děj shrnutý do posledních pětadvaceti kilometrů. Zatímco Blel Kadri slavil cenné vítězství, favorité se testovali a v některých případech nečekaně ztráceli. Do této kategorie bohužel spadá i Leo Konig.

Etapu nenastoupil kvůli zranění lídr IAM Frank, který vzdal z 26. místa se ztrátou 4:13. Po padesáti ujetých kilometrech dorazila zpráva o odstoupení Barta De Clercqa, jemuž letos na Tour nepřálo štěstí. Vítěz etapy na Giru 2011 tak Van Den Broeckovi v horách pomáhat nemohl. Naopak NetApp neztratil Paula Vosse, který vyjel i se zlomeným nosem a malíčkem ze včerejška.

Na začátku se závodilo v prudkém tempu, což vyústilo mj. v nadělení pelotonu, v jehož zadní části se ocitl třeba Andrew Talansky, a vedle toho také v průměr přes 50 km/h v první hodině. Nakonec se po částech dostal dopředu únik ve složení Terpstra, Chavanel, Petit, Kadri (bojující o puntíkatý dres), Yates a peloton se po čase opět spojil, když nad ním převzala kontrolu Astana a rozjela podstatně klidněji střední pasáž etapy; konečně, všichni členové čelní skupiny ztráceli na Nibaliho přes dvacet minut. Zatímco ve Vogézách to vypadlo na bouřku, laxní přístup kazašské stáje spolu s přicházejícími opatrnými vyjádřeními jednotlivých sportovních ředitelů budily otázku, jestli v pelotonu dojde aspoň k přeháňce.

Za občerstvovací stanicí – v době, kdy náskok úniku stoupal k jedenácti minutám – se chvíli na čele hlavní skupiny objevil tým Sky, načež přišela sprinterská prémie s krátkou akcelerací zainteresovaných týmů (za únikem první byl Coquard před Kittelem a Saganem) a slibovaná porce deště, který chvílemi nabýval slušné intenzity. Vysoce pravděpodobné již tou dobou bylo, že vyhraje někdo z unikající pětice.

Až na posledních padesáti kilometrech začal peloton významněji zrychlovat. Vepředu jela Kaťuša, Belkin a vše nadále bedlivě střežila Astana. Později se přidal i Garmin. Na úpátí prvního stoupání se náskok vedoucí skupiny smrskl na pět minut, když dění pevně do svých rukou vzal Tinkoff.

Na čele závodu zaregistroval nebezpečně se přibližující peloton Chavanel. Jeho nástup zachytil jen Kadri, bojující o puntíkatý dres, a následně jezdci IAM sám nastoupil. Za nimi se pohyboval Yates a dvojice spurtersky zaměřených členů úniku – Petit s Terpstrou. Peloton se mezitím zúžil na dobře padesát jmen a Nibali už byl raději přilepený na svém úhlavním rivalovi, zatímco Michal Kwiatkowski, jeden z kurzových top favoritů dneška, jako by platil za aktivní první týden a odpadal z pelotonu a zanedlouho jej následoval lídr Treku Zubeldia. Za všech sil jedoucí Kadri zastavil svůj náskok na 4:30. Vrcholem Col de la Croix des Mointas projel první, získal pět puntíkatých bodů. Chavanel ztrácel 50 vteřin, další půl minutu zpět byl Yates.

Druhá prémie nabízela kratší a prudší stoupání a Chavanelovi se na ní už nadobro vzdálil Kadri, jehož lehčí váhové kategorii seděla mnohem více. Z pelotonu odpadl už i Horner, celkově šestý Tony Gallopin, sotva visel i druhý Fuglsang, jehož se zpět snažil dotáhnout Kangert, a jednička Europcaru Rolland. Na vrcholu Col de Grosse Pierre ztrácelo torzo pelotonu pod čtyři minuty, což ovšem deset kilometrů před cílem málo trápilo vedoucího Blela Kadriho, nového krále hor. Ve sjezdu to zpět na konec hlavní skupiny zvládli Navarro, Frank Schleck, Fuglsang a Kangert, který se však nevyhnul lehké nehodě. Mnohem hůře na tom byl Talansky, ten si poškodil v jedné ze zatáček kolo, a za ním se zdržel i Leo Konig.

To už Kadri najížděl na finální dvoukilometrovou stojku, na níž měl jisté vítězství; stačilo jen dojet. Tempo Tinkoffu a Movistaru rozbilo nadobro pojem skupiny, ale Valverde překvapivě vůbec nestačil a ještě dříve odpadl i Van Den Broeck. Nástup Contadora stíhal pouze Nibali a s malým odstupem Porte. Až v samém závěru, ale přeci se Contadorovi podařilo odpojit Nibaliho, získal na něj tři vteřiny a také psychologickou výhodu. Slušně se předvedli Francouzi Peraud s Pinotem na 5. respektive 6. místě. Desítku navíc uzavřeli Bardet s Chavanelem.

Krátký, zmatečný, deštivý dojezd, u televize ještě zmatečnější vlivem střihů, jen napověděl, ale rozdal zajímavé karty. Contador bude v pondělí takřka jistě útočit. Obrovským zklamáním etapa skončila pro Koniga (38., +5:10; celkově 27. místo a +7:35) s Talanskym (35., +4:37), ztratil i Kwiatkowski, Horner, Zubeldia a Kaťuša, jež patrně sázela na Trofimova, po jeho 32. místě také nemůže skákat nadšením. Uvidíme, co napoví další dny.

Výsledky 8. etapy

P. Jezdec Tým WT Čas
1 KADRI Blel AG2R 20 03h 49′ 28“
2 CONTADOR Alberto Tinkoff-Saxo 10 + 02′ 17“
3 NIBALI Vincenzo Cannondale 6 + 02′ 20“
4 PORTE Richie Sky 4 + 02′ 24“
5 PINOT Thibaut FDJ.fr 2 + 02′ 28“
6 PÉRAUD Jean-Christophe AG2R + 02′ 28“
7 VALVERDE Alejandro Movistar + 02′ 36“
8 VAN GARDEREN Tejay BMC + 02′ 40“
9 BARDET Romain AG2R + 02′ 48“
10 CHAVANEL Sylvain IAM + 02′ 54“

Celkové pořadí po 8.etapě

P. Jezdec Tým Čas
1 NIBALI Vincenzo Astana 33h 48′ 52“
2 FUGLSANG Jakob Astana + 01′ 44“
3 PORTE Richie Sky + 01′ 58“
4 KWIATKOWSKI Michal Omega Pharma + 02′ 26“
5 VALVERDE Alejandro Movistar + 02′ 27“
6 CONTADOR Alberto Tinkoff-Saxo + 02′ 34“
7 BARDET Romain AG2R + 02′ 39“
8 COSTA Rui Alberto Lampre + 02′ 52“
9 MOLLEMA Bauke Belkin + 03′ 02“
10 VAN DEN BROECK Jurgen Lotto Belisol + 03′ 02“